Fröccs

Melyik sütőtök fajta mire jó?

November 14. 14:54
A piacokon, boltokban több féle sütőtökkel találkozhatunk. A Friss.blog.hu abban segít, hogy melyiket mire használjuk:
 
Sonkatök: Az egyik legízletesebb, legjobban süthető fajta. Az íze édeskés, a héja általában bézs árnyalatú, könnyen hámozható, a húsa pedig jellegzetes narancssárga. Édes és sós sütemények alapjául is kiváló pürésítve, lekvárok, raguk, saláták és levesek alapanyagaként sem kell szégyenkeznie.
 
A halloween-tök: Amerikai filmekben az a bizonyos töklámpás. Ehető, de az íze eléggé semleges.
 
Hokkaido tök: A hokkaido tök egy gyűjtőnév, amibe az összes olyan sütőtökfajta beletartozik, ami a japán Hokkaido szigetéről származik. Elsőrangú levesek és pürék alapjaként, de szintén kitűnő gnocchi vagy rizottó készíthető belőle.
 
Óriás tökök: Például a nagydobosi sütőtök, ami az első olyan sütőtökfajta, amit Magyarországon kezdtek el termeszteni. Ezeknek a húsa általában kemény, és bármilyen étel készítésére kiválóan megfelelőek.

Van egy kihagyhatatlan bortippünk ma estére

November 14. 11:13
November 14-én, ma este a Mitiszol Fesztiválon megkóstolhatod a három Michellin csillagos Noma étterembe bekerült első magyar bort is. Sütő Zsolt a Millenárison bemutatja a Porta2 borát.
 

Miért árthatnak a vegyszerek a boroknak?

November 14. 08:15
Az Európai Unió szabályai szerint jelenleg is több tucatnyi adalék- és segédanyagot, valamint kezelést lehet alkalmazni a borkészítés során, míg címkén leginkább csak a kénhasználatot kell feltüntetni - nyilatkozta Nemes Richárd, a Terra Hungarica egyik alapítója a Díványnak.
 
Elmondta, hogy a szőlőben sokan rutinszerűen használják a gyom- és rovarirtó szereket, valamint a felszívódó gombaölőszereket. A felszívódó vegyszerekkel kezelt szőlő mustja nem vagy csak nehezen erjed magától, a gombaölő szerek melyek bekerülnek a bogyóba, majd a mustba, azokat az élesztőket is elpusztítják, melyek alapesetben kieresztik a mustot borrá. Ezért tápsót adnak a musthoz, enzimet, és fajélesztőt, sok esetben aromásító típusút. Ezek pedig a legtöbb esetben uniformizálják, sőt sok esetben műízűvé teszik a bort.
 
Nemes Richárd még egy csomó érdekes dologról mesél ebben az interjúban. Hogyha pedig érdekelnek a természetes borok, ne feledd, hogy ma van a Mitiszol Fesztivál a Millenárison!

A vidéki gasztronómiáé a jövő!

November 13. 17:17
Márciusban kapott Michelin-csillagot, áprilisban már el is ment a Tantiból Pesti István séf, akinek elege lett Budapestből. Átvette a tatai Platán éttermet, mert szerinte a vidéki gasztronómiáé a jövő, és a Michelin-csillag már egyáltalán nem motiválja.
 
A tavasszal Michelin csillagot kapott Tanti tulajdonosai úgy gondolták, hogy most hogy megvan a csillag, eljött a kánaán, és itt hónapok alatt dőlni fog a pénz - mondta Pesti István az Indexnek.
 
Szóval ő inkább Tatára ment, ahol saját kertészetük lesz, állatot fognak tartatni és lesznek saját halaik is, tehát teljesen saját alapanyagokkal fognak dolgozni. Budapestben az zavarja, hogy roppant belterjes lett a gasztronómia világa.
 
„Kevés itthon jó szakember, nincs itthon jó szakács képzés, mégis folyamatosan nyílnak a helyek. Ez nem fenntartható, kicsit megálltak a dolgok szerintem, miközben sokan még mindig csak pénztermelő egységnek tekintik a vendéglátást. A vendég meg csak azt fogja érezni, hogy valami nem működik, és szép lassan a dolog meghal.” - festett borús képet Pesti.

Így kell a 250. születésnapot megünnepelni!

November 13. 15:16
1765-től működik a legendás Hennessy ház, amely cég idén ünnepli a 250. születésnapját. A különleges alkalomra egy egyedi borpárlattal készültek a 250 Collector Blenddel - írja az Origo.hu.
 
A jubileumi cognac-ba közel száz párlatuk került, a legidősebb 35 éves és a legfiatalabb kora is 15 év. Érlelésükhöz La Sarrazine kádárműhelyében 250 speciális, egyenként 250 literes hordót készítettek a megszokott méret a 270-es helyett. A Limousin tölgy vaníliás aromát tesz hozzá a végeredményhez. 
 
A mintegy 170 ezer forintos palackáron forgalomba kerülő Hennessy 250 Collector Blend jellemzője a világos, meleg borostyán árnyalat, amely a lassú érlelésnek és a házasítás módszerének köszönhető. Yann Fillioux munkája nyomán illatagazdag, gyógynövényes és fűszeres jegyek jellemzőek – benne a keserű narancs, a frissen reszelt szerecsendió, az édesgyökér és a szárított borsmenta illata ugyanúgy, mint a sáfrány.

Örülhettek idén a villányiak

November 13. 11:48
A Villányi borviéken az átlagosnál nagyobb mennyiségű szőlőt szüretlhettek, amelynek minősége is kitűnő volt. Becslése szerint 2014-hez képest 10-15 százalékkal több szőlő termett. „Abszolút jó évjáratot tudhatunk magunk mögött" - fogalmazott Nagy Gergely, a Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára azzal kapcsolatban, hogy szinte teljesen véget értek a szüreti munkálatok a villányi borvidéken.
 
A bortermelők október második felében szüretelték a borvidék kiemelt fajtájának tekintett cabernet franc-t, amelyet idéntől „Villányi Franc" néven hoz forgalomba több helybéli pincészet. A borvidék jó minőségű területein a szőlő már a szokásosnál egy-két héttel korábban elérte az ideális érettséget - mondta Nagy Gergely.
 
A hegybíró tájékoztatása szerint egyedül a legkésőbbi időpontban, október végén szüretelt cabernet sauvignon fajta esetében nehezítette a munkát, hogy rövid időn belül körülbelül száz milliméter csapadék hullott a térségben.
 
Nagy Gergely megjegyezte, a szőlő szerencsére nem sínylette meg a csapadékos hideg időjárást, amiben a gazdák megelőző növényvédelmi munkáinak is szerepe volt. A hegybíró szerint a jelenlegi, az évszakhoz képest meleg időjárás nem okoz gondot növényvédelmi szempontból. A gazdák a szüret utáni időszakban úgynevezett lemosó permetezéssel próbálják elejét venni, hogy a kórokozók, kártevők megtelepedjenek a szőlőnövényen.
 
Nagy Gergely a 2016-os évjárat szempontjából legfontosabbnak nevezte, hogy a tél folyamán faggyal járó tartós hideg legyen. „A hideg bármilyen növényvédelemnél többet ér a szőlőbetegségekkel szemben" - összegzett.

(forrás: MTI)

Hatalmas összegű támogatást kapott a Balaton régió

November 13. 09:10
A Balaton üdülőrégió stratégiai céljainak megvalósításához nagy összegű forrást rendelt. Erre nem volt példa a rendszerváltás óta  - mondta Bóka István, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke Balatonfüreden. A 2014-2020-as uniós fejlesztési ciklusban több mint 300 milliárd forint jut a balatoni térség fejlesztésére.
 
A kormánydöntésről a kabinet, valamint a kiemelt üdülőkörzet országgyűlési képviselői együtt tartottak sajtótájékoztatót. Vitályos Eszter, az európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár úgy fogalmazott, soha ekkora nagyságú forrással nem gazdálkodhatott még az üdülőövezet, mint most.
 
A régió olyan régi álmai valósulhatnak meg, mint a balatoni körvasút, a bringaút fejlesztése, a Sió-zsilip és a Sió-csatorna rekonstrukciója, vagy az aktív turizmus széleskörű fejlesztése, és olyan fontos beruházások valósulhatnak meg, amelyek helyzetbe hozzák a vállalkozásokat - tette hozzá.
 
(Forrás: MTI)

Miben rejlett a Dobos torta újszerűsége?

November 13. 06:42
A Dobor-torta 1884-ben született meg, amely lázba hozta Budapest módos ínyenceit - írja Csíki Sándor Food&Wine gasztroblogján.
 
A Dobos-torta újszerűsége leginkább abban állt, hogy a kész piskótamasszához még olvasztott vajat kevertek, amitől az krémszerűbb, a tortalapok pedig porhanyósabbak lettek. Öt lapot kell betölteni kakaós, vaníliás vajkrémmel. Legfelülre baracklekvár kerül, amit karamellizált cukormázzal vonnak be. A receptet Dobos C. József a Budapest Székesfővárosi Sütők, Cukrászok és Mézeskalácsosok Ipartestületének 1906-ban adta át.
 
A torta eredeti receptjét a Food&Wine oldalán olvashatod el.