Fröccs

A csípős paprika és a zsír valóban segít megelőzni a rákot?

December 09. 18:45
David Popovich, az új-zélandi Massey Egyetem tanára évek óta kutatja a csípős paprikát, amelynek következménye az lett, hogy minden ételére tesz már belőle egy keveset.
 
Ugyanis a paprikában található kapszaicin nevű összetevő antioxidáns, gyulladásgátló és rákprevenciós hatásai vannak az emberi szervezetre. Popovich a laboratóriumi vizsgálatai során bebizonyította, hogy e anyag hatására csökken a rákos sejtek burjánzása -írja az Origo.hu. Minél inkább csíp a paprika, annál több benne a kapszaicin, azonban ez mégsem jelenti azt, hogy a legcsípősebb egyben a legegészségesebb is.
A kutatások szerint alapvető fontosságú, hogy a kapszaicin mellett milyen más összetevőket találunk. A pozitív egészségügyi hatások ugyanis kizárólag bizonyos vegyületek interakciójaként jöhetnek létre.
 
Az aprítás és a főzés során növekszik az emberi test számára feldolgozható összetevők mennyisége. Fontos azonban, hogy mindig zsiradékkal fogyasszuk, a kapszaicin ugyanis zsírban oldódó molekula – a szervezet számára csakis így hasznosítható.

Örülünk Vincent!?

December 09. 15:01
Azt már tudjuk, hogy a Vincent márkanév helyett Garamvári néven kerülnek forgalomba a jövőben a Garamvári pezsgők. Az új címkés palackokat meg is nézheted (ami bennük van, azt pedig megkóstolhatod) jövő héten a Winelovers Afterwork rendezvényen!
 

A balatoni kékfrankos lehetne a helyi Chianti

December 09. 13:43
Hétvégén tartották az első Vörös Balaton nevű rendezvényt, a Jásdi Borteraszon, ahol 12 északi parti és káli-medencei borász mutatta be a vörösborait.
 
„A hazai borivók zöme még mindig úgy véli, hogy a Balaton partja valójában csakis fehérborok termelésére alkalmas. Úgy gondoltuk, eljött az ideje, hogy bebizonyítsuk nekik és a kereskedőknek is, hogy a legszebb, legösszetettebb vörösök is mifelénk teremnek” - mondta Jásdi István az Ilovebalaton.hu-nak.
 
Török Csaba, a Szent György-hegyi 2HA Szőlőbirtok tulajdonosa szerint nem az a fontos, hogy egyetlen fajta legyen a Balaton-felvidék zászlóshajója, inkább az lenne a lényeg, hogy a területnek egy állandó minőségű vörösbora, mint. pl az olaszországi Chianti esetében, ahol mindig változik a cuvée összetétele. Így készülhetne pl. "balatoni kékfrankos" a jövőben.

Két új taggal bővült a Junibor

December 09. 11:46
A Junibor Egyesület december 8-án tartott közgyűlésén két borászt választottak meg tagjaik közé - írja a fiatal borászok csoportja Facebook oldalán. Gratulálunk Bussay Dorottyának (Bussay Pince, Csörnyeföld) és Kovács Tamásnak (Szent Donát, Csopak).

Szeretettel köszöntjük a Junibor Egyesület új tagjait! A tegnapi közgyűlésen két borászt választottunk meg tagjaink közé...

Szerző: Junibor2015. december 9.

Sorsdöntő nap lesz december 13-a a szakácsoknak

December 09. 09:40

2015. december 13-án rendezik meg a Bocuse d'Or magyarországi elődöntőjét, amely egyben a verseny legnagyobb rostáját is jelenti, hiszen a 11 induló közül 4 – maximum 6 versenyző juthat tovább a hazai döntőbe, és képviselheti adott esetben Magyarországot a 2016. május 10–11-én Budapesten megrendezésre kerülő Bocuse d’Or Europe 2016 szakácsversenyen. 

 

Az idei elődöntő témája egy hal és egy vad étel elkészítése lesz, amit a versenyzők október 30-án tudhattak meg, így szűk hat hét állt rendelkezésükre, hogy e tematika, valamint a szervezők által biztosított fő alapanyagok alapján kidolgozzák a szabályzat szerint 5+1 adagban tálalt versenyfogásokat, aminek elkészítésére a helyszínen 3 óra 45 perc áll majd rendelkezésükre.

 

A verseny során külön konyhai zsűri pontozza a racionális anyagfelhasználást, a tisztaságot és higiéniát, míg az ételek prezentálásáról és ízéről az 5-5 főből álló hal- és húsételeket kóstoló zsűri dönt.

 

A selejtező verseny névsora:
 

  • Domján Richárd
  • Mizsei János
  • Szabó László
  • Kovács Attila
  • Katona András
  • Sipos András
  • Sándor Rodrigo
  • Győrffy Árpád
  • Molnár Péter
  • Pohner Ádám
  • Volenter István

 
További információ és a versenyszabályzat elérhető a Magyar Bocuse d’Or Akadémia weboldalán.

Óriásit megy a Facebookon a juniboros magyar kártya

December 09. 09:23
Sorra változtatják meg borítóképüket a Junibor tagjai, akiket Miklós Csabi ajándékozott meg a magyar kártya ihlette képekkel. Az ötlet és a kivitelezés is pazar, nézzétek!
 
A képre kattintva galéria nyílik!
 

6 dolog, amit érdemes tudni a szakéról

December 09. 06:22
  1. A szaké erjesztett rizsből készül.
  2. Receptje az írásos emlékek szerint a III. század körül Kínából érkezett.
  3. A szaké készítése során először a rizst lehántják, forrásvízben megfőzik és koji gombával erjesztik.
  4. Az ital minősége függ a víz minőségétől, az alkalmazott technikától és természetesen a rizs fajtájától.
  5. A szakénál is vannak regionális különbségek, éppen úgy, mint a boroknál. A legismertebb a Kobe, a Tohoku, a Hyogo, a Niigata és Nagano környéki szaké.
  6. A szaké alkoholtartalma 14-15 fokos általában, különböző hőmérsékleten szervírozható.

Így látta a meghatározó csopaki pincészet a 2015-ös évjáratot

December 08. 19:45
A Balaton észak-keleti területein a nyári hősokk okozott elsősorban problémát az idei évben, de szerencsére az augusztus végén érkező esőfelhők felfrisítette a levegőt. A csopaki Szent Donát pincészettől Kovács Tamás tulajdonos és borász számolt be a 2015-ös évjáratról a Borrajongó.blog.hu-nak:
 
A már-már tökéletes évjárat képzete nyár közepén kezdett meginogni. A 2012-es emlékeket felszínre hozó, több hetes extrém kánikula augusztus közepére kezdte megviselni a szőlőt. Sok helyen a hősokk miatt lelassult cukrosodás miközben folyamatosan csökkentek a savak. Extrém korai és egymásra torlódó szüretek réme fenyegetett. Szerencsére egy augusztus végi frissülés és eső határozottan javított a helyzeten. Ennek ellenére szeptember elsején 19,5-ös mustfokú olaszrizlinggel kezdtük a 2015-ös szüretet. Innentől azonban minden szüreti nap jól tervezhetővé vált. Idén először mikrotételes dűlőszelekcióknál is sikerrel alkalmaztunk többlépcsős szüretet. A termés mindenhol kicsattant az egészségtől. Növényvédelmi szempontból kivételes évről beszélhetünk.(...)
 
(...) ez az évjárat a fehérborok esetében most úgy érzem, valamivel kevesebb potenciált rejt, mint a kiemelkedő 2013-as. A vörösborok esetében már inkább beszélhetünk kiemelkedő évről. Igaz, még előttünk a tél. Tavaszig pedig a borok még sokat tisztulnak és változnak.
 
 

Szüret után sem állt meg az élet Árvay Jánoséknál

December 08. 16:12
„Most sem unatkoztunk és be kell vallanom hogy elsodort a tornyosuló feladatok áradata” - írja Árvay János naplójában. A szüretet befejezve is van mit tenni a birtokon. Részelt Árvay János december 7-ei jegyzetéből:
 
Az idei szüreten jócskán túl vagyunk. Igazából minden idei bort át is fejtettünk már egyszer vagy kétszer, a napokban tervezzük hogy minden tételt újra átkóstolunk Szabolccsal és Angelikával.

Szüret alatt még reménykedtünk hogy a szépnek tűnő száraz bornak való szőlőn túl majd jön egy jó aszúsodási folyamat. Az Édesemet sikerült megint elkészíteni, de ezen felül alig van édes borunk. Hagytunk kint ugyan töppedni szőlőt, de végül úgy döntöttünk hogy nincs mire várnunk.
Leszedtünk hát mindent. (...)
 
Gőzerővel kellene palackoznunk is. Aminek úgymond örülünk egyrészt, mert azt jelenti hogy pörögnek a boraink. Kifogytunk a 2014-es Sauvignon Blancból, 2013-as Istenhegyből, a Janóból és kifut nemsokára a 2012-es Birtokbor is. Szabolccsal még a héten kóstolni fogjuk a tartályos és hordós borainkat és megpróbálunk dűlőre jutni, hogy milyenek legyenek a végső összeállítások a boroknál.

Tudom, most sokan azt mondják, hogy ne panaszkodjak, mert kóstolni az nem munka, hanem élvezet. Nem panaszkodom tehát. Legyen akkor dicsekvés.(...)
 
Itt a Mikulás! Ünnepeljék együtt a gyermekeikkel. Mi is ezt tesszük.