A szőlőtermesztés 2014-es dilemmája

(X)
2015. április 27., 06:53


A tavalyi év legnagyobb dilemmáját a szőlővédelemben a lisztharmat okozta. Pedig ezt a betegséget - biológiáját, járványtanát, veszélyességét, stb. - elég jól ismerjük.
A szőlőtermesztés 2014-es dilemmája
Tudjuk, hogy a mi klímánkon az érzékeny fajtáknál szinte mindig, a közepesen érzékeny fajtáknál pedig évjárattól függően igényel nagy odafigyelést a lisztharmat. Korán, már a virágzás idejére felszaporodhat olyan mértékben, hogy tönkre teheti az egész termést. Ha a vegetáció első felében eléri a néhány százalékos fertőzést, akkor a szezonban végig küzdeni kell, hogy a fertőzés alacsony szinten maradjon. Pedig van megfelelő növényvédelmi technológia és ahhoz megfelelő mennyiségű hatékony gombaölő szer. Akkor miért okoz mégis annyi problémát? A válasz nem egyszerű, mert minden ültetvény más, de az okokat vizsgálva egy tényező szinte mindig feltűnik: az időzítés. Ez nagyon sokat nyom a sikertelenség, vagy éppen a sikeresség oldalán.
 
Aki növényvédelmet folytat az tisztában van vele, hogy valami mindig közbe tud jönni, és máris oda a pontosság. Pedig ha a vegetáció első felében, a zöldborsó bogyó méretig az ültetvény mentes marad a lisztharmattól, akkor a siker szinte kézzel fogható! Addig viszont nem szabad lazítani, „minden áron” oda kell érni pontosan, hatékony (a fürt megnyúlástól már felszívódó hatóanyagot is tartalmazó) készítményekkel, a fertőzési nyomásnak megfelelő permetezési fordulókkal (általában 8-14 nap). Egyszóval igényesnek kell lenni, mert ez az igényesség rengeteg plusz növényvédelmi költségtől kímélheti meg a szőlőtermelőt. Ehhez az igényességhez 2015-től a Bayer CropScience Luna Experience készítménye is hozzájárulhat.
 
Egy növényvédő szereket gyártó vállalat új termékének bevezetéséhez sok mindent (rendezvényeket, prospektusokat, reklámfigurát, stb.) megtervezhet, de az időjárást, azt nem. Természetesen ez így van jól, de a gondolattal el lehet játszani, mi lett volna, ha terveinknek megfelelően már 2014-ben be tudtuk volna vezetni borszőlőben új termékünket a Luna Experience-t. Egy szőlőlisztharmat járvánnyal terhelt esztendőben szerezhetett volna új készítményünkről jó tapasztalatot a szakma, ami minden prospektusnál többet ér… Az előző mondat optimizmusából is érezhető, hogy bízunk új termékünkben.
 
A szőlőtermesztés 2014-es dilemmája
 
Igen, a Luna Experience egy olyan új gombaölő szer a szőlővédelemben, amit a legnagyobb növényvédelmi kihívásokra terveztünk. Hatóanyagaira a tebukonazolra és a fluopiramra mi sem jellemzőbb, mint az a két szó, hogy „tapasztalat és lendület”. A tebukonazol - minden idők egyik legsikeresebb triazol gombaölő szere (Magyarországon 1996 óta van engedélye). A fluopiram egy kiváló új molekula, hasonló reményekkel a szukcinát-dehidrogenáz gátló hatóanyagok között. Mind a két hatóanyag különösen hatékony a lisztharmat típusú gombák ellen. A tapasztalatot a tebukonazol hozza a Luna Experience-be, a lendületet pedig a fluopiram. A Luna Experience tehát a 2014-ben bevezetett Luna Privilege termékünkkel együtt tovább szélesíti az igényes szőlővédelem lehetőségeit és segíti a lisztharmat mentes szőlő termelést.
Winelovers borok az olvasás mellé