Természetes édes borok a Borkollégiumban

Varga Andrea
2015. március 19., 06:21


A természetes édes borok témakörét jártuk körbe a Borkollégiumban egy extra este keretén belül. Hiába, a jó csapatnak hála, sikerült megcsúsznunk, aminek kivétel nélkül minden tanuló társam igencsak örült, nem beszélve arról, hogy így jutott idő extra gasztrózásra is, szerencsére.
Természetes édes borok a Borkollégiumban
Az este kulcskérdése – mivel csak a természetes édesborokról beszéltünk – az volt, hogy miként is lesz édes az adott bor, töppedéssel, szárítás útján, esetleg botritiszesedés következtében, vagy fagyás által koncentrálódik-e benne a cukor. Európán kívül átugrottunk egy pillanatra Kanadába, Californiába és Ausztráliába is.
 
Európában ki kell emelnünk, Tokaj mellett, Franciaország, Ausztria és Németország egyes borvidékeit. Botritiszes szőlőszemeket majszolva véstük végleg eszünkbe, hogy hogyan is működik ez a nemes rothadást okozó gomba, mikor káros, és mikor hasznos, hogy nem csupán a cukor koncentrálódik, ha nem a sav is, és hogy milyen ízjegyekkel találkozhatunk munkájának következtében.
 
Megnéztük a Loire mentét, ahol szép savakkal találkozhatunk, Elzászt, amely kimondottan remek borokat adó terület, rizlingekkel, traminivel, pinot gris-vel és muskotállyal kerülhetünk kapcsolatba itt, és Bourdeaux-t, ahol viszonylag meleg van, alacsonyabbak a savak és sok a víz, és itt készül a világ legdrágább édesbora, mégpedig Sauternesben.
 
Természetes édes borok a Borkollégiumban
 
Rheingauban és Moselben rizlingeztünk egyet, elvesztünk a savak világában – itt a Trockenberen-ausleset keressük, ha édes borra vágyunk. Nyári projektnek pedig felírtuk a Fertő-tó környékét, csakis biciklivel, hiszen ezen a területen is kincsekre lelhetünk.
 
Öt tételt kóstoltunk vakon: kivétel nélkül szép borok kerültek a poharakba, de a közvélemény-kutatáson az egyetlen magyar lett az első, mégpedig a Disznókő Tokaji Édes Szamorodni 1413, 2012, gyönyörű gyümölcsösségével, szép szerkezetével, hosszával levett a lábunkról.
 
Ezt követően az ételpárosítások bonyolult világában merültünk el, több étel és bor összekóstolása mellett (igen hasznos játék, bátran próbálja ki mindenki otthon, vagy akár baráti társasággal) alkottunk meg egy ötfogásos menüt. Ismételten megtapasztalhattuk, hogy nagyon sok minden ízlés kérdése, viszont pezsgőhöz és édes borhoz (az esetek nagy százalékában) bártan nyúlhatunk. Tessék kísérletezni, megéri!
Szerzőnk a Borkollégium középfokú borismeret / WSET Level 2 tanfolyamának a résztvevője. A kurzuson az egyes bortermő régiókat legjellemzőbb szőlőfajtáikon keresztül ismerik meg a hallgatók, emellett szó esik a természetes édes borokról, az erősített borokról, és a pezsgők és párlatok világáról is. A kurzus elméleti előadásokra és gyakorlatra épül, több mint 70 bor szakszerű kóstolására ad lehetőséget.
 
A tanfolyamról szóló beszámoló eredetileg befejező részét itt olvashatod, onnan pedig elérhetőek korábbi cikkeink. 
Winelovers borok az olvasás mellé