Bordeaux világa, avagy a nehéz meló

Gonda György
2016. május 09., 20:55


Vitán felül áll boros körökben, hogy Bordeaux-ban eligazodni nem egyszerű. Rengeteg chateau, bal part, jobb part, cabernet vagy merlot, talajszerkezet, ár-érték arány, besorolások, első, második, harmadik borok, a semillon és a sauvignon blanc. És akkor még az édes borokról nem is beszéltünk.
Bordeaux világa, avagy a nehéz meló
Fotó: Thedrinksbusiness.com
Ebben a rengetegben eligazodni talán egy élet is kevés, ezért a Borkollégium Bordeaux-szal foglalkozó mesterkurzusa sem ezzel próbálkozott, inkább arról adott információt, hogy miként állnak most a dolgok a világ egyik legpatinásabb borvidékén. 
 
A mesterkurzus próbálta felvillantani a borokon keresztül, hogy az ismert területek milyen jellegű házasításokat adnak. Fontos szempont volt, hogy a kóstolt borok ár-érték aránya rendben legyen, lehetőleg használható évjáratokból. Mészáros Gabriella, az este háziasszonya olyan pincéket igyekezett bemutatni, amelyek már többször bizonyítottak minőségi, megbízható és jó árú boraikkal, és ez sikerült is.
Nem is olyan régen még olyan hírek jelentek meg, hogy káros szerekkel leginkább telitett borokat Bordeaux-ban találni. Ez akár igaz, akár nem, negatív hír, ami ebben az esetben nem minősül válasz nélkül hagyhatónak. A dolog mögött az állhat, hogy a borvidék elég csapadékos, ami sok permetezést igényel - így arrafelé tényleg nem nagyon találni természethű, vagy organikusan gazdálkodó borászatokat. Persze vagyszerhasználat ellen Bordeauxban is lehet tenni és van is rá folyamatosan kísérlet. A termelők egyértelműen nyitják kapuikat, múlóban van világszerte híres zárkózottságuk, egyre több pince ajtaja nyílik meg az „egyszerű” fogyasztók előtt. Ezzel is próbálnak tiszta vizet önteni a pohárba, és persze még több bort eladni.
 
Bordeaux világa, avagy a nehéz meló
Mészáros Gabriella
 
Az utóbbi évek nagyon meleg évjáratai pedig a merlot jövőjének a kérdését vetik fel. Egyre nagyobb a veszély, hogy ez a fajta nem fogja bírni az egyre növekvő hőösszeget, és egyre többször érik majd túl. Úgy pedig elveszíti elveszti a frissességét, fineszét. Könnyen előfordulhat és esetleges megoldásként is felmerül, hogy az 1800-as években még helyi fajtának minősülő ám, azóta gyakorlatilag elfogyott carmenére, malbec, petit verdot visszatér és egyre nagyobb szerepet kap. Erre azért is van szükség, mert a bordói borok legfőbb jellemzője a megfelelően beérett szőlő és a kis hordó érlelés adta tannin által biztosított eltarthatóság. Ezt a képességet pedig meg kell őrizni, mint ahogy az este folyamán kóstolt, 2000-es évjáratú Providence Pomerol meg is mutatta.

Az itthoniak számára is vannak szerencsés változások, mert egyre több kiváló, jó ár-érték arányú bordói kerül be az országba. Ezek képesek elérhető áron megmutatni, hogy mitől igazán nagyszerű a Bordeaux-i bor. Ez pár évvel ezelőtt még nehéz vállalkozás lett volna itthon, mert 5-6 ezer Ft tartományban tényleg gyenge minőségű AOP borok jöttek be az országba.
 
Bordeaux világa, avagy a nehéz meló
Egyre több baj lehet a merlot-val (Fotó: E-spaces.eu)
 
Sok vörös mellett egy fehérbor is került a poharakba. Ez a semilion-sauvigon házasítás már fényévekre van az egy évtizeddel ezelőtti jellegtelen fehérboroktól, de még mindig hihetetlen távolságban a hazai ízléstől. Ezért inkább azoknak ajánlom, akik tanulni akarnak, vagy nagyon érdeklődőek.
 
Ez este legfinomabbjai:
 
Lacoste Borie 2011 Paulliac: Meglepően határozott, intenzív illat. Picit vegetális, ribizlivel, cseresznyével, virágokkal. Kedvesen illatos, amibe egy kis érettség is keveredik. Jó savak, barátságos tannin, meleg kisugárzás, kerek és hosszú bor. Nem túl rafinált, de nagyon szerethető. Ízben sok gyümölcs, pici csokoládé, pici ásvány.
 
Providence 2000 Pomerol: 100 % merlot. Érett jegyek, füst, húsos, aszalt eper, majd idővel gyorsan tisztul. Megjelennek az ásványos, tüzes illatok, komplexitás. Jó egyensúly, besimult a tannin, tombolnak a savak, közepes alkohol, nagyon hosszú, barátságos, hosszú és sok gyümölcs, még mindig fiatalos.

Marquis de Calon Saint-Estéphe 2012: Elegáns illat, összetett, elsőként hordó, karamell. Lassan nyílik érett gyümölcsökkel, ribizlivel. Jó savak, szép tannin, érett, kezd besimulni, jó test, szép alkohol, kellően hosszú, sok fajtajelleges gyümölcs. Potens bor.
 
Chateau Fourcas-Bonie 2011 Listrac: Fiatal szín, fiatal illat. Gazdag, elegáns gyümölcs, nagyon laza hordó fedettség, tömény cabernet. Jó szerkezet, jó savak, szép tannin, jó energia, hosszú gyümölcs, némi hordóval, igazi belevaló cabernet. Hosszú potenciál.
 
Kóstolt tételek:
 
  • Clos des Lunes Grand Vin blanc sec 2014
  • Chateau de la Commandiere 2013
  • Roan by Clinet 2012
  • Chateau Pezat 2012 Bordeaux Supérier
  • Marquis de Calon Saint-Estéphe 2012
  • Chateau Fourcas-Bonie 2011 Listrac
  • Croix de Beaucaillou 2012 Saint Julien
  • Lacoste Borie 2011 Paulliac
  • Chateau Cissac Haut Medoc 2011 Cru Bourgeois
  • Chateau Villa Bel-Air 2011 Graves
  • Chateau Rollan de By 2010 Cru Bourgeois
  • Providence 2000 Pomerol