Fröccs

Spanyol gasztrorazzia volt a magyar fővárosban

Február 15. 18:52
Magyarországra látogatott Roser Torras, a baszk Gastronomika konferencia elnöke és Xavier Agullo, az El Mundo napilap gasztronómiai szakírója. A szakemberek jó néhány csúcsétteremben megfordultak, megismerkedtek a magyar csúcsborokkal és alapanyagokkal is - írja a Híradó.hu.
 
A két spanyol gasztronómiai szakértő szerint a magyar gasztronómia fejlődése óriási.
 
Torras és Agullo a Michelin-csillagos Costes étteremben, a Bock Bisztróban, a szintén Michelin-csillagos Borkonyhában is jártak. Utónni helyszínen különösen tetszett nekik, hogy magyar borokat kóstolhattak meg. 
 
Részt vettek egy kóstolón a Bortársaságnál is, ahol száraz furmintokkal ismerkedtek.
 
A szintén Michelin-csillagos Onyx étteremben találkoztak a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnökével, Hamvas Zoltánnal. Roser Torras úgy vélte, Magyarország számára hatalmas lehetőség, hogy nálunk rendezik a Bocuse d'Or szakácsverseny európai döntőjét. 

Egy mediterrán syrah Villányból

Február 15. 16:09
A syrah nem a legelterjedtebb szőlőfajta a hazánkban, de egy-két szép tétellel találkozhatunk a kóstolók során. A Művelt Alkoholista most a villányi Bock József 2012-es Syrah borát ajánlja a fajta rajongóinak.
 
A villányiság óvilági oldalán marad. Egészen áttetsző, természetes, friss, finoman extrahált, vannak árnyalatai, a korty közepe tetszetősen édes, gyümölcsösen lédús, a tannin nem porszívózza ki a szánkat. A hordó és az alkohol is integráltnak mondható, bár nem alacsony (alk: 14,5%), a savak élnek, a lecsengés nem fűt, nem perzsel. A fajta is jól felismerhető, noha ez nyilván inkább a mediterrán iskolához tartozik.
 
A teljes bejegyzést A Művelt Alkoholista oldalán olvashatod el!

Milyen a jó kovász?

Február 15. 13:54
A kenyeret el lehet készíteni élesztő és kovász segítségével is, bár gyakrabban találkozunk az első megoldással gyártott termékkel. A fő különbség a két eset között az, hogy mi az élesztő forrása: nem mindegy, hogy készen vesszük vagy magunk szaporítjuk el a gombákat.
 
De milyen egy jó kovász? Csíki Sándor a Food and Wine gasztroblogon részletesen elmagyarázza:
 
A kenyértészta kelesztését végző sajátos kovász-mikroflóra kialakulásához és elszaporodásához tápanyagok (cukrok), víz és megfelelő körülmények (hőmérséklet, etc.) szükségesek. A lisztek milyensége itt is fontos. A rozsliszt több cukrot tartalmaz, mint a búzaliszt, ezért, a belőle készülő tészta is gyorsabban lesz savanyú. A teljes kiőrlésű lisztek több keményítőbontó és fehérjebontó enzimet tartalmaznak, ami jobb tápanyagfeltárást és ezzel, az előzőhöz hasonlóan, gyorsabb pH csökkenést is jelent. A kovász készítésének nélkülözhetetlen eleme a víz. A kovász készítésénél azonos súlyú víz, liszt aránnyal érdemes kalkulálni. A legtöbb kovászt 20-25°C hőmérsékleten, minden nap újabb adag liszttel és klórmentes vízzel táplálva neveljük, azonban akadnak ettől lényegesen eltérő hőmérsékletek is, melyekkel a mikroflóra összetételére hathatunk.
 
A teljes cikket a Foodandwine.hu oldalon tudod elolvasni!

Ennek a kütyünek a segítségével tíz nappal előbb értesülnek a szőlősgazdák a bajról

Február 15. 11:58
Már korábban beszámoltunk arról, hogy a drónok szerepe hogyan növekszik a szőlészetben, hiszen ennek a kis technológiai berendezésnek köszönhetően a legfrissebb információt kapják a gazdák a növény és a talaj állapotáról egyaránt.
 
2015 őszén egy infravörös-közeli (NIR) érzékelővel ellátott e Bee Ag drónnal kísérleteztek Srí Lankán. A vizsgálatot a Nemzetközi Vízgazdálkodási Intézet (IWMI) végezte. Ezzel a felszereléssel a drón idejekorán figyelmeztetheti a gazdákat a földjükön leselkedő veszélyekre. „Az infravörös-közeli érzékelő a 0,75-1,4 mikrométeres hullámhosszra érzékeny, így azt is látja, amit az ember nem. A NIR révén tíz nappal hamarabb lehet észrevenni, ha egy növényben valamiféle rendellenesség bujkál” – mondja Salman Siddiquinek a Nemzetközi Vízügyi Intézet távérzékelési és adat egységének vezetője.
 
Ha egy növényt bármiféle stressz ér – legyen szó víz vagy tápanyaghiányról – vagy esetleg megtámadta valami kórokozó, csökken a fotoszintézis intenzitása, ami persze a klorofill mennyiségét is befolyásolja. A NIR a klorofill enyhe mennyiségvesztését is érzékeli, míg az emberi szem már csak akkor észleli, amikor a fentiek bármelyike már súlyosan veszélyezteti a növényt - írja a Syngenta.hu

Kihirdették az Év Sommelierje 2016 verseny győztesét

Február 15. 10:19
Február 12-13 között rendezték meg Az Év Sommelier-je 2016-os versenyt, amelynek győztese Angelman László. A bajnok az egy Michelin-csillagos Onyx Étterem pohárnoka, aki ezzel a címmel elnyerte a jogot, hogy részt vehessen a Contest of the Best Sommelier of the Word 2016 nemzetközi versenyen. A megmérettetés Argentínában lesz 2016. áprilisában.
 
Gratulálunk a nyertesnek! A díjátadóról készült videót itt tekintheted meg:
 

1600 liter pálinkát foglaltak le a pénzügyőrök

Február 15. 09:26
5 millió forint értékű pálinkát foglaltak le Győr-Moson-Sopron megyében a pénzügyőrök. A jövedéki ellenőrzéskor 1600 liter igazolatlan származású pálinkát találtak egy szeszfőzdében - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) február 13-án az MTI-vel.
 
A közlemény szerint a megközelítőleg 5 millió forint értékű szeszt Győr-Moson-Sopron megye egyik településén, egy szeszfőzde mögötti raktárban találták.
 
A bérfőzést végző üzem vezetője többféle származási igazolvánnyal akarta igazolni a jövedéki termékek származását, ám egyik sem felelt meg a valóságnak. A pénzügyőrök az 1600 liter adózatlan pálinkát lefoglalták. A kiszabott bírságok összege meghaladja a 15 millió forintot.
(MTI)

Elhunyt Bialetti, a kotyogós kávéfőző atyja

Február 14. 21:56
Renato Bialetti, a híres olasz Bialetti gyár egykori vezetője a napokban hunyt el, 93 évesen. Neki köszönhetjük a sokak által szeretett, kotyogós kávéfőző elterjedését szerte a világban. A kávéfőzőket édesapja, Alfonso Bialetti álmodta meg 1933-ban. A Bialetti gyár vezetését 1946-ban Renato vette át, akinek köszönhetően világszinten ismertté vált a Moka Express kávéfőző - írja a HVG.hu.
 
Elhunyt Bialetti, a kotyogós kávéfőző atyja

Ilyen egy stílusos vidéki disznóvágás

Február 14. 19:27
A Stílusos Vidéki Éttermiség tagjai összegyűltek, és egy disznóvágás keretében megvitatták az egyesület jövő évi stratégiáját, valamint közelebbről is megismerkedtek egymással. Persze a jó hangulat és a bor sem hiányozhatott. Íme egy kis ízelítő: 
 
A videó 18+! Figyelem a nyugalom megzavarására is alkalmas vidám jelenetek várhatók :)
 

Illegális rozé készítőket buktattak le

Február 14. 16:34
Úgy készítettek rozékat Franciaországban, hogy illegálisan keverték a fehér és vörös borokat. A hatóságok összesen 10 ezer euróra bírságolták a Dél-franciaországi borászatokat összefogó Vinovalie-t. Három dolgozót is megbüntettek 1000-5000 euró értékben, azzal az indokkal, hogy nagy szerepük volt az illegális tevékenységben - írja a Decanter.com. 
 
A Vinovalie Dél-Franciaország vezető borászatait foglalja magába, mintegy 470 borásszal, 3800 hektáron. Az eset tulajdonképpen rávilágít arra a kérdésre, hogy akkor, hogyan is kell helyesen, az Európai Unió jogszabályainak megfelelően eljárni rozé ügyben. 
 
A bíróság szerint, a Vinovalie rozé hamisítása, még 2012-re nyúlik vissza, amelyről nincsenek bizonyítékok és adatok, hogy a készítők, hogyan és mivel manipulálták a borokat. 

2009-ben az EU részéről már volt egy kezdeményezés, ami lehetőséget nyújtott a fehér és vörös borok elegyítésére, de a franciák erős tiltakozására a terveket elvetették. A rozé alapvetően kék szőlőből készül, de az eljárás során természetesen megengedett a fehér és kék szőlők kombinálása, az viszont tiltott, hogy két végtermékből, azaz két kész borból, egy harmadikat hozzanak létre.