Jazz-zel ünneplik Szent Mártont Pannonhalmán

Borászportál
2016. június 15., 15:24


A Pannonhalmi Főapátság az 1996-os millenniuma után ismét kiemelkedő jelentőségű évfordulóhoz érkezett: 1700 éve született Szent Márton, aki 1020 esztendeje a bencés monostor védőszentje is. Őt ünneplik július 1-3. között.
Jazz-zel ünneplik Szent Mártont Pannonhalmán
A Szent Márton-Emlékév szerves része kíván lenni a Pannonhalmi Szent Márton Jazz-Fesztivál is, amely 2016. július 1. péntek és 3. vasárnap között egyedi s egyszeri jelleggel kerül megrendezésre a monostor levendula- és gyógynövénykertjében, gasztronómiai és kulturális kísérőprogramjaival egyéb apátsági helyszíneket is bekapcsolva. Az Emlékév alkalmából szerveződő különleges Fesztivál jubileumi kereteit erősíti továbbá, hogy a Pannonhalmi Főapátság holdudvarának több pontján rendszeresen megvalósuló jazz-koncerteket tömörítő Pannonhalmi Jazz-Nyár és a Pannonhalmi Bencés Gimnázium berkeiben működő Bencés Big Band egyaránt ebben az esztendőben ünnepli fennállásának 10. évfordulóját.
A szerzetespüspök tisztelete Szent Márton hegyét egész Európával összekapcsolja. E gondolat vezérelte a Fesztivál zenei programjának összeállítását is, amelyben többnyire neves nemzetközi, de hazai fellépők egyaránt szerepelnek. A műsor elsődleges célja, hogy egyszerre legyen érthető s élvezhető – vagyis vonzó – a jazz szerelmesei és a zenei rögtönzés csodás műfajától eddig kicsit távolabb maradt közönség számára, ekképp tömörítve fesztiváli közösségbe őket, továbbá kiemelt érdekessége, hogy a határainkon kívülről érkező exkluzív projektek Magyarországon először és/vagy kizárólagosan a Szent Márton Jazz-Fesztivál színpadán mutatkoznak be, a jazz nyelvén párbeszédet indukálva bel- és külföldi előadók között.
 
A fesztivál nyitányát az első X-be lépő Bencés Big Band szolgáltatja tízéves munkásságának válogatott feldolgozásaiból és átirataiból, amelyek előadását Majsai Gábor énekes és Muck Ferenc illetve Jasper Andor szaxofonosok felváltva és együtt tesznek emlékezetesebbé. A folytatásban az 1981-ben Frankfurtban letelepedett világhírű magyar szaxofonos zenekara, a németországi Tony Lakatos Quintet ad koncertet, amelyen a Frankfurti Rádió big bandjének kiváló tagjaiból kovácsolt kombójával Tony Lakatos túlnyomórészt saját, a hard bop irányzatához sorolható, de 21. századi ízléssel megformált szerzeményeit tűzi műsorra. Az első nap lezárása és kétségkívül fénypontja is a németországi [re:jazz] megújult héttagú formációjának magyarországi debütálása, akik a ’80-as és ’90-es évek nemzetközi elektronikus és pop-opuszainak jazz-alapokra helyezett sajátos módozatai mellett önálló dalaikkal varázsolnak fergeteges hangulatot a levendulaillattól balzsamos júliusi éjszakába.
 
Jazz-zel ünneplik Szent Mártont Pannonhalmán
 
A szombati felvezetést a hazánk jazz-dalversenyeit fődíjasként abszolváló fiatal tehetséges szaxofonos, Zolbert és zenekarának élő show-ja garantálja, amelynek repertoárjában saját szerzemények mellett közismert énekesek világslágereinek hangszeres adaptációi is helyet kapnak, friss és szórakoztató, egyúttal tartalmas ráhangolódást nyújtva a fesztiválközönségnek. Méltó folytatásnak ígérkezik a ”Horvát Szenzáció” gyanánt aposztrofált szaxofonos, zeneszerző és producer, a Berklee College of Music berkeit is megjárt Igor Geržina és New Generation Band nevű csapatának fellépése, akiknek szülőhazájukban és határain kívül széles körben – az Egyesült Államoktól Kanadán át, Európán keresztül egészen Ausztráliáig – ünnepelt szuperprodukciója első ízben mutatkozik be magyar színpadon. Hasonlóképp magyarországi debütálásra és egyben a fesztivál záróakkordját jelentő koncertre készül a félig mexikói, félig texasi felmenőkkel bíró, Oregonban született és Dél-Kaliforniában nevelkedett Jessy J, aki nem kisebb sztárok oldalán és/vagy lemezén tűnt fel, mint az Aerosmith, Michael Bublé, Jessica Simpson, Michael Bolton, Joe Sample és a Temptations, miközben a kortárs jazz egyik legmegragadóbb és legeredetibb szólistájaként illetve énekeseként építette mára már világraszóló (el)ismertségét – ezúttal pedig kiváló öttagú kísérőzenekarával együtt fűszerezi meg latin-amerikai hangulattal a pannonhalmi levendula- és gyógynövénykert páratlan miliőjét.
 
A rendezvények napjaira az apátsági gyógynövény- és levendulakertek egyfajta kulináris térré minősülnek át, hiszen déltől a koncertek végéig a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) nevű gasztronómiai társulás néhány tagja – köztük a VIATOR Apátsági Étterem – kínálja levendulára  hangolt fogásait a fesztiválközönség számára, míg a Pannonhalmi Apátsági Pincészet pultjából gyöngyöző-, fehér-, rozé- és vörösborok illetve Vis Vitalis bencés ásványvíz, kérésre pedig akár e kettő különféle arányú házasításával készült fröccsök kerülnek ki.
 
Jazz-zel ünneplik Szent Mártont Pannonhalmán
 
Első alkalommal, de hagyományteremtő céllal kerül megrendezésre – a SVÉT mintájára – a Pannonhalmi Levendula SWEET édességnap is 2016. július 3. vasárnap, amelynek keretében a Jazz-Fesztivál „SVÉTtermei” egy-egy okleveles cukrászmestert, kézműves cukrászdát vagy épp csokoládémanufaktúrát fogadnak házukba, a VIATOR pedig az égisze alá tartozó PAUSA Apátsági Kávéházat – a macaronok, kekszek, torták, süteménynyalókák, fagylaltok illetve egyéb klasszikus és újszerű édességkülönlegességek közös nevezője természetesen szintén a levendula lesz.
 
A Pannonhalmi Szent Márton Jazz-Fesztiválra érvényes kétnapos fesztiválbérlet ára bruttó 14.900,- Ft/fő, a napijegy ára pedig bruttó 9.900,- Ft/fő. A bérlet és a napijegy is tartalmaz egy logóval ellátott kóstolópoharat és – a bérlet esetén naponta – egy köszöntőitalt, továbbá jogosít a fesztiváli helyszínek között egyedi menetrend szerint közlekedő pannonhalmi dotto érvényességi napo(ko)n történő díjmentes igénybevételére és a Pannonhalmi Főapátság, a Pannonhalmi Apátsági Pincészet, valamint a Pannonhalmi Apátsági Múzeum kedvezményes látogatására.

A rendezvénysorozat koncertjeinek látogatása kizárólag előzetes jegyvásárlással lehetséges. A fesztiválbérletek és napijegyek ezen az oldalon kaphatók!
Winelovers borok az olvasás mellé