Fröccs

A tálalás művészete és szabályai

április 18. 15:54
Egy ízlésesen tálalt fogást mindneki nagyobb kedvvel és élvezettel fogyaszt el. A hétköznapokban persze kevesen figyelnek erre, de nem is gondolnánk, hogy mennyi szakember foglalkozik ezzel. Csíki Sándor, a Food and Wine oldalon hosszasan ír a tálalás mávészetéről.
 
„Napjaink nyugati gasztronómiájának és az új tálalási trendeknek a megértéséhez elengedhetetlen a japán kultúra és a 20. század második felében kibontakozó legutóbbi francia nouvelle cuisiene (új konyha) megértése. 
 
A tálalás öt alapeleme a háztartásban is alkalmazható tanácsokat nyújt.
 
Keretrendszer: Igényes tálaláshoz mindenekelőtt alkossunk egy keretrendszert, aminek részei az előzetesen elkészített rajzok, vázlatok, az inspirációkat nyújtó képek, tárgyak, és a modellként kivitelezett tál is.

Egyszerűség: Fernand Point szellemében, törekedjünk az egyszerűségre. Válasszunk ki egy összetevőt, amire fókuszálni akarunk, s hagyjunk elegendő helyet az elemek között. A rendetlenség elvonja a figyelmet a fő komponensről és összezavarja a kompozíciót, megbontja az egyensúlyt, harmóniát.

Egyensúly: A színekkel, formákkal, textúrákkal, arányokkal, egymáshoz való viszonyokkal játszva egyensúlyozzuk ki a kompozíciót, gondosan ügyelve arra, hogy a forma ne győzze le a tartalmat: az ízeket, s az étel funkcionalitását.

Az adag mérete: A porcióméretek helyes megválasztása a tálalást is kiegyensúlyozottabbá teszi. Óvakodjunk attól, hogy a porciók túlzottan nagyok legyenek! Egy tápanyag-összetételét illetően is jól kiegyensúlyozott ételhez a fehérjék, szénhidrátok és zöldségek megfelelő arányainak megtalálása is elengedhetetlen.

Fő komponens: Emeljük ki a fő összetevőt! A köretek, szószok, s maga a tányér is támogathatja a fő elem előtérbe helyeződését.”
 
A teljes cikket a Food and Wine oldalon tudod elolvasni!

Új jövedéki szabályok segítik a pálinkafőzőket

április 18. 13:18
Új jövedéki törvényt dolgoz ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amely segíteni fogja a pálinkakészítőket – mondta Tállai András a 17. Gyulai Pálinkafesztivál keretében megrendezett jövedéki konferencián. A pálinka jövője című konferencián az NGM parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára közölte, hogy a tervezet jelenleg közigazgatási egyeztetés alatt áll, várhatóan még az idén elfogadják.
 
Esküdt Gábor tanácsadó, a készülő új jövedéki törvényről, amelynek tervezetét a kormány már közzétette, elmondta: a legfontosabb cél az egyszerűsítés, a joganyag 140 oldalról 71-re csökken. Az új jogszabály általánossá teszi majd az elektronikus eljárásokat és a zárjegyrendszert; továbbá változtat a jövedéki biztosítékok és adatszolgáltatások rendszerén. Kifejtette: a 47-féle adóraktártípus helyett – néhány kivételtől eltekintve – egyféle lesz; az adóraktárak jövedéki biztosítéka is átalakul, azt az aktuális adókockázati viszonyokhoz igazítják majd. Ezáltal szavai szerint egyszerűsödnek az engedélyezési eljárások, a jövedéki biztosíték pedig éves szinten akár 80 százalékkal is csökkenhet.
 
Kevesebb nyilvántartást kell majd vezetni, 2018-tól pedig az adóraktárak részére is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) készíti az adóbevallást – közölte. Esküdt Gábor kitért arra, hogy új jogintézményként bevezetik a kisüzemi bortermelő kategóriát, azok, akik egymást követő három évben saját szőlőből legfeljebb ezer hektoliter bort állítanak elő, mentesülnek az adóraktári engedély alól.
 
Elsők között is első
 
„A pálinka nemzeti kincsünk és nemzeti italunk. A magyar nemzet jövője is a pálinkáról fog szólni" – fogalmazott Tállai András, emlékeztetve arra: az 55 tételből álló hungarikum-gyűjtemény első helyén a pálinka, második helyén a törkölypálinka áll. Hangsúlyozta: a kormány kiemelt szerepet szán a turizmusnak és a mezőgazdaságnak, emellett fokozottan figyel a hungarikumokra. Az új pálinkatörvény például megerősített jogosítványokkal látta el a Pálinka Nemzeti Tanácsot.
 
Az államtitkár emlékeztetett: Magyarországon már a 18. században főztek pálinkát, 1850-ben vezették be az első pálinkaadót. „Sajnos az Európai Unió kedveli ezt ma is" – jegyezte meg. Felidézte, hogy az 1930-as években a barackpálinkát világhírű magyar italként emlegették.
Minya Gábor dandártábornok, a NAV jövedéki főosztályvezetője elmondta: az Európai Bíróság döntése után, amely megszüntette a magánszemélyek esetén a pálinkafőzés adómentességét, vezették be a párlatadójegy-rendszert és kötelezővé tették a desztillálóberendezések regisztrációját. Azóta 13 044 párlatadójegyet adtak ki és 15 715 berendezést regisztráltak, miközben mintegy 170 ezer bérfőzető tűnt el. Az ellenőrzések majd kiderítik, hova lettek – jegyezte meg.
 
Minya Gábor a bérfőzetés szabályairól szólva kiemelte: a korábbi 200 ezer helyett jelenleg 500 ezer forint, a tervek szerint pedig a jövőben egymilliós összeghatár elérésénél kell adót fizetni. A kereskedelmi főzés adatait ismertetve elmondta: 2014-ről 2015-re 112-ről 123-ra nőtt a kereskedelmi főzdék száma, a megfizetett jövedéki adó 1,96 milliárd forintról 2,6 milliárdra. Ez idő alatt a lefoglalt alkoholtermékek mennyisége 36 százalékkal emelkedett.
(MTI)

Szombaton jön a második villányi dűlőfutás

április 18. 11:21
Másodszor rendeznek dűlőfutást a villányi borvidék szőlőültetvényei között április 23-án: a Palkonyáról induló rendhagyó sporteseményen résztvevők 9,9 és 19 kilométeres táv közül választhatnak, a nevezőket ajándékok, programok és finom borok is várják.
 
A borrégió északi peremén fekvő településről induló eseményen a több száz méteres szintkülönbség leküzdése is fokozza a kihívást. Az útvonalak a szőlők közti dűlőutakon és részben az országos kéktúra útvonalán haladva vezetnek Villányi-hegység gerincére, majd a hegylánc túloldaláról visszafordulva újra megérkeznek Palkonyára.
 
A helyi pincészetek jóvoltából út közben és a célban is frissítők várják a futókat, a verseny után a pincék különleges borokkal, könnyűzenei koncerttel, sötétedéskor fényfestéssel és tombolasorsolással is várják a sportolókat.
 
Rechnitzer Szilvia szervező az MTI érdeklődésére elmondta: a tavaly először megrendezett dűlőfutáson mintegy négyszázan vettek részt, az idén hozzávetőlegesen 450 résztvevőre számítanak, az interneten eddig mintegy háromszázötvenen neveztek. A helyszínen a nevezés 4500 forintba kerül.
 
A részletekről a www.dulofutas.hu oldalon lehet tájékozódni.
(MTI)

Meg kell tanuljuk mit jelent a cacanska lepotica

április 18. 09:00
Hiszen ez Szabó Zoltán szilvapálinkájának a neve, amellyel elnyerte a 17. Gyulai Pálinkafesztiválon a legjobb versenyminta díját.
 
Varga-Bora Tímea, a rendezvény egyik főszervezője elmondta, hogy ugyanez a minta nyerte el a legjobb bérfőzetett párlat díjat, ahogyan a legeredményesebb bérfőzető is Szabó Zoltán lett. A legjobb magánfőzött párlat Gyenesei István körtepálinkája lett, ahogyan ő érdemelte ki a legeredményesebb magánfőző elismerést is. A legeredményesebb bérfőzde a komorói Rak- Tár-Tár Bt. lett.
 
A Magánfőzők és Bérfőzetők Országos Párlatversenyre 332 minta érkezett be, amelyeket szakmai zsűri értékelt. A zsűri a párlatok négy tulajdonságát osztályozta: a tisztaság, az aroma/karakter, a szájérzet és az utóérzet/harmónia. Minden tulajdonságra 5-5 pontot adtak, 14 ponttól bronz, 16-17 pontért ezüst, 18 ponttól pedig aranyérem járt. 
 
A pontozás eredményeképpen a verseny során 19 aranyérmet, 56 ezüstérmet és 105 bronzérmet osztottak ki a bírálók, és 10 champion is gazdára talált - mondta Varga-Bora Tímea.
 
Az újjászervezett Gyulai Pálinkafesztiválon idén csak a magán- és a bérfőzetők indulhattak a versenyen, a kereskedelmi főzdék nem. Ez alól egyetlen kategória volt kivétel.
 
A Békés Megyei Önkormányzat immár a második évben kereste a megye pálinkáját. A győztes főzde egy éven keresztül viselheti az üvegein a Békés megye pálinkája címet a kereskedelmi forgalomban, az önkormányzat pedig egy éven keresztül ettől a főzdétől vásárol protokoll célokra pálinkát.
 
A felhívásra három főzde, a sarkadi Éden-tó Szeszfőzde Bt., a békéscsabai Kisrét Manufaktúra Kft. és a Gyulai Pálinka Manufaktúra összesen 14 mintát küldött be - mondta el Sztahovics Zsuzsa, a megyei önkormányzat kommunikációs referense. 
 
A győztes az Árpád Pálinkákat gyártó Kisrét Manufaktúra Kft. lepotica szilvapálinkája lett, amelyre az ítészek a maximális 20 pontot adták.
(MTI)

Borvonat indul a Garamvári Szőlőbirtokra!

április 17. 17:46
Semmi kétség nem fér hozzá, hogy a borkedvelők mind ott fognak tülekedni június 11-én az Árpád sínautóbusz indulásakor, hiszen aznap a MÁV Nosztalgia borvonata egyenesen Balatonlellére, a Garamvári szőlőbirtokra indul, a fedélzeten pedig borkóstoló várja az utasokat!
 

Biztos megélhetést teremthet a szőlő Tokaj-Hegyalján

április 17. 13:55
A Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. - a borászatok fejlesztése mellett - fontos céljának tekint a térségben élők életkörülményeinek javítását. Héjj Dávid a Tokaji Borvidék Fejlesztési Tanácsának elnöke szerint azokat is segíteni fogják, akik nem a szőlészetből-borászatból élnek.
 
A Szerencsi Városi Kulturális Központban április 18-án (hétfőn) 18 órától fórumot tart a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft., amelyre a negyven év alatti, dolgozni akaró érdeklődőket várják. A kft. ígérete szerint a résztvevők egy átfogó térségi fejlesztés első állomásaként ismerhetik majd meg a borvidékben és annak mezőgazdaságában rejlő potenciált, valamint az általuk kínált lehetőségeket - írja a Hegyalja.info.

Ipacs Szabó István birtoka a legmediterránabb?

április 17. 10:48
Ipacs Szabó István birtoka a legmediterránabb?
Fotó: Borravalo.hu
 
Hubert Kálmán klímakutatásból írta doktori disszertációját. Kutatásai során elsősorban a Mecsek és a Villányi hegység területeit vizsgálta. Szerinte a Villányi Borvidékhez tartozó Szársomlyó és a Tenkes vonulata Magyarország legmelegebb vidéke, de még azon belül is vannak igazán mediterrán mikroklímájú területek.
 
Ott van például a Tenkes-hegy Máriagyűd felőli oldala. Ott található a Kövesföld-dűlő, ahol Ipacs Szabó István kéthektáros birtoka is fekszik. Hubert Kálmán mérései alapján kiderült, hogy a domborzati viszonyokból fakadóan ott lényegesen eltér az időjárás Baranya más területeihez képest. Magyarország legdélebbi hegyvonulata ugyanis falszerűen kiemelkedik a Dráva-menti síkságból, így az északi szelek hűtő hatása nem érvényesül. Ezért aztán az országban itt a legenyhébb a tél, még a mediterrán növények is megélnek, sőt, Hubert Kálmán saját kéthektáros arborétumot is létrehozott, ahol melegkedvelő növények élnek - írja a Metropol.hu.
 
Ezen a területen korábban fakad, és korábban érik be a szőlő, s ez a momentum különösen kedvez a későn érő cabernet fajtáknak. Ezért lehetséges az, hogy az aprócska birtokon megtermelt vörös és fehér cabernet franc-okról elismerően nyilatkoztak olyan Master of Wine-ok is, akik évtizedek óta kóstolják a Loire-völgyi, a szekszárdi vagy épp a villányi cabernet franc-okat.

Itt a spárgaszezon! Jöhet egy sauvignon blanc?

április 17. 08:28
Rácz Lilla sauvignon blanc pezsgőjéről ír a Borvidékmánia blog.
 
A villányi borvidékről, egészen pontosan Diósviszlóról érkezett hozzám egy palack 2012-es sauvignon blanc pezsgő. (...) Rácz Lilla a készítés során semmit nem bízott a véletlenre. Hagyta például elburjánzani a szőlőleveleket, hogy azok óvják a gyümölcsöt (és a benne lévő savakat) a napsütéstől. Teljesen más sav-cukor-pH arányra törekedett, a megszokottnál korábban is szüretelt. S hogy a végeredmény milyen lett? Azt itt tudod elolvasni.

Magasabb átlagjövedelem = több alkohollal kapcsolatos haláleset?

április 16. 20:31
Nick Sheron a Southampton University klinikai hepatológiájának vezetője és Ian Gilmore, a University of Liverpool professzora szerint a jövedelmek növekedésével együtt növekedniük kellene az alkohollal kapcsolatos haláleseteknek, de az alkoholforgalmazás szabályozása vissza is szoríthatja őket.
 
Ha a költségvetési politika rossz irányba változik, akkor az alkohollal kapcsolatos halálesetek száma emelkedni fog - erre e következtetésre jutott két brit kutató a 80-as évekig visszatekintő tanulmányuk alapján.
 
Megfigyelésük szerint Angliában és Walesben a korai 80-as évektől, amikor az embereknek megnőtt a szabadon elkölthető jövedelmük, a halálesetek tartósan megemelkedtek, s a mutatók csak akkor estek vissza, amikor a gazdasági válság miatt a kormány 2008-ban keményebben kezdte adóztatni az alkoholtartalmú termékeket - írja a Házipatika.com.
 
Sheron és Gilmore azt mondja, hogy 2007-2008-tól, amikor a háztartások jövedelme 9,5 százalékkal esett, a szeszesitalok megfizethetősége is csökkent. A borárak 54 százalékkal estek, a sör 22, a cider 27, az égetett szeszek ára pedig 50 százalékot bukott. Ennek következtében például a májzsugoros esetek esésnek indultak. A nemzetközi statisztikák azt mutatják, hogy 10 százalékos áremelkedés 32 százalékkal csökkentik az alkohollal összefüggő haláleseteket 12 hónapon belül.