Fröccs

Csúcsgasztronómia a Himalája expedíción

December 08. 06:27
Jordi Roca különböző finomságokkal örvendeztette meg a spanyol alpinista csapat tagjait a Himalája expedíción. Jordi Roca a 2015-ben immár másodszor is világ legjobb éttermének választott katalán El Celler de Can Roca-t vivő/tulajdonló három fivér legfiatalabbikja, egyben az angol Restaurant magazine  World's Best Pastry Chef címének birtokosa.
 
Jordi a Carlos Soria vezette Himalája expedíció tagjaként vett részt a túrán, ahol a többiek örömmel fogadták a jó humorú, mindig életvidám sztárcukrászt a csapatba, aki kellőképpen feltöltötte útipoggyászát harapnivalóval,édességekkel. A rendkívüli időjárási körülményekhez alkalmazkodva persze ezúttal minden más volt, a „borítékolt” hidratált fogások között volt a népszerű fokhagymaleves, tortilla, a rizs fogollyal, a fekete fokhagymás pástétom, gélek, az energia szeletek mézzel és szárított gyümölcsfélékkel - írja a Hvg.hu.
 
Jordi az alaptáborban 4200 méter, majd később 7000 méter magasban a rendkívüli időjárási körülmények között készített kézműves fagylaltot és a forró csokoládét.
 
Minderről dokumentumfilm is készült Daniel Salas rendezésében El Heladero del Himalaya címmel, amelyet november végén mutatott be a Discovery Channel tévécsatorna.
(Forrás: Hvg.hu)

A hatéves soproni nagyágyú

December 07. 17:09
Ifjabb Franz Weninger tíz éve termeszt cabernet franc fajtát a Frettner dűlőn. Véleménye és tapasztalata szerint nagyon jól érzi magát ezen a talajon a szőlőfajta. Weninger 2009-es Frettner tétele már hat éves, de kóstolása nem okozott csalódást, a bor még minidg remek - írja a Borrajongó.blog.hu:
 
A színe semmit sem változott: elképesztően sötét, szinte átláthatatlanul éjfekete maggal. Talán hülyén hangzik, de valahogy ez a "feketeség" belengi az egész bor hangulatát a megjelenéstől a lecsengés végéig. A mély illatból először fekete föld és grafit illata tűnik ki, majd porrá aszalt gyümölcsös, szilvás, meggyes jegyek következnek. Idővel egy kis füstösség is megjelenik, a halványan megjelenő gyümölcsök pedig átadják a helyüket egyfajta érdekes füstölős, szantálos, egyedi fűszerességnek és egy pici kávélikőrnek. Szájban nagyon egyben van, eléggé (de nem különösebben) tömör, mégsem túl szikár, van szélessége, de nem terül szét. A selymes textúrájú, dinamikus savak a kortyba simulva teszik a dolgukat, éppen a megfelelő tartást és lendületet biztosítva.
 
A teljes bejegyzést a Borrajongó.blog.hu oldalon olvashatod el!

Adventi vásárok, ahonnan nem hiányozhatnak a Fekete Borpince borai

December 07. 14:48

Több hazai nagyvárosban is rendeznek Adventi vásárt, ahonnan nem hiányozhatnak a szekszárdi Fekete Borpince tételei sem. A pincészet képviselői forralt és palackos borral is várják a kilátogató vendégeket a szombathelyi Fő téren, a győri Baross úton és a szegedi Dóm téren.


Budapesten az alábbi helyeken kapható a Fekete Borpince borából készült forralt bor:
Városháza tér, Nagy Fatál stand
Nagy Fatál Étterem, Kígyó utca 4.

 

A Fekete Borpincét érintő egész évi fesztiválok és vásárok itt érhetőek el.

Rengeteg hazai alapanyagból dolgoznak a gyorséttermek

December 07. 13:12
A Dívány.hu megkérdezte a hazai gyorsétteremláncokat, hogy honnan szerzik be az ételeik alapanyagait.
 
Ezek szerint a mexikói ételeket kínáló Arriba meglehetősen sok alapanyagot Mexikóból importál, viszont az összes hús, zöldség ill. tejterméket hazai beszállítóktól szerzi be. A Burger Kingnek  nagyjából 150 aktív beszállítója van, és ennek kb. 40 százaléka magyar. A KFC-nél amikor csak lehet, friss, magyar alapanyagokkal dolgoznak. Van egy zsámbéki partnerük, tőlük 2014-ben több mint egymilliárd forintért rendelket csirkét. A McDonald's az alapanyagainak nagy részét szintén magyarországi termelőktől szerzi be, sőt a vállalat hazai beszállító partnerei közül sokan a McDonald's hálózatán belül más európai országok éttermeinek is szállítanak termékeket.

Vida Péter: „Elegáns szerkezet és sok gyümölcs, mi ebben hiszünk.”

December 07. 11:19
Vida Péter, szekszárdi borász az októberi csapadékra panaszkodott a 2015-ös évben. A Mandiner.hu-nak tett nyilatkozatában elmondta, ha október naposabb hónap lett volna, akkor különleges évjáratként értékelhetnénk 2015-öt. Vida Péter a végkonklúziója:
 
Az idei évet összességében jónak értékeljük. Egyre nagyobb figyelmet követel a melegedés miatti fürttakarás. Úgy látszik az időjárási szélsőségek erősödnek. Talajunkat a szőlősorok között is védeni kell. Mi elkezdtük a talaj takarását több fű és pillangós faj keverékével. Ugyancsak nagy jelentőségét látjuk a késő őszi talajlazításnak, az összes téli csapadék befogadása és a levegőtlenség megszüntetése miatt.
 
Már 25 éve dolgozunk dűlőinkben, lassan megismerjük őket, és az újratelepítéseket is ennek szellemében végezzük. Tisztul a kép, és lassan összeáll. Mi is lehetne nagyobb célunk, mint igazi szekszárdi borokat készíteni, és ezzel megörvendeztetni embertársainkat. Elegáns szerkezet és sok gyümölcs. Mi ebben hiszünk, és azon leszünk, hogy az idei évjáratból is ezt tudjuk bemutatni.
 
A teljes cikket a Mandienr.hu oldalon olvashatod el!

Ismét nyereségessé tették a Kékkútit

December 07. 09:51
Több millió eurós beruházással bővíti jövőre Kékkúton lévő ásványvíz-üzemét a Central European Mineral Water - írja a Világgazdaságra hivatkozva az Index.
 
Alessandro Pasquale társtulajdonos a gazdasági napilapnak elmondta, hogy az elmúlt fél év során sikerült kilenc esztendő után ismét nyereségessé tenni a Kékkútit. Hozzátette, hogy jelenleg is tart a Szentkirályi Ásványvíz Kft. beolvadása az általuk tulajdonolt Karlovarské Mineralni Vody-csoporttal létrehozott CEMW-be.
 
„Most is dolgozunk a fúzió lezárásán, de vizsgáljuk a további terjeszkedés lehetőségét is, mivel a régióban még akadnak vonzó akvizíciós célpontok” - fogalmazott Alessandro Pasquale a lapnak, amely megemlíti: a CEMW piaci részesedése 38 százalék körüli az évi 300 millió liternél is nagyobb hazai ásványvíz-piacon.

Vegán pezsgők Champagne-ból

December 07. 06:23
A pezsgő- és borkészítés során is megengedett a derítőanyagok használata, amelyek például kazeint (tejfehérje), zselatint vagy tojásfehérjét (albumint) is tartalmaznak. Ezeknek a szereknek az alaklmazása megakadályozza, hogy vegánok is igyanak az italokból. De a Champagne-i Duval-Leroy ház már az alappezsgőjét is úgy készíti, hogy azt vegánok is fogyaszthassák.
 
A pincészetnél azt mondták, hogy ezt úgy sikerült elérni, hogy három hónappal hosszabb ideig érlelték a pezsgőt, hogy természetes módon mehessen végbe a tisztulás. Ez azt is jelenti, hogy nincs szükség derítőanyagokra - írja a Metropol.hu.
 
A hosszabb érlelésből több előnyt is tudnak kovácsolni. Ezzel a megoldással, tapasztalatuk szerint a hab (gyöngyözés) finomabb és tartósabb lesz, úgy, hogy közben a pezsgő megőrzi természetes gazdagságát.
 
A Veuve Clicquot is készít olyan pezsgőt, amelynek derítéséhez nem használnak állati fehérjét, hanem ásványi eredetű derítőket, például bentonitot.
 

Magyar-e a bejgli?

December 06. 19:29
Magyar-e a bejgli?
 
Mi, magyarok, azt gondoljuk, hogy a bejgli Sziléziából származik és német közvetítéssel jött el hozzánk. Az angolok úgy vélik, hogy a bejgli egy magyar sütemény, s újabban már a franciák is magyarnak tartják. Az olaszok is így vélekednek, de már azt is mondják, hogy a bejgli örmény eredetű, a németek örmény eredetű magyar karácsonyi süteménynek tartják, a hollandok és svédek leginkább lengyelnek gondolják, a lengyelek pedig egy árva szót sem szólnak arról, hogy honnan is származik a bejgli, amit lengyelül a mákra utaló szóval, makowiec néven ismernek.
 
Szóval nem egyszerű a történet, de Csíki Sándor mindent összegyűjtött a Food&Wine-on, amit erről a karácsonyi klasszikusról tudni kell.