Fröccs

Borhamisítási botrány: lapulnak az olaszok

Október 23. 10:21
Semmilyen válasz nem érkezett arra a magyar kérésre, hogy az olasz hatóságok tegyék lehetővé az ottani borhamisítási botrányba keveredett olasz cégek Magyarországra érkezett borainak nyomon követhetőségét. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a nyáron kilenc hazai cégnél 50 ezer hektoliternyi, cukrozottnak vélt olasz bort zárolt, de korábban hiába vizsgálta kiemelten az olasz borokat, hamisított bortételt nem talált. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szerint az lenne a legjobb, ha a zárolt borokat visszavinnék Olaszországba, de sorsuk addig nem dőlhet el, ameddig az olasz hatóságok hivatalos válasza meg nem érkezik - írja az Agrárszektor.hu.

Egerben boroznak a magyarok ezen a hosszú hétvégén

Október 23. 07:08
Rengetegen lesznek Egerben a hosszú hétvégén, ha lehet hinni a Szállás.hu felmérésének. Egy átlagos őszi hétvégéhez képest több mint 2,5-szeresére nő majd a belföldi vendégforgalom. A 10 legnépszerűbb település közül 9 fürdőváros, a lista élén Eger, Hajdúszoboszló és Hévíz áll. Mi persze tudjuk, hogy nem csak a pancsolásért mennek egerbe az emberek...
 
Egerben boroznak a magyarok ezen a hosszú hétvégén
(Via)

A világ legnehezebb szőlőfajtája

Október 22. 19:55
Ha a pinot noir nehéz műfaj, akkor a nebbiolo közel lehetetlen - írja Borrajongó Piemontról szóló cikkében. Nemcsak szőlészetileg, hanem borászatilag is kihívást jelent. Alig néhány helyen foglalkoznak a művelésével. A szőlő jó hírét Piemontnak köszönheti, innen kerül ki a legjobb minőségben, ami nem csoda, hiszen ez a hazája.
 
Csak igazán kevés helyet találtak, ahol a nebbiolo tudott valamit villantani. Az USA-ban Washington Államot és Oregont, Ausztráliában pedig King’s Valley-t (Victoria) szokás ilyenkor emlegetni. A fajta Olaszországon kívüli területei a kevésbé szerencsés helyekkel (Argentína, Mexikó, Kalifornia) együtt sem haladják meg a néhány száz hektárt. Kevesen tudják, de Egerben Lőrincz György (St. Andrea) 2005-2006 környékén nebbiolót telepített és készít is belőle évenként egy hordó bort (Mysterium).
 
A későn érő fajta már hidegben került be a pincékbe, így nem indult el a spontán erjedés, akár 8-15 nap is eltelt, amíg az élesztők dolgozni kezdtek. Amikor aztán sínen voltak a dolgok, hűtés híján a cefre hőmérséklete akár 35-38C-ra is felmehetett, ami „elégette” az aromákat. De még tipikusabb volt a hideg miatt meg-megakadó erjedés, aminek egyenes következménye a héj és az erjedő bor hosszú érintkezése. Ez akár 2-3 hónapig is eltarthatott, így a préselés után már egy igazi szörnyeteg megszelídítése várt a nagyméretű, általában öreg hordókra. A brutális tannin lesimításához sokszor ötéves érlelés után palackoztak és a bor még mindig nem volt kész a fogyasztásra. Sok nebbiolo-ra ma is jellemző a magas illó, de képzelhetjük milyen lehetett ez egy elnyújtottan erjedő, ötéves hordós érleléssel megfejelt bornál. Ehhez jöttek még a régi erjesztőkádak, hordók és kezeletlen betontartályok okozta higiéniás problémák. A kor Baroloinál sokszor 24 órás szellőztetést javasoltak, így volt esély, hogy a bakteriális fertőzések okozta kellemetlen íz és illatjegyek távozzanak.
 
A teljes bejegyzést a Borrajongó.blog.hu oldalon tudod elolvasni!

Őrületes ajándékötlet Márton napra!

Október 22. 18:11
Márton napi vacsorára vagy hivatalos, és még nincs ötleted, mit kellene ajándékba vinni? Ezt imádni fogod!
 
Őrületes ajándékötlet Márton napra!
 
A tarcali Tokajicum Borház egybecsomagolt mindent, ami egy kiváló Márton napi vacsora desszertjéhez kell. 6 puttonyos aszú, libamájsütővel, díszdobozban. Sőt, a honlapjukon még egy receptet is mutatnak, hogyha nyomban ki akarjátok próbálni a sütőtálat!
 
Libamáj terrine házilag
 
  1. Keverjünk össze 8 dkg sót, 2 dkg cukrot, csipet fehérborsot.
  2. Egy kb. 70 dkg.os hízott libamájat locsoljunk meg 1 dl tokaji aszúval, és szórjuk meg 1 evőkanál só-cukor keverékkel. Lefedve hagyjuk állni 3 órát.
  3. Olvasszunk fel 50 dkg libazsírt (vagy hájat).
  4. Melegítsük fel a sütőt 120 Celsius fokra (gáz 4-es fokozat)
  5. A libamájat helyezzük a cserépedény egyik felébe. Öntsük le a libazsírral.
  6. Süssük 30 percig, közben egyszer fordítsuk meg.
  7. Emeljük ki a májat, nyomkodjuk egy pástétom formába, vagy jénaiba, tetejére tegyünk fóliát, majd 24 órára préseljük le.
 
Mi kipróbáljuk, az már biztos! Kattints ide, ha neked is tetszik!

Amit eddig nem tudtál az Oktoberfestről

Október 22. 16:46
A Világutazó.net 30, eddig talán ismeretlen tényt gyűjtött össze az Oktoberfestről. Lássunk belőle néhányat:
  • Az Oktoberfest a legtöbb esetben szeptemberben közepén kezdődik és október elejéig tart.
  • Idén 204 éves.
  • Az első Oktoberfest egy esküvő volt és valóban ekkor még nem lehetett sört inni.
  • Egy gyakorlott csapos 1,5 másodperc alatt tölt meg egy (literes) korsót sörrel.
  • Tavaly korsónként – vagyis literenként – kb. 10 euró (3000 Ft) volt egy korsó sör.
  • 14 óriás sörsátora van, és van még egy borsátor is.
  • Felejtsd el a kolbászt – a sült csirke a legnépszerűbb étel az Oktoberfesten.
Folytatás a Világutazó.net oldalon.

Az átlagosnál nagyobb az ökológiai lábnyomunk

Október 22. 14:24
Az ökológiai lábnyom az a terület, ami károsodás nélkül meg tudja termelni az aktuális életvitelünkhöz szükséges javakat. A Föld eltartóképességének határa 2010-ben 2 globális hektár/fő volt.
 
Az átlagosnál nagyobb az ökológiai lábnyomunk
 
Hogyha neked is fontos a környezettudatos életmód, gyere el november 14-én a Mitiszol Fesztiválra, ahol a természetes italokkal ismerkedhetsz meg. Hiszen ne feledd, „az vagy, amit megiszol”. :)
(Grafika: MTI)

Megérkezett a 2015-ös Bogyólé!

Október 22. 13:11
Forgalomba került a Vylyan Pincészet újbora. A Bogyólé névre elkeresztelt, beaujolais technológiával elkészített tételt már beszerezheted a hosszú hétvégére. 

Igyekeztünk, hogy a hosszú hétvégén ne szomorkodjon senki, megérkezett újborunk, a Bogyólé, hogy lendületével, kirobbanó...

Szerző: Vylyan Pincészet2015. október 21.

Most érdemes szőlőt eladni a Tokaj Kerháznak!

Október 22. 11:48
Soha ilyen magas árat nem fizetett a Tokaj Kereskedőház Zrt. egy kiló szőlőért. Az eddig beérkezett 17 mustfokot meghaladó minőségű fürtökért átlagosan 250 forintot fizetett a tokaj-hegyaljai gazdáknak a társaság. Még tart a szüret a Tokaji borvidéken, de a tervek szerint a Tokaj Kereskedőház Zrt. mintegy 10 ezer tonna szőlőt, 750 mázsa aszúszemet vásárol fel, több mint 1600 termelőtől az idei évben.
 
A 2015-ös évjáratban a Tokaj Kereskedőház Zrt. kizárólag a 17 mustfok feletti cukortartalmú, egészséges szőlőből készíti a Tokaji eredetmegjelölésű borait.
 
A gazdák elégedettek az árral, az állami cégnél alkalmazott differenciált árképzés az egész régió felvásárlási áraira pozitívan hat, hiszen a Tokaj Kereskedőház az összes megtermelt szőlőmennyiség körülbelül 35 százalékát vásárolja fel alapanyagként, valamint a teljes borvidék bortermelésének 40 százalékát adja, így az általa alkalmazott felvásárlási árak kihatnak a térség egészére - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
 
A cég korábbi tájékoztatása szerint idén a múlt évihez hasonló, 2 milliárd forint körüli árbevétellel számolnak.
(MTI)