Fröccs

Ez történik, ha megiszol egy kólát

Augusztus 01. 18:06
A TrueTheory.com nevű oldal összeszedte, mi vár arra, aki legurít egy dobozos kólát. A cikket a Dívány.hu szemlézte.
 
Eszerint a kólával nagyjából tíz teáskanálnyi cukrot iszol meg, ami lefedi az egy napra előirányzott adagot. A hányás csak a kólában lévő foszforsav miatt marad el.
 
20 perc után olyan a szervezet vércukorszintje, mintha inzulinrobbanás lett volna benne, a máj pedig elkezdi a cukrot zsírrá alakítani.
 
40 perc múlva elkezd hatni a koffein is, és felpörög dopamintermelés, ez a szer az agy örömközpontját stimulálja.
 
Egy órával a kóla után a már emlegetett foszforsav elkezdi megkötni a kalciumot, a magnéziumot és a cinket, a koffein hatására beindul a vizelési inger. 

Ez lenne a nyár tökéletes vörösbora?

Augusztus 01. 15:25
A Borrajongó szerint igen! A Kerekes Szőlőbirtok és Pince 2013-as kékfrankosáról van szó, amiről a blog azt írja, hogy „fiatalos küllemű, bíbor színű, fürge mozgású bor fogad a pohárban. Már első szippantásra is intenzív és vonzó, illata és íze is tobzódik a piros bogyós gyümölcsös és fűszeres jegyekben: málna, szamóca, piros ribizli, koriandermag, római kömény, rózsabors és szárított virágok. A korty közepe tájékán beköszönnek fanyarabb, fekete bogyós gyümölcsök, feketeborsos fűszeresség felé hajló jegyek is. Az aromakavalkádhoz légies szerkezet társul: finom savak, érintésnyi tannin, és dicséretesen alacsony alkohol (11,75%). Ilyen paraméterekkel akár kadarka is lehetne. de az aromatika lebuktatja. Mély nyomot ugyan nem hagy, komolyabb koncentrációt ne várjunk, a lecsengés hosszra legfeljebb közepes, kellemesen száraz. Mindent összevetve: a bor kifejezetten finom, igazi gyümölcs- és fűszerbomba, könnyedsége mellett jó egyensúlyt mutat, ráadásul szellős karakterének és a moderált szesznek köszönhetően kíméletlenül és - egy darabig biztosan - büntetlenül itatja magát.”

Vajon elkészül időre a tokaji gigaberuházás?

Augusztus 01. 12:54
Még mindig bizonytalan, hogy kap-e pénzt a Tokaj Kereskedőház épülő beruházásainak befejezésére. A cég palackozóüzeme jelenleg 60 százalékos készültségben áll, az MNV döntésén múlik, be tudják-e fejezni. A kormányzat nem túl beszédes, a cég felügyelőbizottságának elnöke türelmes - írja a Mandiner.
 
Mint ismeretes, tavaly 2,5 milliárd forintból elkészült egy 66 ezer hektoliter kapacitású tartálycsarnok a Kerháznál, és belekezdtek a palackozóüzem építésébe is, amire 1,8 milliárd forintot szántak. Ám a palackozócsarnok határidőig történő befejezése bizonytalan, mert a kereskedőház nem biztos, hogy hozzájut a további forrásokhoz.

Sárgabarack dzsem főzés nélkül

Augusztus 01. 10:46
Csíki Sándor, gasztroblogger egy izgalmas receptet osztott meg oldalán: sárgabarack dzsem főzés nélkül, méghozzá aszalt gyümölcsből, így télen-nyáron gyorsan elkészíthető.
 
„A magára hagyott baracklekvárok, annak rendje-módja szerint, be is száradtak, s olyanok lettek, akár az aszalt sárgabarack. S, ha már aszalt sárgabarack lekvár, akkor lássunk egy olyan finom sárgabarack dzsemet, amit télen-nyáron készíthetünk, igény szerint,mivel aszalt sárgabarackból készül. ”- írja Csíki Sándor.
 
Ezek a hozzávalók szükségesek a lekvár elkészítéséhez:

200 ml szárított sárgabarack
60 ml mazsola
60 ml datolya
200 ml zúzott ananász a levével együtt
60 ml 100% ananászlé (esetleg: víz)
 
Az elkészítését és tippeket a Foodandwine.hu oldalon olvashatjátok el.
 

Balatoni halsütők toplistája

Augusztus 01. 07:06
Az I Love Balaton újra letesztelte a legjobb balatoni halsütőket. Íme az eredmény:
 
András büfé, Balatonszemes
Ezért a gasztronómiai élvezetért majdnem el kell hagynod Balatonszemest, de megéri túrázni egy jót. András a nyolcvanas évek végétől viszi a helyet, szinte fogalom a környéken. Retró dizájn, szép panoráma, és minőségi borokból készült fröccs - minden megvan, amit egy halsütő adhat a tökéletesre sült halakon kívül.
 
Aszófői halsütő, Aszófő, 71-es út
Muskátlis terasz, kedves kiszolgálás, semmi stressz, semmi kapkodás. A hekk, keszeg, ponty, süllő, fogas mellett adnak harcsafilét és a fokhagymás pisztrángot is, ezenkívül halászlé és sült kolbász is készül.
 
Halas Karcsi, Zamárdi
Zamárdi legjobb halsütőjét a Mókus utca környékén találod. A tulaj 30 éve van a szakmában, a rutin meg az évek biztosítják neki a helyet a legjobbak között.
 
Jóbarátok, Balatonalmádi
Egyszerű a recept: mindent úgy kell csinálni tovább, amiért a helyiek imádták (és máig imádják) ezt a halsütőt. Nem véletlenül: a keszeg tökéletes, kárpótol a kissé fáradt kiszolgálásért, a hús omlós és ízletes, a panír kellően ropogós és sós, az uszony és a farok pedig eléggé átsült ahhoz, hogy bevállalósabb keszegevők elropogtassák.
 
Kánya Zoli halsütője, Gyenesdiás - Hévíz - Liliomkert piac
Kánya Zoli több mint hat éve kezdett el füstöléssel is foglalkozni. Gyenesdiási halsütőjében a szokásos - keszeg, harcsa, pisztráng, fogas - mellett olyan ételek is kaphatók, mint a harcsagyros vagy a harcsacsipsz. Az emblemtikus fogás a tapolcai füstölt pisztráng, a hévízi piacon található standján pedig lehet venni füstölt vajhalat és lazacot is, a füstölt libamájjal, libamellel, kacsamellel, szarvassonkával egyetemben.
 
Oszi bácsi keszegsütödéje, Szigliget
Oszi bácsi 72 éves, de rendületlenül süti a szigligeti strandon a keszeget és a süllőt - és már a pisztrángot is. Nemcsak a halak, hanem az élmény miatt is érdemes idejönni, mert Oszi bácsi egy jelenség.
 
Sió Halsütő, Siófok
A süllővel már bizonyított a hely, ezért most pisztrángot és halburgert ettünk. A pisztráng tisztességesen megsült, a húsa omlós, igaz, egy kis só jó jött volna még. A panír viszont tökéletes volt. A halburgernél a szezámmagos buci, a majonéz és a saláta teljesen átlagos, a "húspogácsa", a rántott fogasfilé viszont nagyon ott van.

Olajliget, szőlők és egy borászat is leégett Szarajevó mellett

Július 31. 21:50
Olajliget, szőlők és egy borászat is leégett Szarajevó mellett
 
Kalandos nyaralásról számol be a Cinken egy vendégszerző, aki a Horvátország egyik legjobb borvidékén, a Peljesac-félszigeten töltött el néhány napot. A kánikulában sajnos komoly erdőtűz volt a környéken Trsteniket evakuálni kellett, 2000 hektár erdő, olajfa és szőlő ment tönkre, de emberéletben és házakban nem esett kár – kivéve Grgic pincészetét, amely teljesen odalett.

A balatoni chardonnay nyert a franciákkal szemben

Július 31. 18:05
Legalábbis A Művelt Alkoholista blogján egy mini chardonnay kóstoló alkalmával. A Sieur d'Arques Oc Cellus 2011 a Lidlből 7 pontot kapott az értékelés során. A tétel Limoux-ból származik, Languedoc leghűvösebb borvidékéről. A magyar chardonnay másik vetélytársa a Domaine de Oliveira Lecestre Chablis 2012-es évjárata, amely szintén a Lidl kínálatában szerepel, de ez már 3000 forintért. Ez a tétel 10 pontot kapott a kóstolás során.
 
Míg a bejegyzés szerzője 11 pontra értékelte a 2013-as évjáratú Béla és bandi Chardonnay-t: „A balatoni nagy erénye szintén a hibátlanság. Amilyen magától értetődően hangzik, hogy mindene a helyén, olyan ritkán jön ez össze. Nem faízű (noha részben hordóban erjedt és érlelődött), nem alkoholos, nem botlik. Édesség- és közhelymentes illat, majd közepes test. Telt és jó savú. Nem igazán gazdag, ellenben kifinomult. Amilyennek egy kis chardonnay-nak lennie kell, ügyes bor.”

Új étterem nyílt a Szent György-hegyen

Július 31. 14:59
Egyszerű, tisztességes vidéki vendéglátás. Egy mondatban talán így lehetne a legjobban összefoglalni azt, amire Szászi Endréék vállalkoztak a borászatuk mellett új színfoltként megjelenő éttermi részleggel. Az étlapon olyan fogások szerepelnek,mint a grillezett mangalicatarja vagy a friss kevert salátával tálalt grillezett kecskesajt - írja a We love Balaton. 

Nem korlátozhatja tovább a piaci versenyt a négy nagy magyar sörgyár

Július 31. 12:19
A Gazdasági Versenyhivatal elfogadta a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt. (Heineken), a Dreher Sörgyárak Zrt. (Dreher) és a Borsodi Sörgyár Kft. (Borsodi) vállalásait, így a három sörgyár csökkenti a kizárólagos szerződésekkel lekötött sör forgalmát. A hatóság megállapította, hogy a Heineken, a Borsodi, a Dreher és a Pécsi Sörfőzde Zrt. (Pécsi Sörfőzde) kizárólagos szerződésekkel a maga számára tartotta fenn a magyarországi vendéglátóhelyek sörforgalmának összességében 43,5-44,3 százalékát, amivel korlátozták a piaci versenyt - írja a 444.hu.
 
Ezen túl az öt legnagyobb piaci szereplő – a Carlsberggel együtt – 82-95 százalékát adta az éttermeket, kocsmákat, kisvendéglőket és szállodákat felölelő piac teljes forgalmának. Így sem az import, sem a kisüzemi sörfőzdék nem tudtak piacot nyerni a nagy sörgyárakkal szemben a kizárólagossági kikötések miatt. A GVH szerint a vállalásban szereplő csökkentésekkel 2017 végére összességében mintegy 30 százalékra mérséklődik a versenytől elzárt piacrész mérete.