Fröccs

Nem elég a 17 milliárd forint a Tokaj Kerház talpra állításához

November 26. 14:53
Az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház Zrt. összesen mintegy 17, 1 milliárd forintos beruházással teljesen átalakítja és fejleszti a borászatot. Már elkészült az új palackozóüzem első üteme mintegy 3 milliárd forintból - ismertette Tombor András, a Tokaj Kereskedőház felügyelőbizottságának elnöke sajtóbeszélgetésen csütörtökön.
 
Elmondta: 12,4 milliárd forint állami támogatást kaptak tőkeemelés és hitel formájában 2013-2015 között, ebből 4,5 milliárd forint a hitel. A cég talpra állításához még mintegy 15,5 milliárd forintra van szükség, 2019-re nyereséges, önfenntartó működést, osztalékfizetést terveznek. A társaság likviditási helyzete stabil. Közölte: a kormánynak 1-2 héten belül előterjesztik a cég 15,5 milliárdos költségigényére vonatkozó részletes ütemtervét.
 
Tájékoztatása szerint a 17,1 milliárd forintos beruházás nem tartalmazza a már mintegy 2,5 milliárd forintból megépült 66 ezer hektoliteres tartálycsarnokra kapott állami támogatást. A következő két évben a tartálycsarnokot további 44 ezer hektoliteres kapacitással bővítik.
Hozzátette: az idén 1077 hektárról vásároltak fel szőlőt, minden eddiginél magasabb, fajtától függően 140 és 400 forint közötti kilogrammonkénti áron. A felvásárlási árak 2012-t követően minden évben folyamatosan emelkedtek - jelezte.
 
Kiemelte: jövőre már januárban tervezik a felvásárlási árak meghirdetését, így a szeptemberben kezdődő szüret pontos szerződéses feltételei ismertek lesznek a termelők számára, akik ezzel tudnak előre tervezni.

A Tokaj Kereskedőház munkájába szeretnék bevonni a helyieket, ezért alakították ki a jól működő partnerséget, aminek szigorú feltételei működőképesek. Szeretnék azt, hogy a termelő partnereik tulajdonosok lehessenek a Zrt.-ben, jelenleg ennek a feltételein dolgoznak.
Az egységes palackcímkéket is magába foglaló teljes vállalati arculat 2016 tavaszára készül el, és névváltást is terveznek.
 
Balassa István szőlészeti igazgató az idei szüretet értékelve elmondta: kedvező évjárat lett, az elmúlt évek átlagánál valamivel kevesebbet, 75 ezer mázsa szőlőt vásároltak fel. A felvásárolt szőlő 66 százaléka furmint, 21 százaléka hárslevelű, 10 százaléka muskotályos. Az idei év forró és száraz volt, a gombás betegségek elkerülték a szőlőt, de nem volt aszús évjárat.
 
Szappanos Péter, a Tokaj Kereskedőház nemrég kinevezett vezérigazgatója arról beszélt, hogy jelenleg az értékesítésre fókuszálnak. A világpiacon hatalmas a verseny a tradicionális és az új  - Chile, Argentína - termőhelyek között is. A cél, hogy a Tokaji borvidék elfoglalja méltó helyét a világpiacon. A munkát a folyamatban lévő beruházások mellett kell végezniük - jelezte.
 
Lukácsy György, a cég szőlészeti szaktanácsadója a borvidéki integrációról elmondta: abban 3800 parcella van, 26 településen, 276 dűlőt érintve. A kereskedőház saját területe 55 hektár. Közölte: 2013-ban elkezdték a szőlőültetvények, termőhelyi adottságok állapotfelmérését, ami a bor és az alapanyag minőségének javítását célozza. A borvidéket 21. századi technológiával, mérték fel, a teljes borvidék komplex vizsgálata befejeződött, ebből előrejelzéseket lehet készíteni és a teljes digitális rendszer folyamatosan frissül majd - mondta.
(Forrás: MTI)

A magyarok valamiért jobban szeretik a gyorskaját

November 26. 13:50
A Nielsen fogyasztói felméréséből kiderül, hogy a magyarok, amikor nem otthon esznek, 43 százaléka hagyományos éttermet szokott választani, második a gyorsétterem, aztán a bevásárlóhelyeken működő vendéglátó egység (30%), majd utcán át árusító helyek következnek (21 %). Hazánkban a gyorséttermek kedveltebbek, mint Európában. Amikor ugyanis a magyarok otthonukon kívül étkeznek, 41 százalékuk szokott gyakran gyorsétterembe menni.
 
Európában otthon tíz magyar felnőttből közel hat szokott (59%) kisebb-nagyobb gyakorisággal úgy étkezni, hogy közben nézi a tévét vagy telefonjának képernyőjét, esetleg zenét, rádiót hallgat - írja a Turizmus Online.

Hamvas Béláról (is) mintázott díjat kapott a Béres

November 26. 12:20
Átadták az idei Hamvas-fürt bordíjat a Vitis Tokajensis ünnepen Óbudán szerdán este. A 2005-ben Mihály Gábor Munkácsy-díjas szobrász és Molnár Pál Eötvös József-sajtódíjas újságíró által alapított elismerést ebben az évben a Béres Szőlőbirtok és Pincészet kapta. Mihály Gábor bronz kisplasztikája, Hamvas Béla arcát formázza, de igazából hasonlít az Óz a csodák csodájából ismert Oroszlánra is:
 
Hamvas Béláról (is) mintázott díjat kapott a Béres
 
A díjat Regéczy-Béres Melinda, a vállalat ügyvezető igazgatója vette át. A laudációban Molnár Pál kiemelte, hogy a Béres cég részben elhagyott szőlőterületeket újított fel, és a hegyaljai borkultúra emelését és fontos ügynek tekintette megalapítása óta, azaz az eltelt tizenhárom évben.

Nyugalom, ezentúl is lehet majd pálinkát főzni otthon!

November 26. 11:16
Továbbra is megmarad a magán pálinkafőzés jogintézménye; a magánfőzést minimális költség és adminisztráció terheli - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) főosztályvezetője kedden az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága szőlő-, bor-, pálinka albizottságának ülésén.
 
Palotai Kinga elmondta, hogy bevezetik a párlatadójegyet. Egy adójegy 700 forintba kerül, és évente minimum 5, maximum 86 darab vásárolható belőle a vámhatóságtól. Egy párlatadójegy egy liter párlat előállítására jogosítja a magánfőzőt. Emellett regisztrálni kell a pálinkafőzőt a helyi önkormányzatnál. 

A nyár slágerével jó emlékezni a vakációra

November 26. 09:32
A gyöngyözőborokról egyértelműen a nyári, meleg napok jutnak az ember eszébe. Néha érdemes elővenni egyet a slágeritalból, hogy felidézzük a nyaralás pillanatait. A Metropol is így tett, Gere Attila 2015-ös Frici gyöngyözőborát (merlot, medoc noir) kóstolta újra, amely már az idei évjárat terméséből készült:
 
Illata kellően intenzív, de nem tolakodó. Hozza mindazt, amit elvárhatunk ettől a stílustól. Nem bonyolult, nem rétegezett, de nem is ezt várjuk tőle, cserébe kedves, zamatos és üde.(...) Jó belőle kortyolni. Amolyan kérünk még egy pohárral stílusú bor. 

Hazánkban bevezetik a párlat-adójegyet

November 26. 06:24
Megmarad a magán pálinkafőzés jogintézménye, de a magánfőzést minimális költség és adminisztráció terheli majd - közölte Palotai Kinga, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) főosztályvezetője az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának albizottságának ülésén az Agrárszektor.hu forrásai szerint. Ugyanakkor párlat-adójegyet vezetnek be, amely darabonként 700 forintba kerül, és évente minimum 5, maximum 86 darab vásárolható belőle a vámhatóságtól. Egy párlat-adójegy egy liter párlat előállítására jogosítja a magánfőzőt.
 
A főzőberendezést továbbra is regisztrálni kell a helyi önkormányzatnál. Palotai Kinga szerint további kedvező változás, hogy a bérfőzde a bérfőzés utáni, a fennálló fizetési kötelezettségét a vámhatóság számára az átutalás mellett csekken is teljesítheti. Továbbá a bérfőzdék adófizetési összeghatára is változik kétezer forintról 500 ezer forintra nő, miközben a jövedéki biztosíték összeghatára 200 ezer forint marad.

A hamis Jack Daniel's Oroszország új sorozatgyilkosa

November 25. 20:54
Interneten rendelt márkás italokról derül ki Oroszországban sorra, hogy hamisítványok. Eddig legalább 25-en haltak meg a metilalkoholt tartalmazó piáktól.
 
Legutóbb Krasznojarszkban haltak meg heten. Ők Jack Daniel's márkájú whiskyt rendeltek interneten, de az üvegekben metilalkohol volt - írja az Origo.
 
A belügyminisztérium területi főosztálya több mint kétezer üveg hamisított whiskyt foglalt le Krasznojarszkban, Kemerovóban pedig 11 tonna hamisított italt zártak el. Utóbbiakat orvosi fertőtlenítőből, ecetsavból és glükózból állítottak elő. 

Nyomás nehezedik a multikra a sörpiacon

November 25. 19:14
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a multinacionális sörgyártókra az Egyesült Királyságban és az USA-ban is a mind nagyobb számú és egyre növekvő kapacitású kézműves sörfőzdék részéről - írja a Hvg.hu. A kisüzemek 60 százalékkal növelték eladásaikat, pedig a brit sörpiac tavaly csak egy százalékkal bővült.
 
Előbb a SABMiller lépett, akik idén tavasszal a londoni Meantime sörfőzdét vették meg – ezzel kvázi bevásárolva magát a „craft beer” piacára. Majd nemrégiben a Heineken a kaliforniai Lagunitas-szal alapított közös vállalatot. A Heineken a megállapodás értelmében nem veszélyezteti a Lagunitast függetlenségében, csak a holland óriás globális piaci lehetőségeivel segíti a márka exportját.

A budapesti hotelek húzzák magukkal a vidéki szállodákat

November 25. 17:53
Az év első kilenc hónapjában a magyarországi szállodák bruttó forgalma 11,8 százalékkal haladta meg az előző évit. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legfrissebb jelentése rámutatott arra, hogy az országos szállodai teljesítményeket a budapesti hotelek húzták magukkal: a fővárosban január-szeptember között a külföldi vendégéjszakák száma 8,9 százalékkal nőtt, a szobafoglaltság 71 százalékos lett. A budapesti szállodák összes bruttó forgalma 15,6 százalékkal 121,5 milliárd forintra nőtt.
 
A vidéki szállodákban az első kilenc hónapban a belföldi vendégéjszakák száma 7,7 százalékkal nőtt, a külföldieké 0,2 százalékkal csökkent.
Az év első kilenc hónapjában a szállodai vendégéjszakák száma országos szinten 6,3 százalékkal, Budapesten 8,1 százalékkal nőtt, a Balatonon 2,6 százalékkal csökkent.
 
A balatoni régió visszaesését döntően az orosz és ukrán vendégek elmaradásával magyarázzák. Ez a hévízi szállodák iránti, ezekből az országokból történt keresletcsökkenés következménye.
 
Legnagyobb beutazó piacaink közül kiemelkedő volt a szállodai vendégéjszakák számának növekedése a brit, az amerikai, az olasz, a cseh, a francia, a lengyel piacról, de nőtt a vendégéjszakák száma Ausztriából is. A szomszédos országok közül Szlovákiából, Szerbiából, Romániából és Horvátországból nőtt a forgalom.
(MTI)