Fröccs

Ezek nagyon jó őszi teakeverékek!

Október 08. 15:31
Ezek nagyon jó őszi teakeverékek!
Fotó: Thetreatmentherbs.com
 
Tök jó őszi teakeverékeket ajánl az Ayreams blog, amely szerint „ezek összetevői többet érnek, mint bármely gyógyszer, és garantáltan segítenek megelőzni, megszüntetni a szeszélyes időjárás okozta meghűlést”.
 
Van itt bodzás-kakukkfüves, csipkebogyós-kamillás, és lándzsás útifüves-műlyvavirágos. Próbáljátok ki őket!

Jelenteni kell, ha felbukkan valahol az aranyszínű sárgaság!

Október 08. 13:50
Ismét megjelent Magyarországon a szőlő aranyszínű sárgaság betegség, a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, a Flavescence dorée. Terjedésének megakadályozása érdekében országos felderítést rendelt el a növényvédelmi főfelügyelő - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
 
A Flavescence dorée járványszerűen terjedő karantén károsító, ami a szőlő termésmennyiségét 20-50 százalékkal is képes csökkenteni. 
Magyarországon 2013 augusztusában észlelték először Zala megyében a szőlő aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma fertőzését. A betegség a 2014-ben elfogadott Nemzeti Készenléti Tervben szereplő felszámolási és megelőző védelmi program eredményeként tavaly csak csekély mértékben terjedt.
 
A Nébih nemzeti referencia laboratórium az idén szeptemberben  azonosított Flavescence dorée (FD) fertőzést a Somogy megyei Karádon egy üzemi szaporítóanyag-termesztő területen. A megyei kormányhivatal megkezdte a fertőzés felszámolását. A legfrissebb fertőzési esetet pedig október elején igazolták Győr-Moson-Sopron megyében. A fitoplazma kórokozót  iszalag növényből mutatták ki egy szőlőültetvény mentén húzódó erdősávban, a Sopron melletti Jánostelepen. 
 
A Flavescence dorée csak szőlőnövényen tekinthető karantén károsítónak, más gazdanövényen nem. 
 
A felmérést a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának szakmai irányításával a megyei kormányhivatalok növényvédelmi felügyelői végzik. Egyelőre egy 1 kilométer sugarú területen folytatnak felderítést, a tüneteket mutató szőlőnövényekből mintákat vesznek laboratóriumi vizsgálatra. 
 
Felszámolási intézkedésekre csak abban az esetben lesz szükség, ha szőlőnövényekből is azonosítják a Flavescence dorée fitoplazmát. Amennyiben ez bekövetkezik, megnő a növény-egészségügyi kockázat mértéke, mivel a környékbeli szőlőültetvényekben jelentősen elterjedt az amerikai szőlőkabóca, és ezek a rovarok nagy eséllyel terjesztik a fitoplazmát. 
 
A védekezés a szaporítóanyag-termő területeken az egész országban kötelező, termő ültetvényekben pedig indokolt. A szőlőterülettel rendelkezőknek a betegség tüneteinek észlelését jelenteniük kell az illetékes megyei kormányhivatalnak - hívta fel a figyelmet a Nébih.
(MTI)

Van véleményed a borfesztiválokról? Most segíthetsz vele, ha elárulod!

Október 08. 12:01
Van véleményed a borfesztiválokról? Most segíthetsz vele, ha elárulod!
 
A Budapesti Gazdasági Főiskola egy turizmus-vendéglátás szakon végzős hallgatója a Budapesti borfesztiválok turisztikai vonzereje címmel ír szakdolgozatot. Ehhez kér segítséget. A link mögött található kérdőívben olyanokra kíváncsi, hogy melyik népszerű fesztiválokon járt már a kitöltő, azokon mi tetszett és mi kevésbé...
 
A kérdőív teljesen anonim és kevesebb, mint 10 percet vesz igénybe, hajrá!

Alföldi Merlot: „Sokkal jobb szekszárdi bort inni, mint villányit.”

Október 08. 06:44
A Művelt Alkoholista szerzője azzal magyarázza ezt a kijelentését, hogy „a szekszárdi borok általában élőbbek, tágasabbak, gyümölcsösebbek, egészségesebb egyensúlyt mutatnak, és ami számomra egyre fontosabb, itatják magukat”

Egy ideje leszoktam a nagy borokról, egy Bock Magnifico vagy egy Sauska Kopár Merlot kóstolásának lehetősége nem villanyoz fel jobban, mint egy Sebestyén Kadarkáé vagy egy Márkvárt Kékfrankosé. A leszokásnak része vagy következménye az is, hogy a nagyborokkal kapcsolatos filozofálás sem izgat annyira. De ez nem jelenti azt, hogy érzéketlenné váltam volna, hogy ne csendesülnék el, amikor egy bor elrugaszkodik az elég jó/elég rossz tengelytől. Abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán helyes nagyboroknak hívni őket, de a rácsodálkozások a legváratlanabb helyekről tudnak érkezni, és ilyenkor egy csipetnyi maradékörömöt abban is találok, hogy az előítéleteim szakítószilárdsága ennyire gyenge.
 
Vida Hidaspetre Kékfrankos 2013: „Hosszú ideje az első bor volt, amit érdemesnek éreztem arra, hogy elővegyem hozzá a nagy Zalto-kelyhünket. A legfontosabb magyar borok közé tartozik.
 
A teljes bejegyzést A Művelt Alkoholista oldalán tudod elolvasni!

Vicces vagy ciki ezt az ajándékot adni egy tanárnak?

Október 07. 19:41
Egy palack bort adni ajándékba a tanárnak abban még semmi érdekes nincsen. De az Evermine Occasions blogon kicsit feldobták egy kisiskolás fotójával és a „Talán éppen a mi gyerekünk miatt iszik, szóval élvezze ezt az üveget!” felirattal. A Dívány.hu a legviccesebb ajándéknak titulálta, amit tanár valaha kapott. Az oldalon tudsz szavazni is, hogy viccesnek vagy cikinke tartod.
 
Vicces vagy ciki ezt az ajándékot adni egy tanárnak?
Forrás: Evermine Occasions
 

Borcsomagok kedvezményes áron

Október 07. 16:29
A szekszárdi Fekete Borpince kedvezményes borcsomagokkal készült az őszre. Két különleges ajánlatot állított össze a borkedvelőknek.
 
Őszi borcsomag
Tartalma: 2 db Rosé cuvée 2014, 2 db Kadarka 2011, 2 db Zweigelt 2011, 2 db Kékfrankos 2009, 2 db Letícia 2009, 2 db Jurátus cuvée 2009. 
Az akció időtartama: 2014.09.01-2015. 11. 30. 
A 12-es borcsomag értéke: 30.600 Ft, de most csak 27.500 Ft    
 
Cabernet borcsomag
Tartalma: 1 db Cabernet sauvignon válogatás 2003, 1 db Cabernet sauvignon válogatás 2007, 1 db Cabernet sauvignon válogatás 2009, 1 db Cabernet sauvignon válogatás 2011, 1 db Cabernet sauvignon 2008, 1 db Cabernet franc 2012. 
Az akció időtartama: 2015.09.01-2015. 12.31. 
A 6-os borcsomag értéke: 38.300 Ft, de most csak 33.000 Ft
 
12 palack vagy 20.000 Ft értékű bor rendelése esetén a kiszállítás ingyenes az ország egész területén!
 
Ide kattintva tudsz rendelni a Fekete Borpince boraiból!
 
Borcsomagok kedvezményes áron

Bemutatják hazánk első régiós bormárkájának címkéjét

Október 07. 16:03
2015. október 10-én, szombaton a Nagy Olaszrizling Kóstoló keretén belül a Balatoni Kör bemutatja hazánk első régiós bormárkájának, a BalatonBornak a címkéjét. Az Ipacs Géza által tervezett címke premierje és bemutatása 14 óra 15 perckor lesz a Sofitel Budapest, Bellevue termében.

A tagok röviden ismertetik, miért döntöttek úgy, hogy egy közös termék elkészítésével, illetve egy régiós bormárka létrehozásával erősítik tovább a balatoni borászok összefogását. 
 
Több mint egy éves szakmai egyeztetési folyamat eredményeképpen jött létre a kritériumrendszer, mely alapján bíznak abban, hogy minden régiójuk minőségi borászata iránt elkötelezett családi pincészet el fogja készíteni saját BalatonBorát, ezzel erősítve az innovatív közösségi márkaépítést.
 
Közös fotóra is készülnek a BalatonBorhoz csatlakozni szándékozó borászokkal. A nagy méretben kinyomtatott címkét sugarasan körbeállva, a körcímkét kezükben tartva szeretnék megmutatni az összefogás erejét. Utána pedig kóstolót rögtönöznek azokból az idei olaszrizling mustokból, melyekből az egyes pincészetek elkészítenék saját BalatonBorukat, illetve a fajtából készült olyan korábbi tételekből, melyek szerintük leginkább hasonlítanának az idén először készülő régiós borra.

Egy európai stílusú sauvignon blanc Új-Zélandról

Október 07. 13:03
Az új-zélandi Trinity Hill borászat alapítója és borásza, John Hancock a budapesti látogatása során a Drop Shopban tartott kóstolót a pincészet tételeiből. A Trinity Hill területei Hawke’s Bay-ben, azon belül a Gimblett Gravels régióban találhatóak. Hawke's Bay az északi sziget keleti oldalán található, a Csendes Óceán partján, ahol 4500 hektáron gazdálkodnak. Fő szőlőfajták a chardonnay, a sauvignon blanc és a bordeaux-i kékszőlők. A borvidék legjobb borai a 600 hektáros Gimblett Gravels régióból származnak. A Trinity Hill kóstoló kiemelkedő tétele a 2012-es sauvignon blanc volt, a Borrajongó.blog.hu pontozása szerint:

Hawke’s Bay Sauvignon Blanc 2012
 
John azt mondja, hogy a Marlborough és a Hawke’s Bay sauvignon blanc között a fő különbség, hogy Marlborough-ban később szednek, mert lassabban megy le a sav, eközben pedig a cukor lesz magasabb, így az alkohol is. A tipikus új-zélandi sauvignon blanc szerinte túl aromatikus és vibráló, azért a legtöbb ételt agyonnyomja (pl. osztriga). A Trinity Hillnél a cél inkább egy európai sauvingon blanc készítése, amely nem feltétlenül az intenzitással teríti le a fogyasztót.
 
2g/l cukrot hordoz. Szép tiszta illat, már kis érettséggel, kiváló citrusos, fehér virágos aromákkal, trópusi gyümölcsökkel, maracuja visszafogott illatával. Egyszerre vonzó és komplex. Elsőre a hihetetlenül vibráló savassága tűnik fel, szinte elektromos sokk a nyelvnek, de közben éretlenség, zöldesség fel sem merülhet, észrevétlen találja meg a helyét a finom textúrában. Egy kevés fű, egy kevés csalán, némi macskapisi, citrusok, citrus-héj, friss alma, egres és trópusiak. Rendkívül összetett gyümölcsösség. Igaz felsoroltam a tipikus Új-zélandi sauvignon blanc jegyeit, a bor azonban közel sem tipikus és valóban egy európai gondolat lengi át. Kiváló hossz, emlékezetes bor. 11,5%. 7p+
 
A teljes beszámolót a Borrajongó.blog.hu oldalon tudod elolvasni!