Fröccs

Elromlott L. Simonék barackmagtörő gépe

Július 28. 11:37
A HVG írt róla, hogy rákellenes táplálékkiegészítőként árult L. Simon László családi borászata saját gazdaságából származó barackmagot a honlapján, ám ott már nem található meg a termék.
 
Az államtitkár szerint egyetlen magot sem adtak el, mert elromlott a barackmagtörő gépük. L. Simon állítása szerint a cég nem is az övé, hanem a feleségéé. Pedig az RTL információi szerint a borászat többségi tulajdonosa továbbra is L. Simon László.
 

Villányban már szüretelnek?

Július 28. 09:10
Szerinted mi készül majd ebből?
 

Szüret júliusban? Na ki tudja minek az alapanyagát szedtük le ma?

Posted by Gere Attila Pincészete on 2015. július 28.

Betiltotta az alkoholt a Ryanair

Július 27. 17:55
Betiltotta az alkohol fogyasztását az Egyesült Királyságból a spanyol Ibiza szigetére tartó járatain a Ryanair ír repülőtársaság, írja a Napi Gazdaság. A légitársaság közleményben hangsúlyozta, hogy a személyzet minden esetben át fogja kutatni az utasok csomagjait, hogy megbizonyosodjon arról, nem hoztak-e magukkal alkoholtartalmú italokat a fedélzetre. Akit rajtakapnak, esetleg megállapítják róluk, hogy ittas állapotban vannak, megtagadják tőlük az utazást, pénzügyi kártérítést pedig nem kapnak.

Valaki borértő lett a Miniszterelnökségen!

Július 27. 15:50
Arról számol be a VS.hu, hogy a Miniszterelnőkség egyik munkatársa alap-, közép-, és felsőfokú borismereti képzést kapott. Ez 220 ezer forintba került, és összesen négy alkalommal ismerkedett a borvilággal a szóban fogró munkatárs. Elképzelhető persze, hogy egy protokollos kollégáról van szó, akinek jól jön a munkájához az ilyen tárgyú tudás, akkor viszont kérdés, miért nem olyan embert vesznek fel a posztra, aki eleve ért ehhez - írja a lap.

Mi kell a jó grillezéshez?

Július 27. 13:09
Kell egy jó faszénparázsos sütő, jó faszén és jó alapanyag – mondta a Kossuth Rádió Napközben műsorban Madarász Sándor, a szolnoki Bajnok étterem szakácsa. Ezen kívül fontos, hogy legyen egy jó henetsünk!
 
Milyen húsok alkalmasak a grillezésre:
  • A sertéshúsok közül a tarja, a karaj, a szűzpecsenye.
  • A marhahúsok közül a bélszín, a hátszín.
  • Borjúhúst is lehet grillezni, de az kicsit szára.
  • Csirkehúsból bármit.
  • Pulykát.
  • Halat.
  • Zöldségeket és gyümölcsöket is.
A halat a legnehezebb grillezni, ha nem megfelelően tisztítjuk meg, leragadhat. Ajánlott:
  • alufóliába tekerni, megfűszerezni, olívaolajjal megspriccelni
  • kicsomagolás után még egy kicsit sütni rajta
A grillezés két szempontból fontos: egyrészt megpuhítja, másrészt ízesíti az alapanyagot. Fontos az is, hogy grillezés előtt legalább fél órával vegyük ki a húsokat a hűtőből, hogy a sütés idejére felvegyék a szobahőmérsékletet. Javasolt az is, hogy a húsok maghőmérséklete mindig érje el a 60 fokot. A grillezést egyébként az különbözteti meg a barbecue-tól, hogy utóbbi lassú tűzön történik.

Kazánokkal foglalkozik a cég, amely piacra dobja a palackozott fröccsöt

Július 27. 07:08
Mintegy 26 ezer palack fröcsel lép a hazai piacra a fő profilként jelenleg is kazánokkal és fűtéstechnikával foglalkozó társaság, a Vasuta Zrt. – írja a Napi Gazdaságra hivatkozva a HVG.hu.
 
Vasuta Gábor cégvezető szerint azt italt üvegpalackban kínálják majd szállodáknak és éttermeknek, a PET-palackos olcsóbb verziót pedig a nagyközönségnek. A palackokat Izsákon töltötték, jó minőségű Duna-Tisza-közi borokból.
 
Az egyik magyar bolthálózattal más sikerült megállapodniuk, a másik hazai áruházlánccal pedig folynak a tárgyalások, de a benzinkutakon is meg lehet majd találni a palackozott fröccsöt. Villányi és egri pincészetekkel is tárgyalnak, ottani borokat is szeretnének fröccsként palackozni.

Ételek, amelyeket te is kóstoltál, de valójában nem léteznek

Július 26. 21:00
Rengeteg olyan ételünk van, amelyeket nemzetközinek hiszünk, pedig valójában magyar találmányokról van szó - írja a Blikk.hu.
 
Szóba kerül a milánói makaróni, amelyet nyilván nem ismernek Milánóban, a brassói aprópecsenye, amit szintén nálunk talált ki valaki, francia saláta, aminek nagyjából annyi köze van a franciákhoz, mint a szintén róluk elnevezett hagymalevesnek (semennyi), a székelykáposzta, aminek bizony nem Erdély a szülőföldje, és a frankfurti leves is, amit a lap szerint szintén Pesten találtak fel