Fröccs

Giroszt és hamburgert esznek a részeg vegák

Október 10. 15:50
Ez nem egy kortárs színházi darab címe, hanem egy friss felmérés eredményének summája. 
 
Giroszt és hamburgert esznek a részeg vegák
 
Egy friss felmérésben 1789, saját bevallása szerint vegetariánus ember 37 százaléka ismerte be, hogy részegen húst szokott enni. Sőt, közülük több olyan is van, aki saját bevallása szerint minden berúgás után húst eszik. További egynegyedük saját bevallása szerint "elég gyakran" eszik húst, 40 százalékuk néha, vagy alkalmanként - írja a 444.hu.
 
Az ittas vegák leggyakrabban giroszt esznek, de pusztítják a hamburgert, sőt időnként  a szalonnát, a rántott csirkét és a kolbászt is!

Mire figyeljünk a vadon termő gombáknál?

Október 10. 11:19
Az elmúlt napokban többen megbetegedtek egy budapesti vendéglőben elfogyasztott, gyűrűs tuskógombából készített polentától. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tanácsait édremes figyelembe venni, ha gombát szeretnénk enni. A vadon termő gombák felhasználása előtt érdemes kikérni egy szakértő véleményét. Ha a gomba nem mérgező, akkor is ajánlott a húsz perces hőkezelési szabály.
 
A Nébih közleményében kiemelte: a vendéglátásban jogszabály tiltja a vadon termő gombák felhasználását szakellenőri igazolás hiányában. Az igazolást a vendéglátásban egy hónapig meg kell őrizni. A mérgezésben érintett étterem jogsértően, gombaszakellenőri igazolás nélkül vásárolta, majd használta fel a gombát – írta a hivatal.
 
A Nébih hangsúlyozta, hogy a lakosság, különösen a kirándulók és gombagyűjtők számára elengedhetetlen, hogy saját és családjuk egészsége érdekében kizárólag gombaszakellenőr által megvizsgált gombát fogyasszanak. A nyilvántartott szakértők, valamint az őket alkalmazó piacok listája megtalálható a hivatal honlapján.
 
A közleményben arra is felhívják a lakosság figyelmét, hogy házalótól, ismerőstől gyűjtött gombát ne fogadjanak el; hat éves kor alatti gyermeknek gombás ételt ne adjanak, valamint, hogy az ételt elkészítése után a lehető legrövidebb időn belül fogyasszák el, ha lehet, ne tárolják.
(Forrás: MTI)
Akik nem a gombászást, hanem a vásárlást választják, azoknak ajánljuk gombavásárlási útmutatónkat.

Fogyasszunk céklalét a vérnyomás csökkentése érdekében!

Október 10. 09:30
A cékla magas nitráttartalmának köszönhetően, ha edzés előtt közvetlenül céklalevet iszunk, akkor megnő a tűréshatárunk - állítja a University of California at Davis és a Kyung Hee University kutatói.
 
A tanulmány egyik szerzője, Charles Stebbins szerint a nitrátokban gazdag céklalé fogyasztás hatására a szív kevesebb energiabefektetéssel tud ugyanannyi vért áramoltatni, tehát ugyanazon intenzitású edzést hosszabb ideig lehet folytatni. Ez jobb véráramlást biztosít, és az izmok is jobb oxigénellátást kapnak - írja a Házipatika.com.
 
Stebbins elmondása szerint korábbi kutatásaik a nők között is ugyanilyen jelentős hatékonyságjavulást mutatnak ki céklalé fogyasztása esetén. Ha valami miatt nem tudunk céklalevet szerezni, 85 grammnyi cékla ugyanannyi (közel 250 mg) nitrátot biztosít - de ezt akár spenótból, zellerből, turbolyából vagy rukkolából is pótolhatjuk.

Így kezeli a darálót egy nagycsoportos

Október 10. 07:29
A borkészítéssel ismerkedtek óvodások az Avasi Cellariumban. A régi és a modern szüretelő és borászati eszközöket is kipróbálhatták.
 

Csökken a szőlészek, borászok papírmunkája

Október 09. 15:21
Október elején lépnek életbe a változások, amelyeknek célja, hogy csökkentsék a termelők és a hegybírok adminisztrációs terheit. A várakozások szerint a felére csökkenti majd a papírmunkát azok számára, akik maguk termelik meg és dolgozzák fel szőlőjüket. Módosult a szőlészeti és a borászati adatszolgáltatás, valamint a származási bizonyítványok kiadásának rendjéről, továbbá a borászati termékek előállításáról, forgalomba hozataláról és jelöléséről szóló rendelet.
 
Az intézkedések október közepétől lehetővé teszik összevont szőlő és első bor származási bizonyítvány kiadásának kérelmezését is, amennyiben a szüretelt szőlő ugyanabból a hegyközségből származik, és a szőlőt a kérelmező a szőlőlével megegyező eredetvédelmi kategóriájú bor készítésére maga dolgozza fel.
 
Szintén október közepétől az úgynevezett „nullás jelentések” - olyan szőlőszármazási bizonyítvány kérelem, ahol a termés bejelentett mennyisége nulla – esetében a termőültetvények adatszolgáltatásakor a hegybíró csak abban az esetben veheti tudomásul az eredményeket, amennyiben az adatszolgáltató a szüret elmaradását okozó káresemény bekövetkezését követő 15 napon belül azokat bejelentette. Az illetékes hegybíró a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) minden, ez alapján bejelentett vagy nullás eredményt produkáló, de be nem jelentett esetről éves jelentést készít. A HNT kockázatelemzés alapján kezdeményezi ezen ültetvények 5 százalékának hatósági ellenőrzését.
 
A módosítás szerint az integrált szőlészeti és borászati nyilvántartó rendszert (ISZBIR) a HNT hozza létre és üzemelteti a NÉBIH felügyeletével.
 
2016. április 1-től elektronikus származási bizonyítványok kiadása kérhető a hegybírótól. Ezzel összefüggésben, az elektronikus benyújtás miatt a származási bizonyítvány mellékleteinek kérelmező által hitelesített másolata is megfelelő. A származási bizonyítvány ez által papíron és elektronikusan is kiadható lesz.
(Forrás: Földművelésügyi Minisztérium)

Megalakult az Erdélyi Pálinka Lovagrend

Október 09. 12:02
Október 10-én, szombaton az Erdélyi Pálinka Lovagrend alakuló ülését tartják a Marosvásárhely közelében levő marosugrai (Ogra) Haller kastélyban, ahol a rend kilenc alapítóját ütik pálinkalovaggá egy sajátos szertartás keretében.
 
Domokos István, a lovagrend egyik alapítója az MTI-nek elmondta, hogy a lovagrend nyitott mindazok számára, akik Erdélyben foglalkoznak pálinkafőzéssel, -forgalmazással. A ceremóniára azonban a többi pálinka lovagrend képviselői mellett olyan tisztségviselőket is meghívtak, akik tehetnek az erdélyi pálinkakultúra fejlesztéséért.
 
„A magyarországi, felvidéki és vajdasági után épp ideje volt, hogy megalakuljon az Erdélyi Pálinka Lovagrend is” - jelentette ki Domokos István. Ezt az alapító azért tartotta fontosnak, mert - mint megjegyezte - Székelyföldön a pálinka számít nemzeti italnak, sem a bor-, sem a sörkészítésnek nincsen hagyománya. A lovagrendnek szerinte az erdélyi pálinkafőzés a hagyományait kell képviselnie, és meg kell keresnie a pálinka helyét a következő évtizedekre.
 
Domokos István azt nevezte az erdélyi pálinkafőzők legnagyobb gondjának, hogy pálinka néven csak a Magyarországon és Ausztria négy keleti megyéjében készített párlat forgalmazható az Európai Unióban. Romániában a „palinca” megnevezés használható.
 
„A Gyurcsány-kormány annak idején úgy védett le egy terméknevet, hogy azzal nekünk Székelyföldön az anyanyelvünket korlátozza” - nyilatkozta az MTI-nek Dezső Tibor sepsiszentgyörgyi pálinkafőző, az alakuló lovagrend szakmai vezetője. Hozzátette, székelyföldi magyar állampolgárként a világkupa-nyertes termékeinek a címkéjén csak a gyümölcs nevét írhatja magyarul, a pálinka megnevezést kénytelen románul használni.
(forrás: MTI)
 

Imádod a termelői piacokat? Itt egy újabb

Október 09. 09:50
Az új termelői piacot a Németvölgyi út 15. szám alatti családi ház előtti területen keresd október 10-én. Az azenpiacom.hu virtuális kistermelői piactér szervezi az eseményt, amely 9-től 13 óráig várja az érdeklődőket. A kizárólag friss, szezonális termékeket kínáló hely november végéig minden szombat délelőtt kinyit.
 
A piacon a Szövetség az Élő Tiszáért árusai és a Buda környéki régióban élő és termelő gazdák árulják portékáikat. Szombatonként családias hangulattal és kóstolókkal várják az érdeklődőket - írja a Magyarkonyhaonline.hu.
 
A vásárlók szezonális friss zöldségeket, gyümölcsöket, füstölt termékeket, különleges sajtokat, borokat találhatnak a piacon, pl:
- zöldség-gyümölcs: Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület
- füstölt hústermékek: Kiss Szabolcs, Nagykörű
- érlelt kemény sajtok: Róna Péter, Kisasszond
- lekvárok, chutney-k: Kanálka, Szeged

Milyen a jó kenyér?

Október 09. 06:40
A Dívány.hu letesztelte a hazai kenyereket, valamint arra is kíváncsi volt, hogy milyen a jó kenyér, hogyan kellene készülnie valójában? A Pipacs pékség alapítói segítették a szerkesztőség munkáját, így a szakma is képviseltette magát. A kérdésre, hogy milyen a jó kenyér, ezt a választ írják a cikkben:
 
Ahhoz, hogy aromák és ízek legyenek a kenyérben, le kell játszódnia kémiai folyamatoknak. Ez pedig idő. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, az érési időknek hosszabbnak kéne lennie, ami feltételezem, ezeknél a kenyereknél nem történt meg. Beindul egy óriási erjedési folyamat, nagyon sok aktivitással, de túl sok, mert hamar megkel, és nincs ideje azoknak a „melléktermékeknek” kialakulni, mint az aromák, ízek, savak. Márpedig ezektől lesz egy kenyér jó, finom, jellegzetes, jól eltartható.