Fröccs

Tudtad, hogy már több, mint ezer éve eszünk pizzát?

Február 12. 15:42
Ki gondolta volna, hogy már több, mint ezer éves múltra tekint vissza a pizza? Egy olasz gasztrotörténész nemrég talált egy 997-es dokumentumot, amelyben a pizza szót emlegetik. Megdöbbenésre Giuseppe Nocca nem Nápoly, hanem Lazio és Campania környékén található kis városba, Gaetaban fedezte fel az írásos emléket - írja a hvg,hu.
Azóta a világon egyik legelterjedtebb ételek közé tartozik, amit egyértelműen Olaszországhoz köthetünk. Mit ér egy olasz út egy tökéletes pizza nélkül?
 
 
 

A Bortrender új része az Eger Tévében

Február 12. 11:07
Január végén új résszel jelentkezett a Bortrender. Az Eger Tévé rövid műsorában ezúttal bemutatták ifjabb Lőrincz Györgyöt, a St. Andrea fiatal borászát. A kisfilmben megszólal többek között Gál Lajos, Bolyi János és ifjabb Gál Tibor is. Betekinthetünk a Borszalonba és annak koncepciójába is.

Fogyni akarsz? Egyél csípőset!

Február 12. 09:49
Imádod a csípős ízeket, és az utóbbi években számtalan cikket olvastál arról, hogy ezek serkentik a fogyást is? Az amerikai Biofizikai Társaság Baltimore-ban megrendezett éves konferenciáján mutatták be azokat az eredményeket, melyek arra világítanak rá, hogy a paprika csípősségét okozó kapszaicin elősegíti a szervezet zsírégetését - írja a Life.hu.
 
A testünkben a fehér zsírsejtek felveszik és zsír formájában elraktározzák a kalóriát. Így alakul ki a rettegett pocak, úszógumi és kövér comb, ezért ezt tekintjük „rossz" zsírnak. A barna zsír, amely kis mennyiségben fordul elő a vállunkon és a nyakunkon, zsírégetéssel melegíti a testet, ezért „jó" zsírnak tartjuk. A kutatók kimutatták, hogy az étrendben található, csípősséget okozó kapszaicin stimulálja azt a receptort, aminek aktiválása visszaszorítja a zsírdús étrenddel összefüggő elhízást. Eredményeik azonban egérkísérletekből származnak, ezért a hatást alaposan kontrollált klinikai kísérletekkel is alá kell támasztaniuk. A teljes cikket itt olvashatod.

Változatlanul sláger a Nagycsarnok

Február 12. 06:10
Két éve a CNN Travel Európa legszebb piacának választotta a Fővám téri Nagycsarnokot, olyan hírességek háttérbe szorítva, mint az isztambuli Nagy Bazár, vagy a barcelonai La Boqueria. Tavaly a Guardian már Európa tíz legkiválóbb piaca – köztük a bécsi Naschmarkt, a londoni Dalston Food Market, a Berlin Village Market vagy a párizsi La Marché Raspuil – közé sorolta a budapesti Vámház körút csarnokát. A nemzetközi elismerések jól mutatják, hogy a kereskedelmi funkciók mellett a vásárcsarnokot egyre inkább turisztikai látványosságként is számon tartják, melynek vendégforgalma több egymást követő évben is 5%-kal növekedett. 
 
Változatlanul sláger a Nagycsarnok
 
A Fővárosi Önkormányzat Csarnok és Piac Igazgatóságának adatai szerint a Nagycsarnokban március-november közti időszakban átlagban 15-25 ezer látogató fordul meg naponta, melynek 60-65 százaléka turista.

Tényleg nem mindegy, hogy mit, milyen pohárból kóstolsz!

Február 11. 22:15
Mert nem csak egy vizes pohár és egy boros között óriási a különbség, de boros és boros között is...
 

Valami nagy dolog jön a Kopár-dűlőből

Február 11. 19:44
Gere Attila Pincészetének Facebook posztja szerint már kézzel fogható közelségben van a 2009-es Solus!
 

Miért nem lehet olcsón jó bort kapni?

Február 11. 16:32
Bizony nem olcsó mulatság, ha valaki borkészítésre adja a fejét. A terület megvétele után jön a szőlő megművelése, a pincemunkák elvégzése, az eszközök beszerzése, és persze az időjárás viszontagságait még bele sem kalkuláltuk. Tehát nem könnyű olcsón jó bort készíteni, mert kevés munkával és törődéssel nem ugyanaz lesz a palackban, mint azt elvárnánk. A Kocsmablog-on Polák Dávid sorra veszi a borászkodás költségeit.