Fröccs

Ezt tudja az alig egy éves balatoni borászat

Július 05. 11:57
Az alig egy éves balaton-felvidéki Zelna Borászat Budapesten mutatkozott be első évjáratával. A 2014-es nehéz évből kihozták a maximumot - olvasható a Mandineren.
 
A fiatal házaspár, Lukács Lilla és Barabás Barna 2014 januárjában kezdték a szőlővel való munkát. Mint mesélték régóta gondolkoztak már saját birtok alapításán, hiszen Barnának szőlész-borász a végzettsége. „Végül a nagypapám indított el minket, megmondta, hogy bele kell vágnunk, és neki nem lehetett ellent mondani” — meséli Lilla. A kezdeteknél aztán a teljes család mögéjük állt.
 
A 2014-es Zelna Roséról, a pinot gris-ről, az olaszrizlingről, a Csiten pinot gris-ről és a Farkó-kő olaszrizlingről itt olvashatsz bővebben.

Kávézol? Drogos vagy?

Július 05. 08:29
Világszerte emberek milliói kezdik a reggelt egy csésze kávé, tea, kakaó elfogyasztásával, vagy frissülnek fel a nap során egy csésze kapucsínó vagy egy pohár kóla mellett. Ezek a legnépszerűbb élénkítő hatású italok, melyek hozzájárulnak a napi folyadékbevitelhez, és ha mértékkel élünk velünk, más módon is jótékonyan befolyásolhatják egészségünket. Közös hatóanyaguk a koffein, amely jellemzően növeli az éberséget, a koncentrációt, a mentális és fizikai teljesítményt - írja a Vital.hu.
 
Európában az átlagos fogyasztás napi 200 mg koffein, de vannak olyan észak-európai országok – Dánia, Finnország, Norvégia, Svédország –, ahol ez az érték a napi 400 mg-ot is elérheti.
 
A szer hatásairól és a hozzá kapcsolható betegségekről szóló cikkhez ide kattints!

100 ezer liter bort locsoltak el a spanyolok

Július 04. 19:34
Több mint 100 ezer liter bort használtak lőszerként az észak-spanyolországi La Rioja borvidék Haro településén megrendezett borcsatában hétfőn - írja az Alfahír.hu.
 
A városkában mintegy 10 ezren lövöldöztek egymásra vörösborral vízipisztolyból, permetezőtartályból. Locsolták a bort korsóból és még gumicsizmából is, így a csatázók tocsogtak a vörösborban.
 
A borcsatát Szent Péter ünnepe alkalmából rendezik meg a településen az 1940-es évek óta, az esemény mára jelentős turistalátványossággá vált. A csata előtt misét tartanak, majd megvívják a küzdelmet, utána pedig bőséges lakomával ünnepelnek.

Lékelni nehézkes, figyelik a dinnyeárusokat

Július 04. 17:44
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a szezon indulásával fokozottan ellenőrzi a dinnyetermesztőket és árusokat.
 
A hivatal több mint egy tonna, ismeretlen eredetű görögdinnyét foglalt le egy Fejér megyei, főút mellett árusító termelőtől, aki hazai termékként árulta portékáját, a helyszíni ellenőrzés során azonban kiderült, hogy a dinnye nem származhatott saját termőföldjéről.
 
Az út mellett történő árusítás nem probléma, a szabályozás értelmében, aki a megfelelő hatósági engedélyeket beszerezi, például van közterület-foglalási engedélye, az élhet ezzel az értékesítési formával - írja közleményében a Nébih.
 
Őstermelő kizárólag saját termését, míg más vállalkozás – viszonteladóként – vásárolt árut is értékesíthet.
 
Azonban mindenkire vonatkozik, hogy az áru eredetét igazolnia kell, a termékeknek meg kell felelniük a forgalmazási minőségszabványokban előírtaknak - közölték.
 
Dinnyét lékelni csak abban az esetben lehet, ha az eszközök tisztításához és fertőtlenítéséhez, valamint a kézmosáshoz szükséges feltételek rendelkezésre állnak - áll a közleményben.
(MTI)

Rontja a memóriát a keksz?

Július 04. 14:27
Ezúttal nem brit tudósok, hanem amerikai kutatók mutatták ki, hogy a feldolgozott élelmiszerekben lévő transz-zsírok férfiakban összefüggésbe hozhatók a memóriaromlással. A transz zsírsavakat, vagy transz-zsírokat, az élelmiszerek ízének, textúrájának és eltarthatóságának javítása érdekében használják az élelmiszeriparban, de a kutatások már régóta összefüggésbe hozzák ezeket a szívbetegség megnövekedett kockázatával, ezért világszerte egyre nagyobb nyomás nehezedik a gyártókra annak érdekében, hogy ne használják ezeket zsírokat az élelmiszerekben - számol be a Vital.hu. 
 
A Public Library of Science ONE szaklapban megjelent kutatás kimutatta, hogy a nagyobb mennyiségű transz-zsír fogyasztása a 45 éven aluli férfiakban memóriaromláshoz vezet. Kiderült, hogy azok a férfiak, akiknek étrendje a legtöbb ilyen zsírt tartalmaz, általában tizenkettővel kevesebb szót tudtak felidézni a memóriatesztekben, mint azok a férfiak, akik kerülik a transz-zsírok fogyasztását.
 
Ez van. :(

Ilyen a Villa Tolnay Zöldveltelini-trilógia

Július 04. 11:12
Ez a bizonyos Zöldveltelini-trilógia egy érdekes kísérlet eredménye: a Holdhoz éjszaka szüreteltek, a Naphoz nappal, a Földhöz szintén, de cefrével/seprővel turbózták. Amennyiben a Hold és a Nap között nem lenne más különbség, mint a feldolgozásra érkező fürtök hőmérséklete, akkor könnyen oszthatnánk az észt: bármekkora macera lehet éjjel szüretelni, kifizetődik, hiszen egyetlen átvirrasztott éjszaka árán egy egész év munkáját lehet új szintre emelni. Van azonban más különbség is (talán több, én ennyiről tudok): a Nap alapanyagát két nappal a Holdé után szüretelték, és azonnal préselték, míg a Hold kapott 18 óra héjonáztatást.
 
A borok leírásáért a Művelt Alkoholistára kattints!

A Koch Borászat készítette Bács-Kiskun Megye legjobb desszert borát

Július 04. 08:00
A Koch Borászat készítette Bács-Kiskun Megye legjobb desszert borát
 
A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés június 26-i, kalocsai ülését követően ünnepélyes keretek közt hirdették ki a Bács-Kiskun Megye Bora díj 2015. évi nyerteseit. A Kunsági Borvidék és a Hajós-Bajai Borvidék borai vettek részt négy kategóriában a versenyen, melyet az idén Kiskunhalason rendeztek meg a Csipke Hotelben.
A Bács-Kiskun Megye legjobb desszert bora díjat a borotai Koch Borászat 2007-es évjáratú Koch Ice Wine Rajnai rizling Jégbora nyerte. A díjat Koch Csaba borász,  a Koch-Vin Kft. ügyvezetője vette át Rideg Lászlótól, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnökétől.

Karcagon derül ki, mi lesz a pet palackokkal

Július 03. 18:09
Több mint 2,8 4milliárd forintból épült, PET-palackok teljes újrahasznosítását szolgáló innovációs kutatóközpontot adtak át a Karcagi Ipari Parkban a közelmúltban.
 
A beruházáshoz mintegy 1,99 milliárd forint európai uniós támogatást nyert el a cég a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretén belül. A projekt során 26 ezer 500 négyzetméteres telken épült fel a 4638 négyzetméteres nettó alapterületű, kétszintes Food-Grade Élelmiszeripari PET Műanyaghulladék Újrahasznosító Innovációs Központ.
 
A projekt célja a PET-palackba csomagolt ásványvíz és üdítőitalok iránti folyamatos keresletnövekedéssel járó környezeti terhelés minimálisra csökkentése, illetve hogy hosszú távon akár száz százalékban is lehetséges legyen az  élelmiszeripar csomagolásakor keletkező PET műanyaghulladék, mint másodnyersanyag újrahasznosítása.
 
A szelektíven  összegyűjtött műanyaghulladékot a karcagi Recy-Pet üzemben bezúzzák,  megtisztítják, és fröccsöntéssel regranulátumot készítenek belőle. A regranulátum a palackgyártás jelenlegi alapanyagát, a szűz granulátumot hivatott kiváltani, amelyet nagyrészt külföldről importálnak Magyarországra, jelentős mértékben kiszolgáltatva ezzel a termelést a nemzetközi piacnak, a gazdasági viszonyoknak - olvasható a közleményben.
 
A tájékoztatás szerint az üzem óránként 1000 kilogramm PET-palackot képes bedarálni, és éves szinten körülbelül 7-8000 tonna regranulátumot gyártani.
 
Az előállított regranulátumot elsősorban az ásványvíz, üdítő- és energiaital- valamint ecetgyártó Aquarius-BUSZESZ csoport vásárolja, illetve használja majd fel termékeik csomagolásához.
(MTI)