A költőnő és a bor

Nyulasi Gábriel
2009. november 23., 11:19


Maradjunk a művészeteknél - gondolta újságírónk, Nyulasi Gábriel. Egy íróember után következzen egy költőnő! Borbeszélgetés céljából tehát Karafiáth Orsolyával találkozott. Az interjú előtt azonban az egyik legfurcsább szituáció következett be, Orsolya ugyanis közölte vele, hogy ő bizony soha többé nem iszik alkoholt.
A költőnő és a bor
 
Kicsit hitetlenkedve fogadtam ezt a kijelentést, mivel a művésznő eddig híres volt borszeretetéről, még verseibe is bekerültek a nedűk. Olvasóink ismerhetik extravagáns parókáiban, bizarr ételeivel a népszerű főzős műsorból, de azt talán kevesebben tudják, hogy mintegy négy éve birtokosa a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztnek, melyet irodalmi munkásságáért kapott.
Orsolya rögtön azzal fogadott, hogy nincs jó formában, és a fényképezőgéptől is rettegve húzódott el. Mennyivel egyszerűbb férfiembereket fotografálni! Ám biztosított, hogy amúgy hálás és jól kezelhető interjúalany.
- Hetek óta rossz napjaim vannak, nagyon lefoglal a lemezkészítés. Ez egy abszolút saját mű lesz. Hajlamos vagyok mindenbe beleborulni, beleőrülni… Most ez a lemez a soros őrület.
Közben Györgykovács Imre Somlói Olaszrizlingjét rendeltem, Orsolya pedig szolidan gyümölcslevezett.
- Mit jelent ma Magyarországon költőnőnek lenni? Vagy inkább írónőt, műfordítót, újságírót kellett volna mondanom? Hogyan definiálod, milyen jelenségnek tartod magad?
- Nehéz kérdés, mindig az adott szituációtól függ, hogy miképpen definiálom magam. Leginkább mégiscsak íróemberként, hiszen már nagyon hosszú ideje ezt csinálom, nyolc éves korom óta. Hivatásszerűvé körülbelül huszonévesen fejlődött az írói tevékenységem. De szerettem volna sokféle dologgal foglalkozni. Ezer más tervem volt, az irodalom csak úgy jött.
- Melyek voltak a főbb csapásvonalak?
- Szerettem volna például zenész lenni.
- Rendelkezel abszolút hallással?
 
- Dehogy! És pont ez a probléma… Zenei óvodába jártam, azóta sem tudtam leszakadni a dologról. Tanultam furulyázni, hegedülni, gitározni hosszú évekig. Mivel azonban nincs abszolút hallásom, nincs jó hangom, elég hamar kiderült, hogy ez nekem nem fog annyira menni. Ám ambícióból fakadóan lelkesen képeztem magam, és a mai napig énekelek. Biológia tagozatra jártam, meg németre, aztán a könyvtárosság vonzott. Sok dologba belekaptam, de nem volt kitartásom. Maradt végül az írás. Most is annyi mindennel foglalkozom, de ha nem lenne ennyi vonulat az életemben, úgy érezném, hogy nem tudok kiteljesedni, lekorlátozva érezném magam. Így mindig van mibe belekezdeni, más tevékenységet meg félbehagyni.
- Hogyhogy most nem viselsz semmiféle parókát, extravagáns fejéket? Egészen szerényen nézel ki. Amikor a Nyugati pályaudvar metrójának mozgólépcsőjén leszólítottalak, gondolva arra, hogy jó borbeszélgető alany leszel, akkor is egy különleges, egyedi fejfedővel tűntél ki a tömegből.
- Ma rohangálós napom van, ilyenkor nem kíván mást az ember, csak egy normális külsőt felvenni. Láttál volna tegnap, volt egy fellépésem, egyesek szerint úgy néztem ki, mint Ciccolina, mások szerint pedig, mint egy preraffelita festmény. Virágos fejdísz, egyebek… De azért azt ne mondd, hogy nem vagyok különleges, mert elvágom a torkod!
A költőnő és a bor
- Ezt a fenyegetést! Természetesen, akkor mondjuk úgy, hogy a különlegességedet most visszafogott eleganciával fejezed ki, nem pedig harsány stiláris külső jegyekkel. De következzen a kikerülhetetlen kérdés: milyen volt az első? Mármint az első korty bor, a kezdeti lépések a borkulturálódásodban? Hallottam rólad azt is, hogy nem is olyan ritkán az alkohol elég erőteljes befolyást gyakorolt rád.
- Borral nőttem fel, a nagyapám még ma is készíti a borait, nyert is vele többször díjakat. Tokajról szerzi be az alapanyagot, és Gödön van a pince.
- Tehát aszún cseperedtél fel?
- Desszert és száraz borokat is termelt nagyapám. Emlékszem, mindig dühített kiskoromban, hogy nem ihatok, majd 6-7 évesen néhány cseppet már kaptunk a teába. Főiskolásként a belvárosi talponállókban rettenetes borokat ittam, nem is tudom, hogyan bírtam ki. Ezután váltam kifejezetten igényessé a borok terén, ma már alaposan megnézem, hogy mi kerül a poharamba. Volt egy időszakom, amikor áttértem a sörökre, majd visszatértem a borokhoz.
- És a tömények?
- Azokat soha nem fogyasztottam. Nem szeretem, mert a töményektől rögtön felkavarodik a gyomrom. Az itallal kapcsolatos leállásom is hozzátett, aminek most volt két éve, tehát most már akár rosszalkodhatnék is…
- Egészségügyi okokból álltál le?
- Ez egy bírósági ügy volt, konkrétan alkoholos mámorban egy pincérhez csaptam egy söröskorsót. Kihívták a rendőrséget, feljelentettek, Tapolcára kellett járkálnom bírósági tárgyalásra. Ez egy nagyon kellemetlen eset volt. Ha iszom, elég agresszív leszek, késsel rohangálok meg ilyenek. De alkohol nélkül is agresszív vagyok néha…
- Hát igen, az előbb én is életveszélyes fenyegetést kaptam tőled.
- Most fogadalmam van, addiktológushoz járok, akivel megbeszéltük, hogy nem fogyasztok alkoholt, mert valószínű, hogy az agresszivitásom az alkoholból gyökerezik. Az italozás nálam depressziót is okoz. Ráadásul már nagyon kevés bortól megfájdul a fejem. 3 dl a maximum, mindeközben borrajongó vagyok. A vörösborokat kedvelem a leginkább, a jó testes, száraz nedűket. Shiraz-okat szoktam fogyasztani, leginkább ausztrálokat.
- Legalábbis ezekből az emlékekből élsz, hiszen most már csak posztumusz borrajongó vagy. Mivel a bor hosszabbítja az életet, tulajdonképpen te most rövidíted a sajátodat. A borban található antocianinok, és egyéb antioxidánsok kihagyása szerintem reális egészségügyi kockázati tényező minden bort nem fogyasztó számára.
- Most ezek helyett zöldteát iszom, sőt zöldtea kapszulákat is szedek. Egyébként a mediterrán népekkel értek egyet, ők minden étkezéshez isznak egy kis bort. Sokat járok oda, jó ott kiülni a szőlőbe és borozgatni. A környezetemben mindenki borozik, tehát szagolnivaló marad számomra bőven. Inkább sokat teázom, így tovább tudok fent maradni is.
- Ismered az 1000tea szaküzletet? Ott kiváló minőségű teákat lehet kapni, hiszen a tea és a bor jó barátok! Itt van Pesten…
- Nem járok Pestre…
- Akkor te egy budai kislány vagy!
- Budai, és elzárkózó a végtelenségig.
- Hogyan egyeztethető össze az úgymond „celeblét” a művészettel? Olvastam, hogy erőteljesen hatnak rád a médiaszereplések, és szeretsz a kamera előtt állni. Ezek a műsorok növelték olvasóid előtt az ázsiódat, több kötet fogyott?
- Nagyon szeretem a kamera előtti pózolást, amely természetesen hatott az olvasókra is, jól eladható szerző vagyok, szépirodalomban, versekben elég szép számokat produkáltam. Emellett direkt visszatartom a műveimet, például a Café X-et három évig nem jelentettem meg. Mindenféle műsorban szerepelek, ez számomra nem okoz gondot, ehhez kell egyfajta alkat. A médiát amolyan megélhetési tevékenységnek tartom, az írótársak ezért elég sok kritikával illetnek, „elcelebesedéről” beszélnek. A tévészereplést még úgy öt évre tervezem, mivel 93 éves koromig megvan, hogy mivel foglalkozzak. Persze közben még biztos eszembe jut majd néhány dolog. - Mi a véleményed a kollégáidról, a kortárs magyar irodalomról? Nemrég beszélgettem Darvasi Lászlóval... Olvastad legújabb könyvét, a Virágzabálókat? Van időd ilyesmire is?
- Sokat olvasok, és természetesen nem csak a magyar, hanem a külföldi kortárs irodalmat is nyomon követem. Már elkezdtem olvasni a Virágzabálókat. Darvasit kedvelem, nagyon szerettem a Könnymutatványosok legendája című regényét is. Ott voltam, amikor Berlinben megkapta a Brücke Berlin-díjat 2004-ben. Egy időben Parti-Nagy Lajostól olvastam sokat. Bizonyos szempontból iszonyatosan sznob vagyok, nem szeretek színházba járni, de azért elmegyek a főbb bemutatókra, hogy tudjak róluk beszélgetni. Szeretek villogni az egyedi meglátásaimmal, melyeket a mozik előteréből, vagy cikkekből is össze lehet szedni. Magam is írok kritikákat a Narancsba, és az Elle-be. Legutóbb egy norvég kortárs regényről írtam egy recenziót.
- „Bosszúkönyvnek” indult, aztán végül nem az lett, viszont 7 évig írtad. Milyen a Maffia-könyved élete, elégedett vagy a példányszámmal?
- A példányszámmal elégedett vagyok, a kritikákkal annyira nem. Háromnegyed részben lehúzták, negyedrészben dicsérték.
- Akkor olyan 25%-os sikernek tekinthető a kritikusoknál…
- Fura, mert vagy abszolút fanyalgás, vagy abszolút lelkesedés fogadta. Most egy színdarabban kapott jó dramaturgiát a mű, feszesebb lett, mint a regény.
- Gyakran jön az ihlet, vagy van, mikor egyszerűen nem kap el az alkotói láz? Hogyan működik ez nálad, hogyan épül fel egy átlagos napod?
- Minden nap egyforma, de most arról beszélünk, amikor itthon vagyok, tehát jó sokáig alszom. Elég sokat utazom, akkor máshogy épülnek fel a napjaim. Itthon, amikor felébredek, pihenek, netezek, kávézgatok sokáig. Aztán lehet, hogy elmegyek valahová ügyintézni, mert sajnos vannak ilyen teendők. Általában ez egy-két nap hetente, mert nem szeretek sehová sem kimozdulni. Délután alszom másfél-két órát, és utána találkozom emberekkel. Néha van egy kis munka, havi 3-4 napot dolgozom. Verset nagyon keveset írok, úgy kéthavonta egyet. A most megjelenő verseskötetemben, a Cigánykártya–Versek címűben negyven vers van, melyet öt év alatt írtam. A regény az más tészta, ahhoz le kell ülni. Mindig jegyzetelek, van, amikor jön az ihlet pár perc alatt, de aztán két hétig tart a javítgatás. Padovában írtam meg a kötet végét. Otthagytak bezárva a szállodai szobában, mert hisztiztem, hogy túl korán kellett volna kelnem, hogy a tengerhez lemenjek. Szerencsére volt étel a szobában, mert egész nap eszem, és közben megírtam egy pár befejező verset. Előfordul az is, hogy német popzenére indulok be az alkotásnál. Vannak költőtársaim, akik versgépek, megélhetésből kifolyólag ontják magukból a műveket. Én megfogadtam, hogy amit a versekért kapok, azt sosem költöm el hétköznapi dolgokra. De pont ezért kell több más munkát elvállalnom.
A költőnő és a bor
- Írtál már a fióknak is, ha igen, miért? Van néhány műved elfektetve, jobb időre várva?
- Nem szeretek a fióknak írni, vázlatok persze vannak, de amit rendesen megírok, azt nemsokára meg is jelentetem. Szükségem van az olvasói visszajelzésekre.
- Előfordult-e már, hogy a műveidet plagizálták, találkoztál-e már plágium-gyanús versekkel, írásokkal? Hogyan reagálsz az ilyen művekre? Felháborít, vagy inkább kitüntetésnek érzed, hogy téged másolnak?
- Észrevettem már, de nem érdekel. Engem semmi sem érdekel, ami kívül esik rajtam… Eszméletlen önző típus vagyok, de szerintem ez hihetetlenül jól áll nekem. Nem tudok ilyesmikkel foglalkozni.
- Hova helyezed magadat a kortárs irodalomban, és kiket tartasz nagyra?
- Szerintem az irodalom nem verseny, így nem lehet rangsort felállítani, és úgyis csak sértődés lenne a vége, sehova nem vezetne. Magamat sem helyezem sehova, nem akarok emiatt szorongani, hogy folyton azt nézem, hogy hova tartozom.
- Akkor te nem vagy szorongó típus…
- Dehogynem, mert iszonyatosan hipochonder vagyok, mindig vizsgálgatom magam, most a legújabb mániám a bőrrák.
- Balesetektől nem félsz?
- Hú eddig nem féltem, de ha most jobban belegondolok… Egy kis tériszonyom van, de mindig a földön közlekedem, abból baj nem lehet.
- Lemész a boltba, elüt a villamos, vagy leharapja egy kutya a lábadat. Végül is most már van egy kis boriszonyod. Jelen pillanatban már csak nazálisan élvezed a borokat, az oralitás már kimarad...
- Számítottál a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztre, vagy abszolút meglepetésként ért a kitüntetés? Nem lettek miatta irigyeid, akik szerint érdemtelenül, vagy túl fiatalon kaptad meg a díjat?
- Mióta működöm, vannak irigyeim. Nem számítottam rá, és eleinte arra gondoltam, hogy ez valami vicc, mert magam is rengeteg embert megtréfáltam, gondoltam, hogy most valakitől visszakapom. Telefonáltam is álnéven a minisztériumba, hogy igaz-e? Jól jött ez a díj, mert éppen depressziós voltam. Minden díj jó, én minden díjat szeretek! Rettegek a depressziótól, hogy visszatér, de most már tudom valamennyire kezelni. Általában amikor befejezek valamit, akkor zuhanok meg, pedig éppen akkor kellene ünnepelni.
- Eddigi alkotói pályádon mit tartasz a főművednek? Mi az, amin mostanában dolgozol?
- Nagyon kevés művem jelent meg eddig, két verseskötet, egy regény, és egy cd. Talán a második verseskötetem sikerült eddig leginkább, de majd a harmadik lesz a legjobb. Amúgy mérhetetlenül elfogult vagyok magammal szemben, de van önkritikám, sokat válogatok, mielőtt kiadok a kezemből valamit.
Egy Györgykovács Imre somlói Hárslevelűt rendelek, Orsolya izgalmasnak találja az illatát.
- Szoktál jósolni barátoknak, ismerősöknek… Magadnak milyen jövőt képzelsz el?
- Magamnak is szoktam jósolni mindennap, de a távoli jövőt nem mondja meg a kártya, maximum az egy éven belüli történéseket vázolja fel. Az új verseskötetben Filó Verával újraterveztük a cigánykártyát, negyven lapos, és minden laphoz tartozik egy vers. Annyira szeretek jósolni, és nincs két egyforma magyarázat. A jövő mindenkit érdekel, mindenki keres valami kapaszkodót, és én azt szeretném, ha belém kapaszkodnának.
- Sőt, gondolom, azt szeretnéd, ha fürtökben lógnának rajtad a kapaszkodók!
- Azt hiszem érted a lényegét! Végig cigányasszonyként fogom reklámozni a könyvet. Írtam egy forgatókönyvet, tavasszal filmesítették meg, abban is van egy rész, hogy „mi vagyunk az egy százalék”. Tehát csak az alkotóknak fog tetszeni, de nekem jó ez az egy százalék is, nem érdekelnek a tömegek.
- És mit üzensz az olvasóknak?
- Igyanak mértékkel! Az egészséges életmód megszállottja vagyok, ezzel őrületbe is kergetem a környezetemet. Kicsit boldogabb lenne a világ, ha egészségesebben élnénk. Legát Tibor, a párom is szószólója most már a hústalanságnak, sikerült megnevelnem. Eddig csak egy massza volt a kezeim között, de most már emberré formáltam…
Winelovers borok az olvasás mellé