Fröccs

Egy biodinamikus kékfrankos a határ mellől

április 28. 17:05
Április utolsó napjaiban használjuk ki az alkalmat, és kóstoljunk még kékfrankosokat. A burgerlandi Meinklang pincészet biodinamikusan műveli 65 hektáros területét, amelyről palackokba került egy 2012-es kékfrankos. Ezt tesztelte le a Metropol.hu.
 
Meleg karakter egy kis hűvös jeggyel az illatban. Közepesen intenzív, komplex, rétegzett illat. Tipikus kékfrankos: a meggyes jegyek uralják az illatot, jó kis frissen őrölt borssal meghintve. Vaníliás jegyek díszítik az alapvetően gyümölcsös és fűszeres jegyeket. Szájban harmonikus, jó szerkezetű kékfrankos, kellő koncentrációval, intenzitással és lendülettel. Fejlődésben lévő, fiatal vörösbor, mely abszolút fogyasztásra érett, de érlelni is lehet még, van benne potenciál. Jó ivású, jól elkészített vörösbor, finesszel, eleganciával, de kellő súllyal.
 
A teljes bejegyzést a Metropol.hu oldalon tudod elolvasni!
 

Hétvégén indul a tavaszi Nyitott Balaton!

április 28. 14:50
Idén is megszervezték a tavaszi Nyitott Balaton programsorozatot, amelynek keretében az üdülőrégió 246 vállalkozása olyan szolgáltatásokat nyújt május 1-16 között, amelyek korábban szinte csak nyáron voltak elérhetők - tájékoztatott Varga Dani Barbara, a Magyar Turizmus Zrt. regionális irodájának igazgatója.
 
A kezdeményezés célja megmutatni, hogy a Balaton régió nemcsak nyáron lehet vonzó a turisták számára, hanem tavasszal és ősszel is, hiszen egyebek közt olyan lehetőségeket kínál ilyenkor is, mint a kerékpártúrák, gyalogtúrák, nordic walking, vízi sportok, gasztronómiai- és zenés élmények, gyermekprogramok. Az akció ideje alatt több rendezvény zajlik, például palacsintafesztivál, teljesítménytúra, bortriatlon, várfesztivál, fröccshajó, pálinka piknik, bodza napok, kincskereső játék. (További részletek a www.nyitottbalaton.hu oldalon olvashatók.)
 
Az egész régióra kiterjedő programsorozatot a Balatoni Regionális TDM Szövetség és a Magyar Turizmus Zrt. regionális irodája szervezte meg a helyi és térségi TDM szervezetekkel karöltve. 
 
Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke a tavaly indult kezdeményezéssel kapcsolatban kifejtette, nem a nyári szezont kell meghosszabbítani az üdülőrégióban, hanem teljesen más szezonokat kialakítani az aktív pihenésre, a biciklizésre, a horgászatra és a gasztronómiára építve. Ehhez le kell rombolni a régi beidegződéseket is - tette hozzá.
(MTI)

Szeszélyes április

április 28. 12:11
Árvay János rendszeresen írja naplóját, amelyből minidg friss híreket tudhatunk meg a tokaji pincészet életéből, illetve a borvidékről.
 
Mikor végeztünk a metszéssel, azt hittem, hogy jól állunk a kinti munkákkal. Az időjárás viszont megint megtréfált minket. Nyári meleget hozott az április. Haladunk ugyan a támberendezés igazítással meg a karlekötéssel, de a szőlőtőkék zömén már 5-10 centiméteres hajtások vannak. 

A gyomok is jól érzik magukat, van, ahol már 30-40 centisre nőttek. Zúzunk minden második sort. Grúberezzük a kimaradókat. Ugyanakkor már megint kellene permeteznünk is. Egyszer ugyan körbeértünk minden parcellánál, de a hajtásnövekedés miatt ismét mennünk kellene.

Wetcitet és ként használunk a kezeléseknél, mert továbbra is maradunk a bioszereknél.(...) 

Mikor írni kezdtem a naplót, nyári meleg volt. Nagyot fordult azóta az időjárás. Tegnap reggel talaj menti fagy lehetett, mert a kertben lévő császárfák egy-két levelén látom, hogy megfeketedtek. Bolondos széllökések kavargatják az udvar porát. A kutyánk is behúzódott a házába. Azért nagyon nem zavarhatja a szeles idő, mert a teraszra hallatszik a hortyogása. Nem hittem volna, hogy ilyenkor még fűteni kell majd a lakást, de este megint be kellett gyújtanom a kazánba.(...)
 

A magyarok különösen kedvelik a szőlő ízt

április 28. 10:01
A fogyasztói kutatások azt mutatják, hogy mi magyarok különösen kedveljük a szőlő ízt, itthon ez a legnépszerűbb a narancs és a kóla ízek mellett. Ezért a kifejezetten a hazai piaci igényeknek megfelelően fejlesztette ki a a Coca-Cola Magyarország a Fanta Szőlőt, amit a világon először itthon próbálhatnak ki a Fanta-rajongók - írja az Élelmiszer.hu.
 
Az új terméket természetes összetevőkből állították elő, valamint alacsonyabb a kalóriatartalma, hiszen sztíviával készült. Az üdítőital április közepétől félliteres és 1,75-ös kiszerelésekben kapható.

Utazz borjárattal az Etyeki Borangolóra!

április 28. 07:28
Utazz borjárattal az Etyeki Borangolóra!
 
Indul az Etyeki Borjárat, Budapest belvárosából Etyekre és vissza!
 
Idén első alkalommal lesz külön buszjárat az Etyeki Borangolón, 2016. május 14-15-én. Indulás mindkét nap reggel 10 órakor Budapestről, a Blaháról, majd megálló a Lánchíd pesti hídfőjénél, és a BAH csomópontnál. A következő állomás Etyeken van, ahol a főbb pincesoroknál mindenhol ki- és fel lehet szállni. Napi 4-szer, menetrend szerint vesszük fel az utasokat Budapesten, és a visszatérőket Etyeken! Egy jeggyel egész nap lehet utazni!
 
Sőt, az utasok ajándék borkóstolót kapnak!
 

Fesztiválok itala lehet az új magyar találmány

április 27. 20:13
A nyári fesztiválokra érkezik a Vasutas fröccs, az új magyar találmány. A palackos fröccs 2,5 bar nyomáson fél literes pet-palackba zárva, 51 százalékos boraránnyalkészül, csavaros, visszazárható kupakkal. Választani lehet a Cserszegi fűszeresből készült fehér és a Cabernet Savignonból készült rozé közül - írja a Magyarkonyhaonline.hu.
 
A magyar ital nagy sikert aratott március 8-11. között a világ legnagyobb nemzetközi élelmiszer szakkiállításán, a FOODEX-en Tokióban, majd április 12-15 között Szingapúrban a Food and Hotel nemzetközi szakkiállításon. Ízlett Hágában a Business Women Congress résztvevőinek is, bizonyítva, hogy a női szívekhez és ízléshez is közel áll.
 
Fesztiválok itala lehet az új magyar találmány
Forrás: Magyarkonyhaonline.hu

A SZÉP-kártya-tulajdonosok fele nem költene utazásra, ha készpénzt kapna

április 27. 17:24
Ez a Szallas.hu legfrissebb felméréséből derült ki. Az érintettek kétharmada nem ért egyet az EU Bíróságának döntésével, amely szerint a magyar kormánynak módosítania kell a SZÉP-kártya rendszerét.
 
A felmérés szerint a magyarok közül tízből kilencen továbbra is jó ötletnek tartják a SZÉP-kártyát. A tavaly SZÉP-kártyával szállást foglalók közül minden harmadik magyar gondolja úgy, hogy több mint felére csökkentené az utazási kiadásait, ha ezentúl készpénzben kapná meg a kártya összegét. Csupán 17 százalékuk válaszolt úgy, hogy továbbra is teljes egészében üdülésre, kikapcsolódásra fordítaná ezt a pénzt. A kártyatulajdonosok 40 százaléka utazás mellett inkább mindennapi étkezésre költene még többet a pénzből, 22 százalék pedig ruhákat venne belőle.
 
Szigetvári József, a Szallas.hu ügyvezetője a közleményben kifejti: az elmúlt évek foglalási statisztikái igazolják, hogy a SZÉP-kártya a belföldi turizmus egyik fontos mozgatórugója, megszűnésével az eddig ezzel a kártyával fizetők foglalásainak közel 60 százaléka eltűnhet. A szállásfoglaló oldal statisztikái szerint az idei év első három hónapjában 80 százalékkal többször kerültek elő a SZÉP-kártyák, mint tavaly ilyenkor.
 
A szakember szerint a szállásra fordított költségek is jelentősen csökkenhetnek, ha nem kártyán kapják meg a dolgozók az erre szánt összeget. Várhatóan csökkenne a vendégéjszakák száma is, és a hotelek elesnének azoktól a többletbevételektől is, amit a szállodába érkezők a SZÉP-kártya kifizetéseken túl készpénzben hagytak ott.
 
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) is azon az állásponton van, hogy a SZÉP-kártyát a jelenlegi szabályozással és feltételekkel tovább kell működtetni.
 
Az MSZÉSZ az MTI-hez eljuttatott állásfoglalásában rámutat: a szakma szerint amennyiben a SZÉP-kártya helyett kedvezményes adózással készpénz-juttatást vezetnek be, azt nem elsősorban nyaralásra, hanem a mindennapi kiadásokra, esetleg külföldi utazásra költenék az érintettek. A SZÉP-kártya esetleges megszűnésével veszélybe kerül az elmúlt években állami, európai uniós támogatással létrehozott szállodák továbbélése, és az ezekben levő munkahelyek jelentős része, mivel a vidéki hotelek vendégkörének átlagosan 70 százalékát a hazai vendégek, és csak 30 százalékát teszik ki a külföldiek.
 
A kártya bevezetésének előnyei között kiemelték: hozzájárult a turisztikai szezon meghosszabbításához, fehérítette a gazdaságot, továbbá növelte az önkormányzatok idegenforgalmi adóbevételét.
 
A szövetség ismertette: a kártyákkal 2015-ben 83 milliárd forint értékben költöttek, három év alatt a SZÉP-kártya költés közel duplájára emelkedett. A szállodákban a SZÉP-kártyákkal elköltött összeg a hotelek belföldi szoba-árbevételének az elmúlt években 24-25 százalékát tette ki. Az év első két hónapjában - amikor a hazai SZÉP-kártya tulajdonosok száma már meghaladta az 1,3 milliót - a költés a hotelekben 21 százalékkal múlta felül a 2015. január-februárit.
(MTI)

Már a történelem előtt készíthettek sajtokat az Alpokban

április 27. 15:18
A történelemelőtti időkig nyúlhat vissza a magashegyi sajtok készítése az Alpokban brit és svájci kutatók szerint. A magashegyi sajttermelés közelmúltja jól dokumentált, a kezdetekről azonban alig vannak régészeti leletek. 
 
A Yorki Egyetem Oliver Craig vezette kutatócsoportja Graubünden kanton régészeti felügyeletével együttműködésben 30 darab, 7000-2500 éves cserépmaradványt gyűjtött össze, és az ezeken végzett vegyi elemzés segítségével első ízben sikerült felvázolni a magashegyi sajtkészítés történetét. 
 
A cserepeket hat régészeti lelőhelyen találták Engadinban, Európa egyik legmagasabban fekvő lakott völgyében, köztük a korai újkőkorból és a bronzkorból fennmaradt egyszerű sziklaszállásokon, valamint a késői vaskorból származó kőépítményeken.
 
A sajtgyártásra utaló zsírmaradványok kémiai "ujjlenyomata" csak a vaskori kőépítményekben talált cserepeken volt kimutatható, vagyis a sajtkészítés legelső nyomai a 3000-2500 évvel ezelőtti időszakra nyúlnak vissza - közlik a kutatók a PLoS One tudományos folyóiratban. 
 
Alacsonyabban fekvő területeken sokkal korábbi, a földművelés kezdetéig, vagyis a korai újkőkorig visszanyúló nyomait is megtalálták a tej erjesztésének. A svájci Alpok közvetlen környezetében 6000 éves, vagyis a késői újkőkorból való agyagedényeken találtak sajtkészítésre utaló nyomokat. 
 
1800 méter fölötti magasságban azonban - régen és ma - a szarvasmarhatartás és a sajtkészítés a körülmények speciális ismeretét feltételezi - mutatnak rá a kutatók, akik szerint a népességnek a vaskorban történt erőteljes növekedése és az éghajlati feltételek változása miatt kevés lett a legelő a mélyebben fekvő völgyekben, ami a nagyobb magasságokba űzhette a marhapásztorokat. 
 
Az e korból származó kőépítmények arra utalnak, hogy a pásztorok nyaranta egyre jobban kihasználták a magashegyi legelőket. De hogy ezek az építmények pontosan milyen célt szolgáltak, rejtély, mert többnyire rossz állapotban maradtak meg. A régészek eddig is sejtették, hogy ezek egy újonnan kialakuló gazdasági stratégia tárgyi emlékei, és ezt most az újabb kutatás megerősíti - olvasható a tanulmányban.
(MTI)

A kínai kaviáré lehet a jövő

április 27. 13:05
Kínában a tengerparti Hangcsou várostól nem messze fekvő Qiandao tóban „lakik” az a tokhalfarm, amelyből a Kaluga Queen kaviárt gyárt. A piacot hagyományosan Oroszország uralja, de a kínai termék nagy sikert aratott. A francia gasztropápa, Alain Ducasse nem kis befolyással rendelkező éttermei szerte a világban Kaluga Queen kaviárt használnak. 
 
A Quandao tóban a kaluga mellett beluga, ossetra, szibériai és egy saját tenyésztésű típus, a kaluga és az amur hibridje él. Ez utóbbi annak is köszönhető, hogy a projekt a kínai haltudományi akadémia gondozásában indult el - írja az Origo.hu. A több mint 400 kilósra is megnövő tokhalak hálóval elkerített területeken élnek, amelyekben az állatok természetes környezetét igyekeznek biztosítani. Szegény tokhalakat szigorú diétán tartják, amelyhez az alapanyagot Peruból importálják és minden nyáron hűvösebb vizekbe költöztetik őket a megfelelő fejlődés érdekében.