Bor és sajt


2006. július 02., 20:03


A sajt közel hasonló életkort tudhat magáénak, mint a bor. A történelem során sok helyen találkozhatunk bor és sajt együttes említésével. Híres sajtimádó népek - elsősorban a franciák - szerint sajt nélkül nincs is befejezve az étkezés. Sajt és bor remekül kiegészítik egymást, bár eredetük és jellegük különböző.
 
Sajtok
Nem tévedés azt állítani, hogy a sajt a világ legváltozatosabb ízű, formájú, állagú élelmiszere. Ízében találkozhatunk az édestől a csípős keserűig számtalan fajtával. Állagát tekintve az egészen krémes-puhától a tömör keményig minden fokozat megtalálható. Ahogy nincs két egyforma ízlés, úgy nincs két egyforma sajt sem. Minden sajt magán viseli készítője kézjegyét, a készítés körülményeit, a tej minőségét, ezért, még ha nevükben meg is egyeznek, akkor sem egyformák. A sajt élvezeti értékén túl nagy tápértékkel rendelkezik, zsírokban, fehérjében gazdag, számos vitamin, ásványi anyag található benne, így önmagában is képes egy egész étkezést helyettesíteni.

Sajt és bor
A sajt szinte kifogyhatatlan változatosságával kapcsolódik a bor hasonló sokszínűségéhez. Régóta foglalkoznak ínyencek azzal, hogy megtalálják az adott borhoz leginkább illő sajtot, illetve egy adott sajthoz a legmegfelelőbb bort. A mai sajt - és borválaszték sokszínűségének köszönhetően mindenki megtalálhatja az ízlésének leginkább megfelelő párosítást. Gondot csak a meglepően nagy kínálat okozhat. A különböző állatok tejéből készült, különböző módon készített, változatos fűszerezésű sajtok igazi kulináris élvezetet adnak egy megfelelő hozzáértéssel kiválasztott bor mellett. A franciák szerint az a megfelelő választás, ha a sajt és bor egy földön született. Franciaországban ez persze egyáltalán nem jelenthet problémát, hiszen világhírű bortermelő-és sajtkészítő régióik vannak. Ezért aztán tőlük erednek a borok és sajtok párosításának alaptörvényei is.
 
Bor-sajt párosítások
1. Kemény sajtok, ementáli vagy keményebb félkemény sajtok, (pl.: Balaton sajt)
Fehér és vörös száraz asztali borok, pecsenyeborok
2. Félkemény sajtok (pl.: edámi, trappista, óvári, gouda)
Könnyű fehér-és vörös minőségi borok (pl.: Egri leányka, Debrői hárslevelű)
3. Lágyabb, pikáns félkemény sajtok (pl.: Lajta, Szigetközi csemege)
Fehér-és vörös minőségi borok (pl.: muskotály, kéknyelű, szürkebarát)
4. Márványsajt
Nagy vörösborok (pl.: Pinot Noir, Kékfrankos, Kadarka)
5. Camambert sajt
Nagy vörösborok (pl.: Cabernet, Burgundi)

Kemény sajtok és a 'nagy vörösök'
A kemény sajtok mindegyike (edami, cheddar, parmesan) tejsavas erjedésen és fehérjebontáson esik át, ezért aromásak, savasak. E tulajdonságuk miatt a hozzájuk fogyasztott borok cserzőanyag-tartalmát erősítik, hangsúlyozzák. A vörösborok cserzőanyag (tannin) tartalma igen különböző. A magas tannintartalmú lehet lágy, de ugyanakkor testes, olajos hatású is. A kemény sajtok sokáig tartó érlelése alatt kialakuló csípős íz mindenképpen magas tannintartalmú vörösbort kíván.

A kék sajtok és az édes borok
A kék sajtok teltek, zsírosak, fantasztikusan ízgazdagok, ezért hozzájuk csak hasonló jellemzővel rendelkező borok méltóak. Ezek a sajtok olyan bort kívánnak, amelyek a magas savtartalmat képesek elfedni. Vörösborok esetében ez a tannin, a nemes fehérboroknál pedig a magas, természetes cukortartalom.

Szalai Nikoletta
Winelovers borok az olvasás mellé