Fröccs

Nincs még magyar görögdinnye

Július 02. 07:59
A magyar dinnye még nincs kint a standokon, jelenleg görögországit árulnak - mondta a Híradónak egy árus. „Nem rossz, de nem is olyan, mint a magyar” – fogalmazott.
 
A magyar dinnyére még várni kell, mert az áprilisi hideg éjszakák valamelyest visszavetették a növényeket a fejlődésben – mondta Szabó Zsigmond erdőtelki gazdálkodó.
 
Mivel idén több dinnyét is később, április végén, május elején ültettek ki, ezért hosszabb dinnyeszezonra van kilátás.
 
Az előrejelzések szerint július 4-étől kerülhet ki nagy mennyiségben a jó minőségű magyar dinnye a standokra. Országosan 230-240 ezer tonna dinnyetermés várható, ami 25-30 ezer tonnával több a múlt évinél.

Megvan a lista: 23 magyar bor viszi majd az ország jó hírét

Július 01. 18:39
Bemutatták a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) 2016-os borválogatását: a kiváló minőségű magyar borok nemzetközi népszerűsítésére pályázaton kiválasztott három kategória 23 bora képviseli a magyar borkultúrát Magyarország 140 külképviseletén, valamint a nemzetközi delegációk előtt.
 
Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára a borválogatást bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón kiemelte: a tárca idén 15. alkalommal mutatja be a külügyi borválogatását, amelyet minden évben 10-12, nemzetközi borminősítéssel rendelkező vizsgabiztos vakon, azaz a lehető legobjektívebb módon választ ki.

Közlése szerint a tárca évente nagyjából 100 millió forintot költ borokra, a stratégiát a többi minisztériummal, így a földművelésügyi, a nemzetgazdasági tárcákkal és a Miniszterelnökséggel összehangolják. A bor az egyik legkiválóbb módja Magyarország népszerűsítésének, a kiválasztott borok képviselik az ország borkultúráját - hangsúlyozta.

Hozzátette: az elmúlt 30 évben minőségi átalakuláson ment át a borászat az országban, Magyarország "bornagyhatalommá vált" a minőségben. A márka még nem a megfelelő helyen van a francia, a portugál vagy az olasz borokhoz képest, ezért a minőségre kell koncentrálni az exportban is. El kell érni, hogy a magyar csúcsborászok valóban a lehető legmagasabb árat tudják elérni a boraikkal - mondta az államtitkár.
 
Mészáros Gabriella, a borválogatás zsűrijének elnöke a borászatoknak kiosztott elismerő oklevelek átadásakor azt emelte ki, hogy közel húsz éve törekednek az objektivitásra a legjobb borok kiválasztásában. A megmérettetésen részt vevő termelők tudják, hogy nem versenyről van szó, hanem a Kárpát-medence egyedi karakterének, fajtáinak bemutatásáról - mondta. Az egyes kategóriákban - grand superior, superior, classic - és a technológiában látványos a fejlődés az elmúlt 4-5 évben, az egyes termőhelyek karaktere jobban megjelenik. 

A díjazott fajták közé a Móri, az Etyek-Budai, a Tokaji, a Balatonfüredi, a Somlói, a Villányi, az Egri, és a Szekszárdi borvidékekről kerültek be tételek, és egy határon túli a Szerémségi borvidékről.
 
(MTI)

Nem megy több szeszesital Oroszországba?

Július 01. 15:49
Adózárjegy-hiány miatt rövidesen leállhat a szeszesitalok oroszországi importja - írta csütörtöki számába a Kommerszant című napilap.
 
A lap szerint a régi típusú adózárjegyek kifutóban vannak, az újak nyomtatására vonatkozó közbejegyzési pályázat pedig még nem zárult le. Az importőrök között az illetékes vámhatóságok már kiosztották az utolsó zárjegyeket, a raktárkészletek kifogytak.
 
Az orosz alkoholimportőrök szövetségétől (SzIAL) származó értesülések szerint több forgalmazó, köztük a Bacardí fennakadásokról vagy leállásról panaszkodott. A külföldi borok behozatalára szakosododott Simple Group zárjegy-készletei szeptemberig tartanak ki.
 
A probléma a kiskereskedelmi forgalmat egyelőre nem érinti, de a Kommerszant által megszólaltatott szakértők szerint az orosz állam súlyos adóbevételektől eshet el, ha a helyzet a lehető leghamarabb nem rendeződik.
 
Az orosz kormány 2015-ben határozott arról, hogy 2016. szeptember 1.-ig engedélyezi a külföldről behozott szeszesitalok régi adózárjeggyel történő forgalmazását. Az orosz pénzügyminisztérium június közepén jelentette be, hogy kidolgozta a vonatkozó kormányrendelet módosítását, amely alapján további egy évvel meghosszabbíthatnák az alkoholos italok régi típusú zárjeggyel való behozatalát.
(MTI)

Egy valamitől a terrorveszélytől is jobban félnek az Oktoberfest szervezői

Július 01. 11:24
A párizsi, brüsszeli és isztambuli terrortámadások miatt az Oktoberfest szervezői sokkal többet fognak biztonságra költeni, mint korábban – írja a Local.de alapján az Index.
 
A világ legnagyobb sörfesztiválján szúrópróba szerű ellenőrzésekre számíthatnak a vendégek. A szervezők egyébkét a túlzsúfoltságtól a terrorizmusnál is jobban tartanak. A kéthetes sörfesztivál minden évben több mint hatmillió látogatót vonz, és már a korábbi években is egyre kaotikusabb helyzetet eredményezett, hogy növekvő számú látogatót kellett bezsúfolni ugyanakkora területre. Idén jobb szervezéssel próbálják elkerülni a torlódásokat.
 

Aki szereti a keserű ízeket, annak sötét a lelke

Július 01. 08:45
Az osztrák Universität Innsbruck felmérése szerint, azoknak az embereknek, akik szeretik a tonikot, Negronit, fekete kávét vagy IPA-t - tehát a kifejezetten keserű italokat -, a lelkük is sokkal sötétebb, mint másoké - olvashattuk a Vinepair oldalán. 
 
1000 ember vett részt a kutatásban, ahol kétféle teszt eredményeit összevetve született meg az eredmény. Az egyik tesztben különféle étel- és italtípusokat kellett rangsorolniuk 1-től 6-ig, a másikban pedig a személyiségükre vonatkozó kérdéseket kellett megválaszolniuk. A tudósok úgy vélik, a feltételezésnek jogalapot ad a tény, hogy a keserű ízeket egyfajta figyelmeztetésként ismeri fel agyunk, hiszen általában a keserű dolgok károsak, vagy éppen mérgezőek - ezért kedvelhetik jobban a rosszindulatú, netán erőszakos emberek.
 
Emellett az is kiderült, hogy az édes ízek kedvelői a leginkább segítőkész személyiségek. Gyakorlatilag tehát azok, akiknek ízlenek a kifejezetten keserű kortyok, szinte izgalomba jönnek a veszélyes, vagy ártalmas dolgok kapcsán. Ezek után ha IPA-t rendelsz, ne csodálkozz, ha megijed tőled a pultos lány.

A város felett lebegve vacsorázni? Igen!

Június 30. 17:04
A legújabb őrület a Dinner in the sky, amikor is nagyjából 40-50 méter magasságban fogyaszthatjuk el vacsoránkat, egy 22 fős asztalnál, és az úgynevezett „sky chef”-ek társaságában kóstolhatjuk végig az ötfogásos égi menüt. Akármennyire is ijesztőnek tűnik, egy fotót mindenképpen megér!
 
Az eredeti ötlet Belgiumból származik, viszont már 40 városban elérhető a bő egy órás, légies vacsora. Az óriási asztalt 60 méter magas daru tartja, a menü csúcsminőségű alapanyagokból készül - bár kíváncsi lennék ki emlékszik a menüre, miközben ilyen elképesztő élményben lehet része. Az élmény ára 399 dollár, ami bár húzós, de még mindig jobb mint egy jegy a Virgin Galacticra.

Balatonfüred-Csopak a borturisták kedvenc borvidéke

Június 30. 13:52
A Balatonfüred-Csopaki borvidéket jelölték meg első számú kedvencként a Kóstolom borturisztikai mobilalkalmazás által készített online felmérés válaszadói. A bortípusok közül a fehér, azon belül is az olaszrizling kapta a legtöbb szavazatot. A vörösborok között pedig a cabernet sauvignon végzett a népszerűségi lista élén.
 
A Kóstolom kérdőívének célja az volt, hogy feltérképezze a borturizmus iránt érdeklődők hazai borvidékekkel és borfogyasztással kapcsolatos preferenciáit.
 
A beérkező válaszok alapján toronymagasan (38%) a Balatonfüred-Csopaki borvidéket jelölték meg elsőszámú kedvencként a borturizmus iránt érdeklődők. A második helyen ebben a rangsorban holtversenyben Badacsony és Villány osztozik, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára Tokaj került fel.
 
A felmérés további izgalmas eredménye, hogy a válaszadók több mint fele (55%) a fehér borokat jelölte meg kedvencként, míg a vörösbor épphogy megelőzve a rozé bortípust, második helyet ért el ebben a rangsorban. A Kóstolom felmérése arra a kérdésre is kiterjedt, hogy melyik a válaszadók kedvenc fehérbora. Az olaszrizling nagy fölénnyel nyert (35%), míg második helyre a furmint lépett fel. A harmadik helyet ezen a listán pedig megosztva az irsai olivér és a juhfark érte el.
 
A kérdőív a válaszadók kedvenc vörösbor fajtájára is kíváncsi volt. Ebben a kategóriában a cabernet sauvignon került az első helyre. A második a listán a pinot noir és a kadarka lett holtversenyben, míg a harmadik helyet szintén azonos szavazatszámmal a kékfrankos és a cabernet franc szerezte meg.
 
Érdekesség, hogy a felmérésben résztvevők elsősorban az online médiából tájékozódnak egy-egy borvidék kínálata kapcsán, fontos információforrás még a közösségi média, illetve az ismerősök ajánlása is sokak döntését befoláysolja.

Ittál már dobozos bort?

Június 30. 09:32
A dobozos sörök és koktélok után végre itt vannak a dobozos borok is! Természetesen Amerikában, ahol a kínálat már egész széles, van például fehér habzóbor, grenache rozé és pinot noir is. Oregontól, Sonomán át egészen Denverig kaphatóak a 187-375 mililiteres dobozos borok. Tökéletes megoldás ez a változat, ha mondjuk nincs nálunk dugóhúzó, vagy nem szeretnénk egy palackot megbontani.  
 
A doboz könnyű, olcsó, újrahasznosítható, és jól használható olyan boroknál, amelyeknek fiatalon fogyasztandóak - természetesen nem egy Montrachet Grand Cru fog a dobozba kerülni (még).
 

Jönnek a kocka alakú görögdinnyék!

Június 30. 08:40
Szerdától kerül a japán boltokba a különleges, kocka alakúra formált görögdinnye, amelyet nem étkezési, hanem dekorációs célokra termesztenek.
 
A műanyag dobozokban növesztett görögdinnye már csak azért sem ehető, mert beérése előtt szüretelik. A kocka alakú dinnyéket darabonként tízezer jenért (28 ezer forintért) árulják az áruházakban és gyümölcsösöknél.
 
A különleges görögdinnye a Kagava prefektúrabeli Zencudzsiból származik. Termesztését 45 évvel ezelőtt kezdték el, ma már hat termelő foglalkozik vele. Szerdán 330 görögdinnyét indítottak útnak az első szállítmánnyal.
 
A kocka alakú dinnyék iránt külföldön is van érdeklődés, mások mellett Thaiföldre és Oroszországba exportálják.
(MTI)