Fröccs

Tények és tévhitek a vízről és az üdítőitalokról

Június 13. 07:20
A folyadékfogyasztásra minidg gondosan oda kell figyelni, de főleg ezekben a meleg napokban nem szabad megfeletkezni róla. A Webbeteg.hu összeszedett néhány tényt és tévhitet, amelyek a folyadékfogyasztással kapcsolatban keringenek a köztudatban:
 
1. Naponta 4-5 liter vizet kell mindenkinek meginni – tévhit. A folyadékigényt több tényező is befolyásolja, például az életkor, a nem, a testtömeg, a testmozgás, a munkavégzés nehézsége, valamint a környezeti tényezők (például a hőmérséklet) is hatással vannak ránk.
 
2. Az ásványvíz túl sok ásványi anyagot tartalmaz, ezért inkább váltogatva iszok több fajtát – tévhit. Az ásványvizek magas ásványi sótartalma nincs akkora hatással szervezetünkre, hogy bármiféle túladagolás jelentkezne tőle.
 
3. Csapvíz vagy ásványvíz? – Mindkettő. A legjobb megoldás, ha a csapvizet fogyasztjuk, hiszen nagyon szigorú, ellenőrzött minőségi követelményeknek kell megfelelnie, semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár a fogyasztása.
 
4. Jobb a szénsavmentes, „csendes” víz, mint a szénsavas – tévhit. Ha valaki jobban szereti a széndioxiddal dúsított termékeket (szénsavas ásványvíz, szódavíz), nyugodtan fogyaszthatja őket, különösebb problémát nem okoznak.
 
5. Az üdítőitalokkal, gyümölcslevekkel, teákkal, limonádékkal változatosabbá tehető a folyadékfogyasztás – tény.
 
6. Megiszok naponta 3-4 csésze kávét, 1-2 pohár „rövidet”, ezzel máris sokat tettem hidratáltságom érdekében – tévhit. A kávé és az alkohol vízhajtó hatása révén nem alkalmas arra, hogy segítségükkel fedezzük a napi folyadékszükségletünket.

Így mennek össze a söreink

Június 12. 19:39
A Dívány.hu összegyűjtötte milyen italok mennyisége csökkent az elmúlt időszakban. Szó esik a 4 dl-es Gösserről, de van már olyan Soproniból is, és 0,44 literesek a Strongbow dobozos ciderei is.
 
A dobozos Guiness szintén 0,44 literes, de nem azért, mert ez egy pint az angoloknál, hiszen az 0,586 liter lenne.
 
És akkor az üdítőkről még nem is beszéltünk! 

Könyv jelent meg a híres óbudai halászlé készítőjéről

Június 12. 17:19
Egy kötetbe fogták össze emlékeiket kedvelői, barátai Fejér Miklósról, a Sipos halászkert újjáépítőjéről, a magyar sport támogatójáról.
 
A vendéglátás nem hivalkodó szakma, sokkal inkább szolgálat - jegyezte meg az eseményen Latorcai János, az országgyűlés alelnöke, Fejér Miklós barátja, aki a magyar sporttörténet arcképcsarnoka, azaz több tucat olyan olimpiai, világ- és Európa-bajnok sportoló előtt méltatta a vendéglőst, akiket egykor világversenyekre is elkísért a vendéglátás mestere.
 
Felidézte: Fejér Miklós vendéglátós pályafutásának évtizedei alatt híres sportolókat, művészeket és politikusokat fogadott éttermében, vendégei között volt Jacques Chirac francia elnök, Helmut Kohl német kancellár vagy Manfred Wörner akkori NATO-főtitkár is.
 
Ő volt Magyarország igazi turisztikai nagykövete - mondta Latorcai János a nagyszerű, nyílt szívű, befogadó elméjű embert méltatva, s azt is megemlítve: a Kairosz Kiadónál megjelent, 120 oldalas kötet receptgyűjteménynek sem utolsó, és a Sipos híres halászlevének pár mesterfogása is megismerhető belőle.
 
Hozzátette, nincs olyan sportág, amelyhez ne kötődött volna a Olimpikonok vendéglősének most 88 éves címszereplője, de leginkább az Aranycsapattal álltak közel egymáshoz.
(MTI)

Márkus György: a borászatok többségénél nem látom az eltökéltséget

Június 12. 15:44
„Többször ellátogatok Hegyaljára, ahol alkalomadtán kóstolgatok. Ma is az édes borban érzem a kulcsot, nem a szárazban. Néhány hónapja egy francia társaság kért meg arra, hogy vigyek ki 12 reprezentatív bort minden színből, hogy megkóstolhassák. Több embert megszondáztattam, és azok tanácsára gyűjtöttem össze a mintákat. Kizárólag jól ismert, megbecsült borászatok borai kerültek pohárba, de ha azt mondom, hogy úgy a borok negyede hibás volt, keveset mondok. Egyedül a tokaji édes borok állták a sarat. Voltaképpen ez a tény is aggaszthatna, de inkább az szomorít el, hogy a borászatok többségénél nem látom az akarást, az eltökéltséget, a tüzet, ami úgy 15 évvel ezelőtt lobogott. Ki fogja tovább lendíteni a kereket? Nem olyan régi a hazai magán borkészítés története, hogy már most elfásuljanak a szereplők, és közönybe essenek.”
 
Ezt Márkus György mondta a Művelt Alkoholistának. Ez egész interjút el tudod olvasni itt.

Aranyérmes Koch sikerek a Magyar Bormustrán

Június 12. 13:52
A XXXVI. Országos és Kárpát-medencei Borversenyt immáron új néven, Magyar Bormustra címmel rendezte meg a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa május 28-29-én. Koch Csaba három aranyéremmel gazdagodott. VinArt Pincészetének Villányi Csanád Cuvée 2012 évjáratú borát első alkalommal mutatta be a nagyközönségnek, amely a Villányi Cabernet Sauvignon Prémium 2011 és a Koch Borászat Hajós-Bajai Kékfrankos 2012 boraival együtt aranyérmes helyezést ért el, ezzel bekerültek Magyarország TOP 20 vörösborai közé.

Tőtikézni lehet este a Magyarság Házában - de nem úgy, ahogy elsőre gondolnád!

Június 12. 11:38
Kóstolóval egybekötve mutatják be péntek este Nyisztor Tinka néprajzkutató Hétköznapok és ünnepnapok című moldvai csángó táplálkozásáról szóló könyvét a Magyarság Házában.
 
A néprajzkutató az M1 péntek reggeli műsorában elmondta, hogy a moldvai csángók között még él az a pár száz évvel ezelőtt Magyarországon is jellemző archaikus szokás, hogy naponta csupán két alkalommal esznek. Emellett a csángók étkezése teljes egészében szezonális jellegű, tavasszal a megszokott zöldségek, gyümölcsök mellett a vadonélő növények - például a csalán vagy a cikórialevél - is gyakran kerülnek a fazékba, főzelékek és levesek készülnek belőlük.
 
Bár Magyarországon sokat hallani a csángókról, mégis keveset tudunk róluk, és ritkák az olyan alkalmak, ahol testközelből ismerhetjük meg a moldvai magyarok kultúráját, életét - hangsúlyozta a műsorban Csibi Krisztina, a Magyarság Házának igazgatója. 
 
A pénteki könyvbemutató este 19 órakor kezdődik a Magyarság Házában, az eseményen hagyományos csángó ételeket, tőtikét és kalácsot lehet kóstolni. Nyisztor Tinka könyvét szombaton bemutatják Bonyhádon, a XV. Völgységi Könyvfesztiválon is.
(MTI)