Milyen lesz az idei évjárat?

Ruck Levente
2011. augusztus 23., 20:49


Hogyan bírja a szőlő az augusztusi hőséget? Milyen borok kerülhetnek idén a hordókba, acéltartályokba? Az öt megkérdezett borász bizakodó, azt mondják meg van az esély a jó évjáratra, és idén biztosan korábban kezdik majd a szüretet.
Milyen lesz az idei évjárat?
 
Akik válaszoltak: Szilágyi László, tokaji szőlész-borász (Gizella Pincészet), Deé Jani, szőlész-borász (Deé Családi Pincészet, Pannonhalmi borvidék), Homonna Attila erdőbényei borász, Bodri István tulajdonos (Bodri Pincészet, Szekszárd), Demeter Csaba (Demeter Pincészet, Eger)
Milyen lesz az idei évjárat?
Szilágyi Laci: Egyelőre szépnek mutatkozik. Fejlettek a szőlők ránézésre, bár még nem mértem a paramétereket. A permetezéssel már leálltunk, de a július és az augusztus nem volt izgalommentes. A napégéssel együttműködő korai rothadás már visszatérő probléma szinte minden dűlőben, ráadásul a botrytis most egy kicsit hamarabb jött mint szokott, ezt is blokkolni kellett. Összességében az átválogatott fürtállománnyal elégedett vagyok. A szelekciók nagyot dobtak a fejlettségen, sokat fog számítani a bor karakterében, aromagazdagságban. A cukorfok nem minden, persze 20-22-t kötelező elérni a száraz borokhoz is, a leválogatott alapanyagokból sokkal kifinomultabb bor lesz. Azért nem ihatunk előre a sikerre, még sok a rizikófaktor.
Deé Jani: A lehetősége megvan a "nagy" évjáratnak, de még sokat alszik kint a szőlő egy része.
Homonna Attila: Szárazboros évjáratot jósolok, ha nem lesz rossz az idő, ha szép, hosszú, napos őszünk lesz.
Bodri István: Hetente ötszőr járok a szőlőben, idáig nagyon szép, de még pár éjszakát kinn alszik.
Demeter Csaba: Ebben a pillanatban nagyon jónak tartom, ha így marad tovább, akkor – ha lehet ilyet mondani, túl jó is lesz. Túlérhet a szőlő és nem lesz benne elég nedvesség, ezért oda kell figyelni a szüretre, nehogy túl magas legyen az alkohol.
 
(A cikk a hirdetés után folytatódik!)
 
 
Hogy bírják a szőlők az augusztusi hőséget?
Szilágyi Laci: Egyelőre nem látok gondot, viszonylag régi szőlőim vannak, jól bírják a szárazságot.
Deé Jani: A hőség egyelőre még nem gond. Három hétig volt eső, a talajban van még bőven víz, de hihetetlen tempóban érnek a szőlők ebben a kánikulában.
Homonna Attila: A hőséget jól bírják, főleg az idős ültetvények élvezik a meleget. Nagyon szép a termés, ismét sikerült a növényvédelem bio módszerekkel, réz-kén, 3-4 permetezéssel.
Bodri István: Nálunk nincs gond az augusztusi hőséggel, jól bírják.
Demeter Csaba: Abszolút bírják, rengeteg eső esett nyáron. A termőréteg felső része száraz csak, a talaj mélyebb rétegében, gyökereknél szerencsére rengeteg víz van.
 
Megmaradnak a savak?
Szilágyi László: A Furmintban és Hárslevelűben bőven van sav, nálunk ez nem szokott gond lenni. Azért ez nem volt annyira száraz év mint 2009. Ott is elfogadható savértékek maradtak. Kíváncsi leszek a számokra, de végső soron a harmónia a lényeg, a paraméterek pedig csak tájékoztató jellegűek.
Deé Jani: A savakkal szerintem vigyázni kell, mert ilyen melegben pillanatok alatt eléghetnek.
Homonna Attila: A savakkal nem lesz gondunk. A minap kóstoltuk a 2007-es Furmintot, akkor augusztus végén szedtük, remek savakkal.
Bodri István: A megfelelő savak megmaradnak, ha kellő időben szüretelünk.
Demeter Csaba: Egerben igen, nálunk soha nincsen baj a savval. A legmelegebb évjáratban sem kell félnünk a savak eltűnésétől.
 
Mikorra tervezitek a szüretet?
Szilágyi László: Ha minden jól megy október folyamán leszedünk mindent, ha az idő engedi akkor a késői szüretek elhúzódhatnak tovább is, de majd meglátjuk hogy alakul. Van egy sorrend, ami összeáll a fejemben a szüret kezdetén, ahhoz igyekszem tartani magam. A különböző talajadottságokon máshogy alakul az optimális szüreti időpont megválasztása. A löszös területek hamarabb érnek, az ezekből készülő szárazakkal kezdünk, majd jönnek a kötöttebb talajok. Bármikor újratervezésre kényszerülök, ha komolyabb töppedési hullámok jönnek, ugyanis édes borokat is szeretnék készíteni. Az is szempont, hogy viszonylag kevés a bor a pincében, tehát valamilyen szinten biztonsági játékot is kell játszani. De mint tudjuk, aki nem mer az nem nyer. Most megyek fürdetni sziasztok!
Deé Jani: Ma kezdtük a szüretet az Irsai Olivérrel. Rá egy hétre az Ottonel muskotályt szedjük, utána most nagyon úgy néz ki, hogy a Chardonnay következik!
Homonna Attila: A szüretet szeptember közepén kezdjük. Korai szüretre számítok, észnél kell lenni, nehogy elszálljon az alkohol.
Bodri István: Szeptember elején kezdünk a fehérekkel.
Demeter Csaba: Az első szüretre a héten kerül sor, augusztus 25-én kezdünk a Menoirral.
Winelovers borok az olvasás mellé