Balatonlelle: A szőlőtermelők védőszentje előtt tisztelegnek

Borászportál - MTI
2012. augusztus 03., 16:34


Program - A "Villáműző" Szent Donátnak, a dunántúli szőlőtermelők védőszentjének tiszteletére rendezett lellei fesztiválon a borvidék neves szőlőtermelői kínálják és versenyeztetik boraikat. A gasztroturisztikai rendezvény azonban nem csak a borkedvelőknek szól, a programokat úgy állították össze, hogy minden korosztály találjon kedvére valót. 
Balatonlelle: A szőlőtermelők védőszentje előtt tisztelegnek
 
Pénteken kezdődik és tíz napon át tart az idén huszadik alkalommal megrendezett Balatonlellei Borhét Fesztivál, amely a finom helyi borok és ínyenc ételek mellett kulturális és szakmai programokkal is várja az érdeklődőket - tájékoztatta Szűcs László, a rendező Balatonlellei Hegyközség elnöke a távirati irodát.
 
A fesztivál helyszínén, a vasútállomás mögötti Móló sétányon többnyire 18 óra után kezdődnek a programok, egyebek közt táncegyüttesek, fúvósok előadásaival, koncertekkel, táncházakkal. A fellépők között lesz a Hot Jazz Band, az autentikus ír népzenét megszólaltató Firkin, és a füredi Anna-bálok állandó közreműködője, a Debreceni Valcer Táncstúdió.
A rendezvény ideje alatt folyamatos borkóstolókkal, gulyás- és grillételek nagy választékával, valamint népművészeti kirakodóvásárral várják az érdeklődőket. 
A borhét részeként augusztus 8-án délelőtt Országos Szőlészeti-Borászati Konferenciát rendeznek a helyi általános iskolában. 
A tíz napig tartó fesztivált augusztus 12-én borkirálynő-választással, a borhét borának csapra verésével és tűzijátékkal zárják.
SZENT DONÁT TÖRTÉNETE (Augusztus 7.)
 
Szent Donát számos borvidéken szőlővédőszent. Donát ókeresztény püspök (egyes források szerint katona) volt, aki a közép itáliai Arezzo püspökeként 362-ben szenvedett mártíromságot. A legenda szerint Donát kezéből egy mise alkalmával a pogányok kiütötték a szent kelyhet, ami a földre esett és darabokra tört. Donát összeszedte a kehely szilánkjait, szomorúan az oltárra helyezte, majd  imádkozni kezdett. Kis idő múlva a kehely darabok összeforrtak és Donát kezében ismét egyé váltak.
 
Amikor 1652-ben ereklyéit Rómából a Rajna-vidéki Münstereifel városába vitték, a kísérő papot villámcsapás érte, de semmi baja nem történt. Ezt a csodát Szent Donát közbenjárásnak tulajdonítják. Éppen ezért Szent Donáthoz különösen az elemei károk ellen fohászkodnak (villámcsapás, jégeső). Kultusza a Rajnai borvidéken a legerőteljesebb. Szent Donát szobrát főként a szabadban, utak mentén emelték, máskor sokalakos Mária-oszlopokon, Szentháromság-emlékeken szerepel.
 
Hazánkban is számos városban találkozunk a Szent kultuszával. Buda 1724-ben Szent Donátot választotta a Város védőszentjévé. Egerben a jégeső és a mennydörgés elkerülése érdekében fohászkodnak hozzá. Székesfehérvár középkor óta művelt szőlőhegyének (Öreghegy) legmagasabb pontjára 1733-ban építették a Donát-kápolnát a szőlőművelő polgárság kérelmére. A második világháborúig minden Donát napon körmenet indult a városi templomból fel az Öreghegyen lévő Donát kápolnába. A körmenet alatt templomi énekeket, a Szentnek szóló énekeket énekeltek és imádkoztak. A férfiak a körmenet végén gyakran a pincéjükbe mentek és boraikat kínálgatták.
 
Szent Donát évszázadok óta a csopaki gazdák védőszentje is. Viharkárok és jégeső ellen oltalmazza a szőlőket. Kultuszának kialakulása nem véletlen, a borvidéken élő hagyomány ugyanis úgy tartja, hogy a csopaki szőlőhegyeken Szent Donát áldása van. 
 
Forrás: Óbudai Hegyvidékek Egyesülete
Winelovers borok az olvasás mellé