Fröccs

Alkoholos italok, amiket diéta alatt is fogyaszthatsz

December 18. 19:00
Egy diétázó számára nem térfadolog a karácsony és az újév, hiszen ezekben a napokban folyamatos az evés és ivás. A Femcafe összeszedett pár olyan alkoholos italt, amelyeket a diétázók is nyigodtan fogyaszthatnak. A dolog tudományos hátteréről most ne beszéljünk, nézzük inkább mit mondanak, hátha úgy van!
 
Első helyen természetesen a bor van. Szerintük a száraz vörösbor hizlal a legkevésbé. Szó esik a pezsgőről is, amiből egy pohárban csak 84 kalória van, ráadásul a buborékok segítik az emésztést. A koktélok közül a cikk a mojitót ajánlja, mert "köztudott, hogy az egyik összetevője, a menta a zsírégetés szakértője". Szerintük a sör is kifejezetten diétabarát, a whiskeyben pedig nagyjából nincs is cukor. A bloody mary a benne lévő paradicsomlé miatt király, a vodka meg az egyik legkevesebb kalóriát tartalmazó alkoholos ital.
 
Nincs mit tenni, ha jól közelíted meg a dolgot, a dobostorta is diétabarát! :)

Jótékonysági borvásárt tartanak

December 18. 16:16
A Suhanj! Alapítvány jótékonysági borvásárt rendez. Ha veszel Légli Géza 2011-es Balatonboglári Kékfrankosából, vagy a 2014-es Szőlőskislaki Birtokfehérből, illetve a 2015-ös Kislaki Roséból, akkor a borok árának felével az alapítvány munkáját támogatod.
 
Részletek a Suhanj! Alapítvány facebook oldalán.

Visszatekintés az elmúlt évjáratra

December 18. 13:27
„Forróság, égszakadás, még több munka, kísérlet, meglepetés, újrakezdés... Ezek a szavak jutnak az eszembe, ha visszagondolok az idei évre” - így kezdi blogbejegyzését Bencze István, a Szent György-hegyen borászkodó fiatalember.
 
Március 10-én borulnak virágba első mandulafáink, ezekben a napokban végzünk a metszéssel is. Az április nyugodt és fagymentes, a rügyfakadás április 10-én kezdődik. A száraz, napos áprilisi időt követően májusban aranyat érő esős napok érkeznek a frissen telepített szőlő segítségére.

Június első napján fullasztó, trópusi párás hőség szakítja meg a kellemes időt. Kora reggel ömlik a víz a szőlő leveleiről, napközben 31-35 C köré emelkedik a hőmérséklet. Néhány nap múlva ez a kellemetlen nedvesség kezd megszűnni, augusztus elejéig tartó száraz és forró hetek köszöntenek ránk.(...)
 
A szárazságnak persze előnye is van: a szőlő makkegészséges, keveset és csak kulcsfontosságú pillanatokban permetezünk, melyet július végén teljesen be is fejezünk. Augusztusban a szélsőségek tetőznek, egy felhőszakadás 100 mm feletti csapadékmennyiséget zúdít ránk. Ez ahogy jött, olyan gyorsan le is folyik a hegyről, hatalmas károkat okozva tör és zúz.(...)
 
Egy érdekes gondolat, néha akaratlanul is eszembe jut: mintha nem csak mi közelednénk szőlőink megismerése felé. Önszántából a szőlő is minden évben halk lépteket tesz felénk. Megköszönik a segítséget, az egész éves odafigyelést. Lassan kinyílnak, spontán meg-megmutatják valódi személyiségüket, szépségüket és mélységüket.
 
A teljes bejegyzést itt tudod elolvasni!

Sikeresen zárult az idei Magyarok Kenyere Program

December 18. 10:52
December 16-án befejeződött az idei Magyarok Kenyere Program a kárpátaljai Nagydobronyban. Az egész Kárpát-medencét átfogó kezdeményezés során mintegy 3100 magyar gazda 440 tonna búzát gyűjtött össze, ehhez Kárpátalja 65 tonnával járult hozzá.
 
A program Pécsről indult 2011-ben. Az idei évben a helyben gyűjtött búzából készült liszten felül további 19 tonnát adományozott Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke és Herczegh Anita, a magyar köztársasági elnök felesége kárpátaljai magyar szervezeteknek. „Alapvető feladatunk és kötelességünk, hogy a magunk eszközeivel segítsük a Magyarok Kenyere Program sikerességét és a határon túli jótékonysági szervezetek munkáját. Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a kezdeményezést felkarolta Áder János köztársasági elnök úr felesége, Herczegh Anita asszony is, akivel így közösen fejezhetjük ki támogatásunkat az itt élők iránt” – mondta el az Élelmiszer.hu-nak Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
 
A Magyar Pékszövetség nevében Septe József, a Magyarok Kenyere Program sikeréhez és a gyermekotthon támogatásához 250 karácsonyi kalács felajánlásával járult hozzá. Idén a kenyérnek szánt lisztből minden magyarországi megyében osztottak a rászorulóknak, és a kiemelt kedvezményezetteknek a határon túlra további adomány is jutott. 

Kihirdették, melyek a legjobb rozék idén

December 18. 08:44
A 17. országos rozé borversenyen öt magyar pincészet bora nyerte el a jogot, hogy a 2015. év legjobb rozé bora címet viselje - olvasható az Agroinform oldalán.
 
A Miklós napi borversenyen kizárólag Miklós nevű borászok bírálnak. Kemény, nem?
 
Győzött a Varsányi Pincészet Egri Rosé cuvée félszáraz(!) bora, az Agárdi Csóbor Pincészet Agárdi cuvée bora, a Sterlik Pince Soproni Zweigelt bora, az Eszterbauer Borászat „Öröm” Szekszárdi cuvée bora, Bohocki Zoltán Temerini kadarka bora.

Forralt bor főző versenyt tartanak Tokajban

December 18. 06:45
Először tartanak Tokaji adventi forgatagot és forralt bor főzőversenyt - váratlan fordulat - Tokajban.
 
Lesz majd aszalt gyümölcsös, vaníliás, narancsos, citromos és fahéjas forralt bor - írja a jól értesült Visittokaj blog.
 
A gyerekeket forró csokival várják, és lehet majd karácsonyi töltött káposztát, sült kolbászt, saslikot, töltött lapcsánkát, krumplilángost, kocsonyát enni.
 
Vasárnap ad karácsonyi koncertet Tokaj Város Vegyeskara és ekkor gyújtja meg közösen a város polgármestere és római katolikus plébánosa az utolsó adventi gyertyát.

Kiderül milyen csokiszuflét csinál Benedek Tibor

December 17. 16:51
Tizenhat sportág kiválóságai, magyar olimpikonok, köztük paralimpikonok is mesélnek a gasztronómiáról fűződő viszonyukról és mutatják be kedvenc fogásaik receptjét Őszy-Tóth Gábriel új, Így főznek az olimpikonok című kötetében.
 
A szerző a könyv csütörtöki bemutatóján elmondta, 52 kiváló sportoló, olimpikonok és paralimpikonok, Európa- és magyar bajnokok részvételével, valamint a Magyar Olimpiai Bizottság és az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkársága támogatásával készült el a kötet.
 
Berki Krisztián olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász például a vörösboros szarvaspörkölt, Kovács Katalin olimpiai és világbajnok kajakozó a tojásos galuskával tálalt csirkezúzapörkölt, Magyar Zoltán olimpiai bajnok tornász, jelenlegi szövetségi elnök a sült vaddisznóborda, Cseh László világbajnok és 95-szörös magyar bajnok úszó a fokhagymás parajjal és zöldborsómártással készített steak, Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, jelenlegi szövetségi kapitány pedig a fekete-erdei gyümölccsel készített csokiszuflé készítésének titkába avatja be az olvasót. Sors Tamás kétszeres paralimpiai bajnok úszó a mustáros csirkemell receptjét árulta el a könyvben. 
 
A sportolók nemcsak az ételekről, hanem a konyhaművészethez és a sporthoz fűződő viszonyukról is mesélnek a recept- és interjúkötetben.
Minden recept mellé a különböző fogásokhoz leginkább illő bort is ajánl a könyv, amely Őszy-Tóth Gábriel könyvsorozatának 9. kötete - korábban borászok, kézilabdázók, hírességek, parlamenti képviselők is bemutatták főzőtudományukat.
(MTI)

Lőrincz György: Kitartóan törekszem a jónak, sőt a legjobbnak a gyakorlására

December 17. 13:49
Lőrincz György neve nem ismeretlen a hazai borvilágban. 2008-ban a Borászok borásza, majd 2009-ben az Év bortermelője díjat is neki ítélték oda. A Hvg.hu a karácsony közeledtével egy interjút készített az egri borásszal:
 
Nagyon áldottnak érzem magam, hiszen az elismerések szempontjából sem szűkölködött velem a Gondviselő. Hadd mondjam el, hogy bár hatalmas kitüntetés volt megkapni az Év Bortermelője díjat, mégis, sokan úgy érzik, azt bárki megkaphatja. Ez jó üzenet minden bortermelőnek, hisz’ Isten kegyelméből minden lehetséges – én sem vagyok különb borosgazda. Ugyanakkor nekem sokat jelentene például – mert ezzel a magyar borászatot minősíthetnénk –, ha a külföldi borújságírás egy-egy nemzetközileg elismert, nagy borral együtt emlegetné a bikavéreimet. Tehát nem feltétlenül díjra, hanem egy-két ilyen jellegű fontos szakmai véleményre lennék inkább kíváncsi. Ha például egy elismert szakember azt mondaná, hogy a Nagy-Egedet szégyen nélkül össze lehet kóstolni egy francia vagy olasz csúcsborral, például egy Sassicaiával, akkor nagyon elégedett lennék.(...)
 
Azt is mondta már, hogy a borászkodást tulajdonképpen apostolkodásnak tekinti. Ha valaki a tanítványa szeretne lenni, mit kellene tennie?
 
Figyeljen picit érzékenyebben a világra, éljen lelki életet, és legyen nyitott az Isten csodáira. Ehhez az is kell, hogy levetkőzze a világi beidegződéseket: ne a pénz és a siker legyen a meghatározó szempont az életében.