Fröccs

„Ez a hely csak Liszkay Mihály jelenlétében él igazán”

Július 13. 06:40
A monoszlói one man show - így jellemzi a Drunken Kitchen blogján Liszkay Mihályt. A Balaton-felvidéki birtokra ellátogató stáb főzött, kóstolt, beszélgetett és zongorázott Liszkay Mihállyal. A cikk második részében egy „ütős sabayon” receptet is megismerhetünk, és további izgalmas történeteket mesél Liszkay Mihály.
 
A teljes cikket a Drunken Kitchen oldalán olvashatod el.

Miért nem a Balatonból származó halat kínálja a vendéglátósok nagy része?

Július 12. 20:09
A balatoni hekk valójában csak azért kapta ezt a jelzőt, mert ott kezdték el árusítani hetvenes-nyolcvanas években, amikor már egyre kevesebb keszeget halásztak ki a tóból. Így a hal ára az egekbe szökött, és muszáj volt helyettesíteni egy olcsóbb fajtával. Megindult a hekk importálása, amelynek nemcsak hogy jóval kedvezőbb volt az ára, hanem az elkészítése is sokkal könnyebbnek bizonyult. Az egyre inkább kelendő tengeri csukafajta, a hekk hamar felváltotta a balatoni hal szerepét - írja a Napigazdaság.hu.
 
Manapság a hekk, más néven csacsihal, tömbökbe fagyasztva érkezik hazánkba, döntően Argentínából és Chiléből, de előfordul, hogy Norvégiából is kerül hozzánk. Magyarországra főleg a 30-40 dkg körüli példányok érkeznek, mivel ezeket lehet a legkényelmesebben kisütni.
 
Miért a tengeri halakat kínálják a balatoni vendéglátósok zöme a magyar helyett?
 
Egyrészt a hekk korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre, másrészt ha a büfésnek nincs hűtőkapacitása, a tó körüli hűtőházak valamelyikében ingyen tárolják a sütnivalót, csak el kell hozni reggelente.
 
A friss keszeget ezzel szemben mindennap be kell szerezni, majd munkaigényesen pikkelyezni, kibelezni. Így ez jóval körülményesebb, mint a tengeri versenytárs, és drágább is. Ennek ellenére elvétve, de még mindig találni magyar halfajtákat, pontyot, harcsát és keszeget is az étlapokon.
 
Honnan tudjuk, hogy valóban hekket eszünk, és nem valami más hal az, amit elénk tesznek?
 
Ahhoz, hogy könnyen felismerjük, először is tudni kell, hogy a hekknek még a származási helyén levágják a fejét és a farkát, mielőtt 5-6 hetes úttal Magyarországra indulna. A háta és az oldala sötétszürke, a hasi része pedig a fehér színtől az ezüstszürkéig terjedhet. A hekk fagyasztott állapotban akár két évig is eláll. Érdekesség, hogy míg a keszeg tömege a sütés és a hő hatására két-három dekagrammot csökken, addig a hekké ugyanennyivel nő, így nem csoda, hogy a büfések az üzleti érdekeket szem előtt tartva inkább az utóbbit részesítik előnyben.
 
Az is gyakori, hogy fogas (süllő) helyett cápasteakfilét adnak a büfék, mivel az olcsóbb. A tengeri halfilé feleannyiba sem kerül, mint a fogas, mégis azonos áron értékesítik. A hozzáértők általában arra szokták felhívni a figyelmet, hogy ha barnás foltokat észlelünk a halon, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy nem tengeri hallal van dolgunk.
 
(Forrás: Napigazdaság.hu)
 

Egy fahordós rozé 2013-ból

Július 12. 13:44
Igen, létezik. A Sauska Pincészet a 2013-as évjáratban készített egy Rozé+ tételt, amelynek különlegessége, hogy fahordóban érlelődött.
 
„Útkereső darabnak tűnik – inkább érdekes, mint kiforrott, vagy kifejezetten jó. (...) Intenzitásban, gyümölcsös zamatban nem erős, kedvelhetőségéből azonban gyógyszeres kesernye és minimális állatos zavar vesz el. Nem szép fa van rajta, inkább ront az összképen. Érdekességnek megfelel (...)” - írja a Művelt Alkoholista a bejegyzésében.

Minden, amit eddig nem tudtál a Balatonról

Július 12. 11:07
Tudod mennyi víz van a Balatonban, vagy hol van a legmélyebb pontja, mikor volt a legmagasabb a vízállása? A I Love Balaton összegyűjtött pár izgalmas adatot, rekordot Közép-Európa legnagyobb taváról, a Balatonról.
 
  • 594 négyzetkilométer a Balaton medre.
  • 1 900 milliárd liter víz van a tóban.
  • A kontinens 22. legnagyobb tava.
  • A legmagasabb vízszintje 112-114 méter volt 21 724 (+/- 600) évvel ezelőtt.
  • Jelenleg 111 centiméter a vízszintje, de a legmagasabb 1947-ben volt 155 centiméter.
  • A Balaton vízhőmérsékletét hivatalosan Siófoknál, egyméteres mélységben mérik. A legmelegebb 31 fokot 2003.június 11-én és 2006. július 28-án mérték.
  • 1962-63-ban úgy befagyott a Balaton, hogy 110 napos rekordideig borította folyamatos jégpáncél a tavat. A legvastagabb jég 50 centis volt a múlt évszázadban.
  • A Balaton átlagos mélysége 3-4 méter, de Tihanynál (Tihanyi-kút) van benne egy lyuk, amelynek a legmélyebb pontja 11,5 (más források szerint 12,5) méter.
  • Aramlatok is vannak a Balatonban, a legerősebbek szintén a Tihanyi-szorosnál, itt 2 méter/másodperc is lehet a víz sebessége (az 7,2 km/h).  

A jó kovászos uborka titka

Július 12. 07:40
"A kovászos uborka olyan, mint egy testes vörösbor: kell hozzá egyfajta érettség, hogy az ember igazán kedvelje." - írja bejegyzésében ízHuszár. A kovászos uborka egyik sláger savanyúság a nyáron. Azonban az elkészítése nem is olyan egyszerű, ha nem tudjuk a pontos receptjét. Az ízHuszár néhány tippel, tanáccsal segít a siker érdekében:
 
  • Tisztítás: Elegendő, ha egy tiszta mosogatószivacsot ragadunk, és a csap alatt átdörzsöljük őket.
  • Vágás:  Ha levágjuk az uborka végeit, akkor ropogósabb lesz a végeredmény, valamint jobban átjárja az ízes lé, és finomabb is lesz az elkészült savanyúság.
  • Kenyér: A nevéhez hűen érdemes valódi kovásszal készült kenyeret tömködni a tetejére.
  • A lé: Az érleléshez használt levet érdemes egy picit sósabbra készíteni, mint ahogy azt jónak érezzük, mert a zöldségek sokat felvesznek majd. Ezen túlmenően kevés ecetet is érdemes hozzáadni.
  • Fűszerezés: A lé elmaradhatatlan fűszere a kapor, a fokhagyma és az egész feketebors. Ezen túl lehet még koriandermagot illetve mustármagot is hozzáadni.
  • Érlelés: A meleget nagyon bírja az uborka, ám ügyeljünk rá, nehogy felforrjon. De, ha éjszakára nagyon lehűlne az idő, akkor inkább vigyük be.
  • Lefedés: Lezárni nem szabad az üvegeket: olyan fedőt válasszunk, ami alatt szellőzni tud, illetve kibugyoghat a leve.
  • Szűrés: Vegyük ki a léből, majd mossuk át, hogy minden kenyérdarabtól megtisztítsuk, máskülönben hamar megromlik. Ezután a levét finom szitán vagy gézlapon szűrük át, tegyük bele vissza az uborkát, és alaposan hűtsük le.
A teljes cikket itt olvashatod el.

Ilyenkor kell telepíteni

Július 11. 18:19
A Somlói Apátsági Pincészet a hét még a kánikulában telepített szőlőt, de az ültetést követő délután már esett is az eső a fiatal tőkékre. Így fogalmaztak a facebook bejegyzésük alkalmával: „A délutáni cirka 20mm esőt pedig égi jelzésnek vesszük, hogy jó úton vagyunk.”
 
Azt is érdemes megemlíteni, hogy a telepített szőlőfajták nagyon izgalmasnak ígérkeznek: juhfark, sárfehér, rózsamáli és ezerjó.

Mire figyelj, ha ételt vásárolsz a fesztiválokon?

Július 11. 14:15
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) lelkén viseli a fesztiválközönség egészségét. Összegyűjtöttek hasznos tanácsokat, hogy amivel megelőzheted az élelmiszer-eredetű megbetegedéseket. Legyenek igényesek, nem mindegy, kitől vásárolnak élelmiszert! - írja a Nébih.
 
Milyen az ideális élelmiszerárus?
  • Az üzlet, eladóhely tiszta, rendes, szinte ragyog, minden a helyén van, nincsenek felesleges tárgyak, lomok. Nincsenek legyek, egyéb rovarok vagy háziállatok.
  • A kiszolgáló tiszta munkaruhát visel, haját lefedi vagy szorosan hátraköti.
  • Keze tiszta, nem visel ékszereket, körme nem lakkozott, nincs műkörme. Nem dohányzik munka közben.
  • Nem nyúl kézzel az ételhez. Van kézmosási lehetősége, és használja is.
  • Az ételeket szennyeződéstől védve, lefedve, kellő hőfokon tárolja.
  • A kiszolgált meleg étel forró, a hűtendő étel jéghideg.
  • A tányér, pohár, evőeszköz kifogástalanul tiszta.
  • Van kihelyezve hulladékgyűjtő.
  • A kínálat és az ár egyértelműen, jól láthatóan fel van tüntetve.
  • Kiszolgáláskor ügyel a pénz és az étel elkülönített kezelésére.
Ügyeljen a higiéniára!
  • Étkezés előtt mindig mosson kezet. Ha erre nincs lehetősége, használjon kézfertőtlenítő kendőt, gélt.
  • Az ételt csak tiszta kézzel vagy tiszta szalvétával fogja meg.
  • Csak forrón tálalt meleg ételt, hűtőben tárolt hideg ételt fogadjon el.
  • A tojásos, darált húst tartalmazó vagy töltelékes ételek fogyasztásának nagyobb a kockázata, ezt jó észben tartani.
  • Ne fogyassza el az ételt, ha állott, romlásra gyanús vagy szokatlan ízű.
  • A langyos helyen tárolt, vagy kellően át nem sült étel veszélyes. A melegben a baktériumok szaporodásnak indulnak, és megbetegedést okozhatnak.
Fogyasszon sok folyadékot, de nem mindegy, hogy mit!
  • Az elegendő folyadékbevitelre a nagy melegben fokozottan figyeljen oda.
  • Fogyasszon minél több ásványvizet, gyümölcslevet, friss gyümölcsöt, vizet. Az alkohol elvonja a vizet a szervezetből.
  • Energiaitalt ne igyon üdítőital vagy víz helyett.
  • Az energiaitalokat ne fogyassza együtt alkohollal, gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel, kábítószerekkel. Ez kiszámíthatatlan, előre megjósolhatatlan következményekkel járhat.
A teljes cikket elolvashatod a Nébih oldalán.

Dübörög a füredi-csopaki borvidék

Július 11. 11:21
A boglári, szemesi régiót leszámítva a déli part békésen szunyókál, elaludt még az 1980-as években. A füredi–csopaki borvidék pedig dübörög - írja a Magyar Konyha az Új hullám a Balatonon című cikk bevezetőjében.
 
A bejegyzésében kimel három újító szándékú vendéglátóhelyet az északi partról, akiknél már nem menő a hekk-lángos-palacsinta szentháromság.
 
Márga bisztró
Új hely, de régi ismerős: a Szent Donát pincészet étterme a csopaki hegyoldalon, a borászat tulajdonosa, Kovács Tamás és a Mák bisztróból jól ismert Deli János közös vállalkozása. A pompás balatoni panorámával rendelkező, elegáns helyet sokak szerint étteremnek kellene hívni, nem pedig bisztrónak, ám az elnevezés nem véletlen: a Márga „laza és családias hangulatú, regionális bisztrókonyha” akar lenni, könynyed, ám ínyencfogásokkal.
 
Pura Vida
A Pura Vida bisztrót Tapolca Fő terén találjuk. A név szó szerint azt jelenti: „teljes élet”.Ez egy mediterrán stílusú családi bisztró, az Árkosi család vállalkozása, ahol a családfő üzletvezetőként, pincérként dolgozik, az aszszony, Erika kilencéves kora óta főz, Alexandra pedig, a nagylány a pult mögött áll.
 
Sparhelt bisztró
Az év balatoni meglepetése a füredi Sparhelt bisztró a város régi szívében, a városháza melletti üzletházban. Látványkonyha, laza, remek hangulat, a környék válogatott borkínálata és friss, válogatott alapanyagokra építő, modern európai bisztrókonyha. Havonta változó étlap. Főszezonban nyolc órától reggelit is kínálnak.
 
A teljes cikket a Magyar Konyha Online oldalán tudod elolvasni.

Amit eddig nem tudtál a zöldvelteliniről

Július 11. 07:34
Ausztria szőlőültetvényeinek közel 30%-a zöldveltelini, ám nem minden borvidéken eredetvédett a fajta. A Vinoport.hu oldalon megjelenő Zöldveltelini ország című cikk segít eligazodni az osztrák szabályozásban, valamint az osztrák borvidékekre jellemző stílusok között.
 
„Ha friss, fűszeres, ropogós zöld veltelinire vágyik valaki, annak érdemes a Weinviertel borai felé fordulni. Ez a zóna bír a legnagyobb szőlőtermő területtel, és ezen belül is nagy a zöld veltelini aránya, olyannyira, hogy a teljes osztrák veltelinis termőterület fele a Weinviertelben található. Azok, akik a teltebb, gazdagabb, tüzesebb tételeket kedvelik, amennyiben hozzáférhető, érdemes a 2011-es és 2012-es évjáratokat keresniük, míg a filigránabb, savakra hangoltabb borok pártolói a 2013-as és 2014-es tételek mellett tehetik le a voksot.
 
A zöld veltelinik a szüret időpontjától, az évjárattól és a termőtájtól függően számtalan súlycsoportban elkészülhetnek. Könnyedebb tételeit a ropogós savak, az üde, gyümölcsös aromatika jellemzi, majd ahogy nő a beltartalom, a bor szert tehet a közepes test és a határozott savgerinc által egy elegáns stílusra, vagy a teltség, a túlérett illat- és ízvilág és akár a hordós érlelés jegyeinek megjelenése által sűrű, gazdag fehérboros iskola tagjává válik. Érdemes felfedezni ezt a sokszínű világot, amelynek megtapasztalásához alig néhány órát kell csak utazni.”
 
A teljes cikket a Vinoport.hu oldalon tudod elolvasni.