Gombás betegség a szőlőben - Peronoszpóra


2006. június 22., 07:39


A hazai szőlőtermesztés legnagyobb ellensége a peronoszpóra, amit szőlőragyának is hívnak. A betegség egymaga akkora terméskiesést tud okozni, mint a többi kártevő összesen. Ma már teljesen ismert a peronoszpóra életmódja, és ez nagyban megkönnyíti a védekezést.
 
Az elsődleges fertőzést az előző évről áttelelt spórák indítják el. Ahhoz, hogy kicsírázzanak, állandó hőmérséklet (napi 12 0C feletti átlag) és csapadék (legalább 10 mm) szükséges. A másodlagos, folyamatos fertőzést megindíthatja már 4 mm-es eső, sőt a bőséges harmatképződés is.
A peronoszpóra tünetei közül a legfontosabb és legszembetűnőbb az olajfolt megjelenése a levélen. Ennek továbbterjedése az időjárási viszonyoktól függ. A csírázás és az olajfolt megjelenése között azonban több-kevesebb idő, ún. lappangási idő szokott eltelni. Ennek hossza szintén az időjárás függvénye. Leginkább attól függ, hogy az adott időszakban mennyi csapadék hullott a területen, és mekkora volt a napi középhőmérséklet. Ha az időjárási viszonyok nem kedveznek a peronoszpórának, akkor nem tud tovább fejlődni. Az olajfolt kiszárad, és nem képes a következő fejlődési szakaszba lépni (fehér bevonat megjelenése az olajfolton, a levél fonáki részén).

A peronoszpóra klasszikus ellenszere a réz. Ez azért is praktikus mert olcsó, emellett igen fontos tulajdonsága, hogy nem szennyezi a környezetet, természetes elem. Különböző réztartalmú készítmények formájában kerülhet felhasználásra.
 
Lisztharmat

A lisztharmat hazánkban a szőlő leggyakoribb megbetegedése. A fertőzés kora tavasszal indul ki a rügyekből, ám a tünetek csak később, a virágzás után válnak felismerhetővé. Terjedéséhez hosszú távú, viszonylag meleg időjárás szükséges. A fertőzés a szőlő egész zöld felületére kiterjedhet. A zöld felületen lisztesfehér, dohos, fénytelen bevonat keletkezik, s ennek következtében a levelek pödrődni kezdnek, kiszáradnak, a bogyóhéj felreped. A gombafonalak a mélyebb részeket nem támadják meg, tehát a bogyó belseje ép marad. Ha a fertőzés korán megtelepszik a növényen, akkor az egész fürt elpusztulhat.

Előző évi lisztharmatfertőzésre utal, ha nagy a vesszők barnafoltossága. Ebben az esetben kora tavasszal tanácsos megkezdeni a védekezést, amit egészen augusztus végéig folytatni kell.

A védekezés hatékonyságát nehezíti a fertőzés rejtett, kevésbé ismert életmódja. Hagyományos, jól bevált és olcsó ellenszere a kén. A kéntartalmú szerek perzselő hatása miatt a védekezést reggeli vagy esti órákban végezzük.

Szalai Nikoletta
Winelovers borok az olvasás mellé