Fröccs

A Bezerics Borház pátriája lett Hévíz Város Bora

április 01. 14:47
A Hévíz TDM Egyesület szervezésében, 2016. február 22-én, 9. alkalommal választották meg Hévíz Város Borát. 
 
A meghívásos versenyre 15 pincészet küldött összesen 23 féle száraz fehérbort. A szakmai zsűri elnöke az idei évben is dr. Kocsis
László egyetemi tanár, a Pannon Egyetem Georgikon Kar Kertészeti Tanszék vezetője volt. A zsűrizésben részt vett még dr. Szakonyi József nemzetközi borbíráló, a Magyar Borakadémia tagja, a DHSR Hévíz és Aqua szállodák orvosa igazgatója, Zámbó Tibor mesterszakács, a NaturMed Hotel Carbona F&B igazgatója, Kreil Vilmos, a Festetics kastély Balatoni Borok Borházának vezetője és Karádi Szabolcs sommelier, a Hévíz TDM Egyesület elnökségi tagja.
 
A 2016-ban Hévíz városát képviselő bor a Bezerics Pincészet 2014-es évjáratú pátriája, amely az olaszrizling és a tramini keresztezéséből született szőlőfajta.
(Hévíz.hu)

Teszteljük a kékfrankosokat

április 01. 13:56
Tegnap összeállítottuk a borsort, és úgy tűnik, sok dolga lesz tesztelőinknek ma délután, amikor a Kékfrakos Április alkalmából jónéhány kékfrankost nézünk meg, vakteszt keretében, az Andante Borpatikában.
 

Hahó! Holnap április, és az azt jelenti, hogy kékfrankos! Teszteljük a hazai kínálat jó részét. Már nagyon izgulunk! :)

Közzétette: Borászportál Bormagazin – 2016. március 31.
 
Az eredményekkel pedig jövünk hétfőn!

Keresik az ország levirágosabb éttermét

április 01. 11:39
A Virágos Magyarországért verseny minden évben egy adott téma köré épül. Idén olyan éttermeket keresnek, amelyeknek fontos a környezetük gondozása és szépítése. 
 
A verseny célja a szebb, kulturáltabb, a környezetre nagy figyelmet fordító országkép megteremtése, Magyarország jó hírének, turisztikai vonzerejének növelése, a vendégváró, virágokkal díszített, esztétikus környezet kialakítása. Az élményhez a vendéglátás esetében nem csupán a felszolgált ételek és italok minősége járul hozzá, hanem az a környezet, esztétikum is, amelyben a betérő vendég elfogyaszthatja azokat -írja a Travelo.hu. 
 
A versenyt már huszonharmadik alkalommal rendezik meg hazánkban.  A győztesnek lehetősége van megmérettetni magát az Európai  Virágos Városok és Falvak versenyén, ahonnan nagyon szép eredményekkel tértek haza a magyar verenyzők az elmúlt években. A tavalyi eredmények alapján, 2016-ban az európai versenyen város kategóriában Mosonmagyaróvár, falu kategóriában pedig Dunakiliti képviseli Magyarországot. A szakmai zsűri júliusban látogat el a telpülésekre.
 
Keresik az ország levirágosabb éttermét

Növekszik a magyar borok népszerűsége külföldön

április 01. 08:34
Március 31-én Budakalászon másodszorra rendezték meg az Auchan nemzetközi borszalont, amelynek idei házigazdája Magyarország. Az eseményen 16 ország 80 borászata, köztük 9 magyar pincészet mutatkozik be. A borkóstolóra Magyarország mellett a többi között Franciaországból, Spanyolországból, Olaszországból, Chiléből, Argentínából, Új-Zélandról és az Egyesült Államokból érkeztek borászatok. Magyarországot a Bock, a Disznókő, a Feind, a Hilltop, a Mészáros, az Ostoros, a Pajzos-Megyer, a Tokaj Kereskedőház és a Varga pincészet képviseli.
 
A magyar borok a világ élvonalában vannak, a magyar borok népszerűsége, ismertsége nő, amit az is mutat, hogy évente mintegy 700 ezer hektoliter bor kerül exportra, elsősorban Németországba, az Egyesült Királyságba, Csehországba, Szlovákiába és Kínába, miközben a világon mintegy száz országba jutnak el a magyar borok és pezsgők - mondta el Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az eseményen.
 
Fazekas Sándor felidézte: 22 borvidéken, 80 ezer hektáron folyik szőlőművelés, s a szőlő-bor ágazat mintegy 80 ezer család számára nyújt közvetlenül megélhetést. Hozzátette: a szőlő-bor ágazat kibocsátása 73 milliárd forint volt tavaly, a szőlőtermés mennyisége 27 százalékkal nőtt.
 
Kifejtette, a bortermelés az előzetes becslések szerint 2,7 millió hektoliter körül alakul. Megjegyezte: 2015-ben 26 liter volt az egy főre jutó évi borfogyasztás, amit szeretnének növelni.
 
A miniszter kitért a három éve indult nemzeti borkiválóság programra is, amelynek célja, hogy felkutassa és megismertesse a legjobb borokat. Az elmúlt években már mintegy 1200 tétel szerepel a „nemzeti borválogatottban" - mondta.
 
Dominique Ducoux, az Auchan Magyarország Kft. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi rendezvényen mintegy 500 féle bor kóstolására nyílik lehetőség. Kiemelte: a borszalon célja többek között a különböző országok széles borkínálatának bemutatása, a termelők és a beszerzők világának egymáshoz közelítése, „és szeretnénk elérni, hogy az Auchan minden országban támogassa a borok exportját" - mondta a vezérigazgató.

(Forrás: MTI)

Szőlőtelepítés közben találtak robbanószert Gyöngyösön

Március 31. 19:48
Március 24-én a Heves megyei Gyöngyösön akadt dolguk a Magyar Honvédség tűzszerészeinek: a lovarda területén, szőlőültetés közben bukkantak rá a munkások egy második világháborúból származó robbanótestre. A „rozsdás fémdarabot” a Lakatos Sándor főtörzsőrmester vezette járőr egy 82 milliméteres, szovjet gyártmányú repesz-aknavetőgránátként azonosította és a központi gyűjtőbe szállította - írja a Honvédelem.hu.

Csökkent az alkohol kiskereskedelmi forgalma hazánkban

Március 31. 16:15
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint tavaly csökkent az alkohol kiskereskedelmi forgalma, ráadásul nem csak reál-, de nominálértéken is. 2014-ben 311,62, tavaly pedig 311,46 milliárd forintot költöttek alkoholtartalmú italokra Magyarországon. Eközben a szeszes-italok 2,6 százalékkal drágultak, ami egyben azt is jelenti, hogy a forgalom még nagyobb mértékben eshetett vissza - írja a Napi.hu.
 
Tavaly január elseje óta népegészségügyi termékadóval (chipsadó) sújtják az alkoholos italokat, amely alól kivételt képeznek a pálinkák, a gyógynövényből készült és gyógyhatású termékek. Az adó mértéke az alkoholtartalom függvényében változik, a 35-45 fokos italokért például 700 forintot, az ennél is töményebbekért 900 forintot kell fizetni literenként.
 
A NAV adataiból egyértelműen kiderül, hogy a csökkenés mögött a 22 százaléknál magasabb alkoholtartalmú, alkoholtermékek felelősek. Ebbe nem csak a kommersz italok, hanem a minőségi szeszek is beletartoznak.
 
A teljes cikket a Napi.hu oldalon tudod elolvasni!

A kecskerák visszatérhet a Balatonba

Március 31. 14:29
Kevesen tudják, de a kecskerák egyik őshonos állatfajtája a Balatonnak, azonban az angolnák elszaporodásának köszönhetően szinte teljesen kiűzték a tóból. 
 
Az utóbbi időben a kevesebb angolna miatt egyre több a kecskerák a Balatonban. A kedves apró rák a Keszthelyi-medence felől terjeszkedik.
 
Dr. Kiszely Pál biológus, a balatonfüredi Bodorka Látogatóközpontban tartott előadást a közelmúltban a hazánkban élő rákfajokról, amelyeket szerinte fokozottan védeni kellene, számolt be a Füred Televízió. A szakember kiemelte, hiányolja a hazai ráktenyésztést, pedig szerinte ez gazdaságilag fontos lenne, nem is beszélve a gasztronómiáról, hiszen egyre több étterem étlapján szerepel valamilyen rákétel.
 
A kecskerák visszatérhet a Balatonba
Kecskerák (Forrás: Onlinebalaton.hu)

Egy jó stílusú mátrai szürkebarát

Március 31. 11:25
A szürkebarát nem tartozik a top fajták közé, a legtöbb borkedvelőnek előítéletei vannak, hiszen sokszor rossz emlékek fűződnek a borához. Azonban léteznek jó szürkebarátok is,a melyek hibátlanul vannak elkészítve, ilyen a mátrai Dubicz Borászat 2015-ös tétele is.
 
„Úgy tűnik, hogy kezdjük felfedezni a szürkebarát egy frissebb, zamatosabb oldalát.(...) Szájban kissé intenzívebb, s szintén a friss, zamatos gyümölcsös jegyekre épít. Lendületes és zamatgazdag a korty, jó belőle inni, akár több pohárral is.(...) Érdemes megkóstolniuk, mert a szürkebarát ebben a stílusban remek borokat képes adni” - írja a Metropol.hu.

Kihirdették a 2016-os MTA Bora cím nyerteseit

Március 31. 09:28
Az idei évben is megrendezésre került a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) borversenye. Összesen 116 tétel közül kellett kiválasztania a zsűrinek a legjobbakat. A nevezett borok tizenhárom magyar és egy határon túli borvidékről érkeztek. 
 
Az MTA országos minősített borversenyére idén is a Tokaji borvidékről érkezett a legtöbb nevezés, kevés tételt küldtek a Balatoni, a Kunsági, a Mátrai és az Etyek-Budai borvidékről. A vörösborok készítői közül főleg villányi és szekszárdi pincészetek képviseltették magukat - tájékoztatta az MTI-t az akadémia.
 
A szakértő kutatókból álló bírálóbizottság vezetője Freund Tamás akadémikus, az MTA alelnöke, a Magyar Bor Akadémia tagja volt. A zsűri szerint különösen a felső kategória fehér- és vörösborai között voltak figyelemre méltó tételek, a felső kategóriában határozottan javult a minőség. Meglepte a szervezőket a rozéborok alacsony száma, a díjazott tételek azonban bármelyik rozéversenyen megállnák a helyüket, mint ahogyan a felső kategória desszertborai is magas minőséget képviseltek - közölték.
 
Desszertborok kategóriában a Patricius Borház 2007-es Tokaji 6 puttonyos aszúja nyert el nagy aranyérmet, míg a Pajzos Pincészet késői szüretelésű 2013-as Tokaji Hárslevelűje, a Royal Tokaji 2009-es 5 puttonyos aszúja, a Tokaj-Oremus 2007-es 5 puttonyos aszúja és a Tokaj-Hétszőlő 2008-as 5 puttonyos aszúja aranyérmet kaptak.
 
A felső kategóriás fehérborok versenyében Légli Ottó 2013-as Gesztenyés Riesling Válogatása érdemelt nagy aranyérmet, aranyéremmel pedig a Tokaj Holdvölgy Vision 2013 cuvée-jét, a muzslai Bott Frigyes 2013-as Super Granum házasítását, valamint a Royal Tokaji 2013-as Furmint Dűlőválogatását jutalmazták.
 
A felső kategóriás vörösborok közül a szekszárdi Takler Borbirtok 2011-es Regnum cuvée-jének ítélt nagy aranyérmet a zsűri, míg a villányi Bock Borászat 2012-es Cabernet Franc Selectionje, a szekszárdi Bodri Pincészet 2012-es Gold Optimus Cuvée-je, a szintén szekszárdi Heimann Családi Birtok 2012-es Barbár házasítása és a Takler Borbirtok 2009-es Cabernet Sauvignon Reserve tétele aranyérmet nyert el.
 
A középkategóriás félszáraz/száraz fehérborok közül az első helyen a Szent Tamás Szőlőbirtok és Pincészet 2013-as Mád Furmintja, másodikként a Holdvölgy 2012-es Hold and Hollo Dry házasítása, harmadikként pedig az Etyeki Kúria 2013-as Chardonnay-je végzett.
A tokaji Pelle Pince 2013-as Zsófia Cuvée-je nyerte a középkategóriás félédes/édes fehérborok versenyét, a szintén tokaji Patricius Borház 2013-as Késői szüretelésű Katinkája és a Tokaj-Oremus 2012-es Szamorodnija előtt.
 
A Takler Borbirtok 2013-as Cabernet Franc-jával a középkategóriás vörösborok mezőnyében is a legsikeresebbnek bizonyult, a második helyre a Vin Art Pincészet 2012-es Villányi Cabernet Sauvignon Classicusát, a harmadikra pedig a hajós-bajai Koch Borászat 2012-es Cabernet Sauvignon Barrique-ját rangsorolták a bírálók.
 
A középkategóriás rozéborok között friss, 2015-ös tételek végeztek az élen: az első Günzer Zoltán Villányi Roséja lett a balatonfőkajári Feind Borház Cabernet Roséja és a Koch Borászat Cabernet Sauvignon Roséja előtt.
 
A középkategória csoportonkénti győztesei az adott évben jogosultak viselni Az MTA Bora 2016 címet, később ez a megnevezés az évszám megjelölésével tovább használható. A felső kategória csoportonkénti döntőbe jutott és 90 pont feletti eredményt elérő borai Az MTA Bora 2016 Borverseny aranyérmes bora elismerést kapják. A legtöbb pontszámot gyűjtött borok emellett ugyancsak egy esztendőn át viselhetik Az MTA Bora 2016 címet.
(MTI)