Tévhitek a pálinkával kapcsolatban

Dr. Ács Gábor, Webbeteg
2012. július 06., 14:37


Gyógyászat - A pálinka alkalmatlan fertőtlenítésre, így használata akkor sem ajánlott, ha nincs kéznél megfelelő patikaszer, a tisztavizes vagy az erős szennyeződés langyos szappanos vizes lemosása a jobb megoldás.
Tévhitek a pálinkával kapcsolatban
 
Az 1800-as évek vége felé Louis Pasteur írta le immár tudományosan az alkoholos erjedés elméletét, melynek révén 14%-os alkoholt lehet előállítani. Lepárlással tovább fokozható az alkohol koncentráció, a tiszta gyümölcs cefréből készült igazi magyar házi pálinka 50-52 fokos is lehet.
Alkohol az orvoslásban
Az orvoslásban az alkoholt egyrészt oldószerként használják, vízben nem oldódó alapanyagok folyékonnyá tételére, tinktúrák, ecsetelők, külső bedörzsölők alkotó része.
A bőr zsírtalanításának, fertőtlenítésének elengedhetetlen része az alkoholos, illetve manapság már több hatóanyaggal kiegészített alkohol tartalmú fertőtlenítőszerekkel való lemosás.
 
Vonatkozik ez a sebek környezetére is, ahol a szennyeződés eltávolítására, fertőtlenítésre alkalmazzuk ezeket a szereket. A bőrről elpárolgó alkohol hőt von el, így kellemes hűsítő érzést okoz.
Az alkohol esetében önmagában alkalmazva érdemi fertőtlenítő hatás csak 70 százaléknál magasabb koncentrációban várható.
Sebbe kerülve fájdalmas, vízelvonás révén roncsolja a szöveteket, így sebek kezelésére, fertőtlenítésére nem alkalmas. Zárt bőrfelszín mellett gyulladás, gennyesedés kezelésére alkalmazott eljárás az alkoholos párakötés.
Régi népi gyógymód a köpölyözés, amikor kis mennyiségű alkoholt tartalmazó üvegharangocskákat tesznek a bőrfelszínre, az alkohol elpárolgásával vákuum keletkezik a harangocskákban, ezáltal szívó hatást gyakorol az adott bőrterületre, helyi vérbőséget okoz, javítja a keringést, csökkenti a gyulladást, a fájdalmat.
Többet árt, mint használ
A pálinka alkalmatlan fertőtlenítésre, így használata akkor sem ajánlott, ha nincs kéznél megfelelő patikaszer, a tisztavizes vagy az erős szennyeződés langyos szappanos vizes lemosása a jobb megoldás.
Gyomor- bélrendszeri panaszok, görcsök esetén simaizom ellazító hatása révén csökkenti a panaszokat, de magát a betegséget súlyosbíthatja, így mai gyógyszerválasztékunk mellett az alkohol nem ajánlott orvosi gyógymód.
Mint a tengeri hajósoknak a rum, a magyar embernek a pálinka volt az univerzális, külsőleg-belsőleg használható csodagyógyszer – fájdalomcsillapító, altató, fertőtlenítő, de ismerve káros hatásait ez már a múlt. Pálinka helyett otthoni gyógyszer szekrényünkben legyen fájdalomcsillapító, görcsoldó és sérülések ellátására szövetbarát sebfertőtlenítő.