Milyen bor illik a hagyományos húsvéti menühöz?

Borászportál
2016. március 24., 20:42


Sonka, bárány, főtt tojás, torma. Ezek nem hiányozhatnak a húsvéti asztalról. De a régi időkben már nagycsütörtökön is minden évben ugyanazokat a fogásokat fogyasztották. Lássuk, melyek ezek a hagyományos ételek, és milyen borokat állítsunk párba hozzájuk!
Milyen bor illik a hagyományos húsvéti menühöz?
Nagycsütörtök a keresztény hagyomány szerint az utolsó vacsora napja. A magyar népnyelv „zöldcsütörtöknek” is nevezi, hiszen ezen a napon hagyományosan paraj kerül a tányérokba. Ezt a háziasszonyok általában főzeléknek készítették el tejjel, és feltétként rántott zsemlét adtak hozzá.

Borajánlat: Az étel egyszerűsége révén egy könnyed bort kíván maga mellé, amelynek savai lágyabbak. Jó választás egy friss szürkebarát a Balaton-felvidékről, vagy egy rózsakő.
 
Milyen bor illik a hagyományos húsvéti menühöz?
Borleves (Fotó Pintér Árpád, Forrás: Cultura.hu)

Nagypénteken emlékeznek meg Jézus kereszthaláláról. Magyar Elek (akit sokan Ínyesmester néven ismernek) gasztronómiai szakíró a borlevest, a halat és a töltött tojást említi meg, mint hagyományos menü, ezen a napon. A leves alapja az asztali fehérbor, némi gyömbér, szegfűszeg és fahéj.

Borajánlat: A leveshez jól illik egy fűszeres tramini, amelyben nem baj, ha van némi maradék cukor is. A hal elkészítési módja nagyban meghatározza a borpárosítást. Érdemes magyar alapanyagot használni, mint a fogas és a harcsa, amelyet könnyen készre tudunk sütni a rostlapon vagy egy serpenyőben. Ehhez köretnek a töltött tojás remekül passzol. Ebben az esetben egy Egri Csillag Superiort, vagy egy teltebb, fahordóban érlelt olaszrizlinget töltsünk a poharakba.

Nagyszombaton este minden háznál sonka kerül az asztalokra, amelyet a tradíció szerint sertéscombból készítenek el. Fontos, hogy ezt előzetesen pácolják, füstölik és fűszerezik. A sonka mellé főtt tojás, reszelt torma, retek és újhagyma dukál, valamint az elmaradhatatlan húsvéti kalács.

Borajánlat: Az ünnepi sonkához jó választás a hazai kékfrankosok egyike, illetve a bikavérek sem vallanak szégyent a fogás mellett. Érdemes a már egy érlelt, komplexebb tételeket kinyitni a vacsorához, hiszen ezt nemcsak az étel, hanem az ünnep különlegessége is megköveteli.

A feltámadás napja húsvétvasárnap. Ezen a napon a bárányé a főszerep, amelyet többféle módon is el lehet készíteni, népszerű pörkölt, rántott, töltött, sült és a pirított változata is. Az állat több részét is felhasználhatjuk az ünnepi fogáshoz, gondoljunk a bordájára, gerincére vagy éppen a combjára.
 
Milyen bor illik a hagyományos húsvéti menühöz?
Húsvéti bárány ( Forrás: Bbrblog.com)

„A húsvéti bárányhoz jól illenek a finom zöldfőzelékek, a vajon párolt friss zöldborsó, az olajos-ecetes lében megfürdetett zöldsaláták, a fejes, vagy a galambbegy - azaz madársaláta, vagy a tepsiben pirított burgonya. A bárányt különféle ünnepi fogások vezethetik be és követhetik. Stílszerű ilyenkor a húsleves májgombóccal és gomba szeletkékkel, előételnek pedig a kaporral ízesített - erdélyi jellegű - töltött káposzta” – írja Magyar Elek szakácskönyvében.

Borajánlat: Ebben az esetben is sok múlik az elkészítési módon, hiszen ennek függvényében választhatjuk ki a tökéletes bort. Azonban egy könnyed, elegáns, fineszes pinot noirral biztosan nem fogunk mellé. Elsősorban hazánk északi borvidékein találunk ilyen stílusú pinot-kat.
 
Milyen bor illik a hagyományos húsvéti menühöz?
Forrás: Havasok.hu

Húsvéthétfőről talán mindenkinek a locsolás jut az eszébe, amikor a fiúk és férfiak szódásszifonnal és vízzel teli vödrökkel járják a lányos házakat. Régen ennek nagy hagyománya volt, ma már inkább csak kölnivel locsolkodnak. A hagyományos étel ezen a napon a rántott csirke volt.

Borajánlat: A bundában kirántott csirke mellé egy pohár csopaki olaszrizling jól elfér, de egy friss furmint is kellemes párja a fogásnak.
 
Winelovers borok az olvasás mellé