Rákmegelőzés grépfrúttal, dióval és borral

Borászportál
2012. január 03., 15:22


Az Amerikai Rákkutató társaság (AACR) három tanulmányt tett közzé, melyekben a grépfrút, a dió és a bor jótékony hatását méltatja a rákos megbetegedések megelőzése kapcsán. Az AACR a világ legégibb és legnagyobb rákkutatási szakmai szervezete. Csaknem 90 országból 28 ezer kutató, orvos és gyógyult rákbeteg a tagja.
Rákmegelőzés grépfrúttal, dióval és borral
 
 
Jó ez a grépfrút, csak sok a mellékhatása
A Chicagói Egyetem orvosi karán végzett kis létszámú klinikai teszt azt bizonyította, hogy a rapamycin rákgyógyszer hatását lényegesen megjavítja 2,3 deciliter gérpfrútlé. A rapamycin ígéretes rákgyógyszer, mert leállítja az új erek képződését, márpedig a daganat növekedéséhez új erekre van szükség. De a rapamycin drága és nehezen szívódik fel a szervezetben - írja a Független Hírügynökség. (A cikk a hirdetés után folytatódik!)

 
 
A grépfrútról az orvosok eddig a kockázatokat szokták emlegetni, általában nem tanácsos gyógyszer mellé grépfrútot is fogyasztani, mert ez a gyümölcs megzavarhatja a bizonyos gyógyszerek lebontását szabályozó enzimek működését.
Az angolul rapamycinnek hívott, slendriánul örök fiatalság szerének nevezett kémiai anyagot annak idején elsőként a Húsvét-sziget termőtalajában fedezték fel az 1970-es években. Eleinte a gombaölő tulajdonságaira figyeltek fel, később a szervátültetésen átesett betegeknél használták a szervkilökődés megakadályozására. A mostani, öregedéssel kapcsolatos kísérletekben azt tapasztalták, hogy ha rapamycinnel egészítették ki az idősebb egerek étrendjét, akkor megnőtt az élettartamuk. Szerepe a daganatos betegségek kezelése terén is jelentős.
A rapamycin esetében azonban ez az interferencia éppen a gyógyszer hatásosságát erősíti. Az is igaz, hogy a kísérletben sok volt a mellékhatás, a páciensek több mint felénél tapasztaltak emelkedett vércukrot, hasmenést, alacsony fehérvérsejtszintet és levertséget.
Mellrák ellen diót?
A kutatók által ismertetett másik tanulmány szerint a diófogyasztás csökkentheti az emlőrák kockázatát. Erről a Marshall Orvosegyetem kutatói egérkísérleteken győződtek meg. A dió lényegesen csökkentette az emlőrák gyakoriságát, a tumoros mirigyek számát és a daganatok méretét.
Az egerek annyi diót kaptak, ami emberi méretre átszámítva napi 57 grammnak felel meg. Az alkalmazott kísérleti egereknél 5 hónapos korban 100 százalék gyakorisággal alakul ki az emlőrák. De a dióval etetett egereknél 3 héttel később fejlődött ki a daganat.
A Marshall Egyetem kutatói genetikai elemzést is alkalmaztak, és kimutatták, hogy a diótartalmú étrend megváltoztatta több gén aktivitását, amelyek mind az egerekben, mint az emberekben szerepet játszanak az emlőrák kialakulásában. A Nutrition and Cancer folyóiratban megjelent tanulmányuk újfent azt bizonyítja, milyen nagymértékben befolyásolja az étrend az egészségünket.
Borral jobb a túlélési esély?
A harmadik tanulmány szerint a borfogyasztás fokozza a túlélést a non-Hodgkin limfómás betegeknél. Han Hszüe-szung, a Yale Orvosegyetem doktorandusza 546 női betegen azt találta, hogy azoknál, akik fogyasztottak bort, 76 százalékos volt a túlélés, szemben a bort nem fogyasztók 68 százalékos túlélésével. Az ötéves tünetmentes túlélés 70 százalékos volt a borivóknál, és 65 százalékos a bort nem fogyasztóknál.
A borfogyasztás fokozza a túlélést a non-Hodgkin limfómás betegeknél
A kínai kutatónő elismeri, hogy a következtetés egyelőre ellentmondásos, mert nehéz megvonni a határt a mértékletes és a nagy ivás között, de folytatni fogják a bor és a rák közötti hatás kutatását.
Klinikai vizsgálatok során kiderült, hogy a rapamycin nevű rák ellenes gyógyszer egy idő után hatástalanná válik, mert a rákos sejtek rezisztenssé válnak a készítménnyel szemben. Laboratóriumi vizsgálatok azonban azt mutatták, hogy a vörösborban található resveratrol csökkenti a gyógyszer rezisztencia kialakulását - többek mellett - a mellrákban.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy az alacsonyabb tartalmú borokkal jelentősen csökken a rosszindulatú daganatos betegségek kialakulásának, veszélye - többek mellett a tüdőráké -, valamint arról, hogy a szőlő- és borfogyasztás képes lehet megelőzni a vastagbélrák létrejöttét is.
Aki pedig szeretne más véleményt is megismerni, annak ajánljuk figyelmébe Szendi Gábor paleo-táplálkozás és élettani szakember A bor is idegméreg című írását.
Szerkesztette: Németh Richard
Winelovers borok az olvasás mellé