Méghogy minőségi édes vörösbor nem létezik... és a Portói?

Kielmayer Kristian
2011. április 09., 09:25


A fenti állítást ki kell egészíteni azzal, hogy a portói egy különleges édes vörösbor, ami a likőr borok kategóriájába tartozik, és avinálással azaz, alkohol hozzáadásával készül. Emellett különböző kategóriái vannak, az egyszerű rubytól egészen az évjáratos, nagyon komoly és nemes borokig. A világon sokféle helyen készítenek édes, avinált vörösborokat, Portói azonban csak egy van!
Méghogy minőségi édes vörösbor nem létezik...    és a Portói?
 
A Portói gazdag és viharos történelmét a portugálokon kívül az angolok, sőt a franciák is alakították az idők során. Ám a Douro völgyében ma nem csak alkohollal erősített borok készülnek - de a tisztelet a helyi szőlőfajtáknak és hagyományoknak megmaradt.
Történelem
  •  A 17. századtól beszélünk portói borokról. A franciák túl nagy adókat vetettek ki a boraikra így az angol kereskedők kénytelen voltak új borok után nézni, így kerültek Portugáliába.
  • Hogy a hosszú hajóúton eltarthatóvá váljanak ezek a borok, egy kis brandyt (borpárlatot) adtak hozzájuk. Egyesek liverpooli kereskedőnek tulajdonítják ezt a technológiát.
  • A Methuen szerződés 1703-ban további előnyöket jelentett az angol kereskedőknek, de a jó idők nem tartottak sokáig: a cukorhozzáadás és bodzalével történő színezés rossz visszhangot keltett a kereskedők körében.
  • Miután Pombal grófot bízták meg az új szabályok létrehozásával, a 18. század második felében a termőterület behatárolása is megtörtént.
  • Ma 39 ezer ember művel meg 45 ezer ha-t, ebből 30 000 hektár szőlőjéből hivatalosan is portóit készítenek
  • A szőlőterületeket hivatalosan kategorizálják A-tól F-ig - az "A" a legjobb az "F" a leggyengébb. Pontrendszer szerint számolják ki, hogy milyen a szőlőtőkék kitettsége, dőlésszöge stb. Ezt a Portói Borok Egyesülete (IVP) végzi, majd ennek függvényében dől el, hogy ki mennyi bort készíthet az adott évben
  • Az úgynevezett házak vagy „shipperek“ palackozzák és szállítják a borokat, ezek  családok, vagy nagyobb cégek tulajdonában állnak 
 
Talaj és klíma
  • Három főterületen szüretelik a szőlőt: Baixa Corgo a legcsapadékosabb és leglaposabb, Cima Corgo és Douro Superior - utóbbi a legkevesebb csapadékkal. A szőlőterületek magassága 100 m-től 500 m-ig is terjedhet.
  • A „schist“ a legismertebb talajfajta. Ez hasonlít a palához, vékony rétegű, könnyen törik, helyenként agyaggal és gránittal keveredik.
  • A filoxéra ezt a régiót sem kímélte, utána a művelési mód megváltozott: helyenként egy új teraszos rendszert vezettek be, melyet „patamares“-nek hívnak. Az erózió azonban sok gondot jelent, és csak alacsonyan tőkesűrűséggel tudnak dolgozni (3-4000 tőke/ha)
  • Vannak, akik a „hagyományos“ teraszos megoldásra esküsznek, ahol kisebb az erózió veszélye és magasabb lehet a tőkesűrűség (7000 tőke/ha), ám a gépesítés szinte lehetetlen ezeken a teraszokon
  • Az évi átlagos csapadék 400-tól 1200 mm-ig terjedhet, a nyári középhőmérséklet pedig simán eléri a 35°C-t, tehát valóban nem egyszerű a szőlészet a Douro völgyében
 
 
Szőlészet és borászat
  • A Guyot rendszer a legelterjedtebb művelési módszer
  • A portói szőlészek (véleményem szerint nagyon helyesen) az autochton fajtákkal dolgoznak, vagyis a legelterjedtebb kékszőlő fajták: Touriga Nacional (magas minőség, alacsony hozam, magas tannin és test), Tinta Cao (magas tanninok és test), Tinta Barroca (korán érő, gyümölcsös fajta), Tinta Roriz (Tempranilloként is ismert, elegancia és bársonyosság), Touriga Franca (illatos, parfümös jelleg). Fehér szőlők között olyanok találhatóak, mint az Verdelho vagy a Malvasia
  • Rövid ideig tart az erjedés (két-három nap), a színanyag gyors kinyerése nagyon fontos, hagyomány a lábbal történő taposás, ma ezt gyakran már gépek helyettesítik
  • A portói bor avinált, erősített bor, vagyis az erjedést alkohol hozzáadásával (77 %-os szőlőpárlattal) megállítják, így a magas cukortartalom megmarad (90 g/l felett) és mellette magas alkohol (20% ABV) jelentkezik 
Legfontosabb stílusok és borok
Két fontosabb portói stílus létezik: a hordóban érlelt és a palackban érlelt. Utóbbi hosszú élettel rendelkezik, még fejlődik is a palackban, míg a fában érleltek már kifejlődtek a hordókban és palackozás után fogyasztásra várnak. De nézzük az a fő stílusokat!
Fehér port
Fehér szőlőkből készülnek, leginkább száraz (esetleg egy kevés maradék cukorral, még akkor is ha „dry” van a palackra írva). Ezeket fiatalon igyuk, kevés az igazán érlelhető típus, cement tartályban vagy acélban készülnek, gyakran enyhe diós jellegük van.
Ruby
A legegyszerűbb portói elsősorban a gyümölcsösségéről híres. Ahogy a nevéből is következtethetünk: rubin színű, és 2-3 évet érlelték. Intenzív piros és fekete bogyós gyümölcsösség jellemzi, de néha kicsit agresszív a bor. Ha reserve jelölés található a címkén, egy fokozattal izgalmasabb: tovább érlelték hordóban és némi komplexitást is mutathat.
Tawny
Hosszabb időben érlelődött fában, a színéből veszít innen az elnevezés is. Tawny nem minden esetben jelent jobb portóit a rubyhoz képest, azonban ha évjáratra utaló jel is található a címkén minden bizonnyal magasabb minőséget sugall. Ezek lehetnek a következők: 10, 20, 30 vagy 40 évesek. Ez nem egy pontos évszám, de még nem is igazán átlagot jelent, hanem inkább egy stílusra utaló szám. Habár az igaz, hogy egy 20 éveshez, valóban idősebb tételeket kellett venni és a borban 15, 30 éves portói is fellelhető lenne, akár. Az IVP ezeket vakkóstolás során ellenőrzi, hogy a stílusnak megfelelő portó kerüljön a palackba. Palackozást követően ezek a borok már nem lesznek jobbak, elérték a csúcsukat és fogyasztásra alkalmasak (a palackozás a címkén fel van tüntetve). Komplex, diós, aszalt, érlelt jegyek tűnhetnek fel a borokban, míg színük halványabb, de annál intenzívebbek lehetnek az aromák és az íz jegyeik. A Colheita, portugálul évjáratot jelent, de ha ezt látjuk a címkén, akkor egy évjáratos tawny portra gondoljunk, amely legalább hét évet töltött hordóban, és hasonlóan egy tawnyhoz igyuk meg viszonylag hamar.
LBV
Az angol rövidítés annyit jelent, mint Late Bottled Vintage, vagyis később palackozott évjáratos port. Egy adott évjáratból származik, 4-6 évig tartják őket hordóban, egyes LBV-ket nem esnek át a szűrön palackozás előtt, hagyományos inkább évjáratosokra hasonlít inkább, mint a Churchill háznak az LBV-je, ezeket dekantálni kell, vagy a gyakoribb stílus, amelyeket hideg stabilizáción és szűrésen is átestek. Hamarabb fogyaszthatók, mint az évjáratos testvéreik, egyszerűbbek és szép gyümölcs jellegük, ami feltűnik bennük, némi fűszerességgel, bájossággal.
Évjáratos Port (Vintage)
A portói borok csúcsa, egy évjáratból (deklarált IVP által és a ház által, különleges évjárat és a legjobb szőlők) származik (single quinta egy bizonyos port házhoz tartozik), két- három évig tartják hordóban, majd onnan palackozzák és tovább érlelik. A palackban fejlődik, dekantálássa szükséges (szediment), a legdrágább port fajta, az összes termelésnek nem teszi ki az 1%-át, komplex és hosszú életű borok, fantasztikus élményt nyújthatnak.
Nézzük csak, milyen a gyakorlatban!
Croft Ruby Reserva
A reserva ebben az esetben legalább 5 éves érlelést jelent, hordóban. Rubin, mély szín, nagyon kifejezett az orrban, gyümölcs bomba, málna, szeder, fekete ribizli, fekete, érett cseresznye. Kicsit agresszív is talán az elején az orrban, de hozzá lehet szokni. Édes, az orrban feltörekvő gyümölcsök itt is megjelennek, a szájban némi pörkölt jelleg, habár az alkohol magas, mégis laza struktúrájú a végén közép hosszan köszön el. A tanninok érettek, és lendületes savai vannak, de ami dominál az az egyszerű gyümölcskép és a magas alkohol.
Quinta de Santa Eufemia 10 Years Old Tawny
Családi birtok, amely egészen a 19. századig nyúlik vissza, Régua és Pinhao között található a szőlők java.
Mély mahagóni szín, olajos a pohárban (templom ablak, de ezt minden port borra el lehetne mondani). Az orrban kicsit zárkózott, de mélyen elrejtve dió, füge, mandula, némi oxidáltság tűnik fel. Egy kevés szárított gyümölcs. Édes, lendületes savak, az alkohol nem túl erős, bársonyos, de mindenképpen nagy test uralja a bort. A szárított gyümölcsök mellett, leginkább a diófélék, cédrus, és az édes karamell, ami feltűnik. A bor rendkívül hosszú és kellően komplex.
Churchills Vintage 1991
Az egyik kedvenc portói borom, sokszor kóstolhattam már, a legutóbbi kóstoláson még mindig fiatal arcot mutatott, és sok potenciál lakozik benne.
Mély rubin szín, masszív, de mégis elegáns az orrban, fantasztikus gyümölcsösség és komplexitás jellemzi, szeder, eper, érett ribizli. Nagyon sok fűszerek is megbújik a háttérben, komplex, ha még nem mondtam volna. Több rétegű már az orrban. Édes, intenzív és kifejezett aromák a szájban, komplex, magas alkohol, de egyensúlyban van mindennel, masszív bor, tannin és testnél is fogva, de nagyon jól harmonizál már minden, gyümölcs, fűszerek, érett, karamell, szivar, dohány és herbális, növényi jelleg is megjelenik, nagyon hosszú lecsengésben a bor, fantasztikus.  
Winelovers borok az olvasás mellé