Fröccs

Ezeket a hibákat ne kövesd el az étteremben

Január 17. 15:11
Hibák, tévedések az étteremben, pedig lehet nem is akar a vendég rosszat. A Dívány.hu most összegyűjtött hét jellemző bakit, amit jobb, ha elkerül az, aki betér egy vendéglátóhelyre:
 
  1. Ne halmozd egymásra az üres tányérokat!
  2. Ne érj a felszolgálóhoz!
  3. Ne szaglászd a borosüveg dugójá!
  4. Szólj, ha probléma van!
  5. Ne dörzsöld össze az eldobható pálcikákat!
  6. Ne kérj jeget a whiskeybe!
  7. Óvatosan a szójaszósszal!

Ez a somlói tétel sokféle borkedvelőnek képes örömet szerezni

Január 17. 10:59
A Kreinbacher Birtok 2012-es Nagy-Somlói Cuvée-jét illette a Metropol.hu a címben elhangzott fő jellemzővel. A házasítás olaszrizlingből, traminiből, szürkebarátból és hárslevelűből áll. A termőtáj karaktere határozottan megfigyelhető a borban, de mégsem nehezedik rá. 
 
Illatát kezdetben a Somló elképesztően erős és karakteres lenyomata jellemzi. Ahogy szellőzik, úgy bújnak elő a kövek mögül a gyümölcsös, fűszeres jegyek. Szárazmézes, körtés, érett citrusos, meszes, fémes, tűzköves , fűszeres az illat. Már illatban érezni, hogy nem az a könnyed reduktív szösszenet, súlya van - írja a Metropol.hu.

Megvan az első sör, ami igazán magyar termék

Január 17. 07:36
A Pécsi Sörfőzde az első hazai sörfőzde, amely használhatja a Magyar termék védjegyet. Nem mellesleg a dél-dunántúli sörgyár a legrégebb óta működő főzde Magyarországon. 
 
A Pécsi Sörfőzde Szalon márkacsaládja: a Szalon világos, a Szalon Barna, a Szalon alkoholmentes és a Pannonia dobozos sör váltak jogosulttá a „Magyar termék” védjegy használatára - írja az Élelmsizer.hu.
 
A magyar termékek vásárlása a jó minőség és magyar eredet mellett azon további előnyöket is hordozzák, hogy azok vásárlásával hazai munkahelyek fenntartásához járulunk hozzá, sok esetben ezzel egy-egy nagy múltú magyar termék sikeres „életéhez” is segítséget nyújtva - fejti ki az Élelmiszer.hu.

Tények és tévhitek a kóser borról

Január 16. 19:48
Sokan úgy gondolják, hogy egy bor attól válik kóserré, hogy a rabbi „megáldja”, de valójában ez egy tévhit - írja Csíki Sándor a Foodandwine.hu gasztroblogon. Annak, aki kóser bor készítésére adja a fejét szigorú szabályokat kell követnie rabbi jelenléte nélkül is.
 
  • A bor, különösen Izraelben, nem származhat négyévesnél fiatalabb ültetvényről, és az ültetvényt minden hetedik évben parlagon is kell hagyni. Hogy a tiltott keveredést elkerüljék, a szőlőtőkék között nem teremhet más gyümölcs, vagy zöldség. 
  • Valamennyi eszközt, épületet felügyelet mellett kell megtisztítani, valamennyinek kósernek kell lennie.  
  • Szüret idején kizárólag a szombattartó vallásos zsidó férfiaknak megengedett, hogy a termést betakarítsák, az eszközökhöz érjenek és a borkészítés szükséges műveleteit elvégezzék. A vallásosság előírásának ma már nagyon sok izraeli borász sem felel meg, ezért a kóser bor készítése során ők sem érinthetik az eszközöket és tevőlegesen sem vehetnek részt a borkészítésben.
  • A kóser borokhoz tilos mindennemű állati eredetű termék használata. 
  • Előírás, hogy a hordókat háromszor kell megtisztítani, és a bort kizárólag csak új palackba szabad tölteni
  • A törvényt szigorúan betartva elkészült bor azzal válik végleg kóserré, hogy egy százalékát megsemmisítik, ezzel emlékezve a jeruzsálemi Templomnak fizetett tizedre.
  • Ha a bor nem így készül, többé már nem lehet kóser.
 
Ha még többet szeretnél tudni a kóser borokról, akkor kattints ide: Foodandwine.hu!

Itt az ideje kipróbálni a Harry Potterből ismert vajsört!

Január 16. 15:44
Itt az ideje kipróbálni a Harry Potterből ismert vajsört!
 
A vajsört nem a Harry Potter könyver szerzője, J. K. Rowling találta fel, hanem már a 16. század óta készítik. A recept csak 5 alapanyagot említ, igaz ezeket a legkönnyebben Nagy-Brittanniában lehet megszerezni. 
 
Ha szeretnéd elkészíteni a vajsört, szükséged lesz 1 üveg ale-re, sütőtök pitéhez készült fűszerkeverékre (fahéj, gyömbér, szerecsendió), barna cukorra, tojássárgájára és vajra.
 
Az elkészítés pedign em is bonyolult: óvatosan, hogy ne habozzon nagyon, öntsd a cört egy serpenyőbe, tedd hozzá a fűszereket, és szép lassan forrald fel. Miközben kis lángon forr, a tojássárgájákat keverd össze a cukorral, és öntsd bele a sörbe. Így kell főzni pár percig, utána mehet bele a vaj, és egy botmixerrel addig kell keverni, amíg szép habos nem lesz. Ez után már csak ki kell hűteni, és lehet is kóstolni!
(Via)

Egy téli rozé a hideg estékre

Január 16. 11:16
A rozé a nyár slágere, de itt egy kivételes bor, amelyet érdemesebb most megkóstolni. A Domaine de la Mordorée organikus borászat 2014-es La Dame Rousse rozéja egy igazán izgamlas tétel:
 
Ízben szép gyümölcsösség jön, pirosbogyósok, némi mályvacukor, vérnarancs, fehér csokoládé, ánizs és virágosság. Az olajos textúra és a közepes test felvesz valamennyit a 14% alkoholból, de azért érezni benne. Gazdag, már-már silleres bor, ezt tovább erősíti a héjon áztatás miatti cseresség - írja a Borravaló.hu.

Csodálatos látványt nyújt a téli Balaton, videó

Január 16. 07:19
A WenitaPress készítette az alábbi videót a téli Balatonról Balatonszemesen - írja a ILoveBalaton.hu. A felvételeket drónnal készítették, és felülnézetből láthatóak a Balaton vizén úszó jégtáblák. Persze élőben, a partról is csodálatos látványt nyújt az idilli kép. Még egy ok, hogy télen is menjünk a Balatonhoz!
 

A bűvész, akinek ott a helye minden boros házibuliban

Január 15. 19:54
Feltéve, ha viszi magával ezt a két fura, papírhengernek látszó kelléket.
 
Az America's Got Talent 2015-ös adásában mutatta be az alábbi trükköket Mat Franco. Szóljon, aki utána tudja csinálni!
 

Egészségesebb kenyerek kerülnek a boltokba

Január 15. 16:15
Akár már egy év múlva jobb minőségű kenyeret ehetünk, ugyanis a kormány szabályozná, hogy melyik kenyérfajtának mit kell tartalmaznia - írja a Hiradó.hu. A új szabályok szerint például a rozsos kenyérben minimum 30 százalékos roszlisztartalomnak kell lennie, hogy így nevezhessük. Ez kétszer több mennyiséget jelent, mint a mostani. A rozskenyér esetében pedig 40-ről 60 százalékra emelekedik a rozsliszttartalom. 
 
Olyan termékek elkészítési módja is bekerül a hazai élelmiszerszabályozási információkat tartalmazó Magyar Élelmiszerkönyvbe, amelyek eddig nem szerepeltek ott. Ilyen a graham, a teljes kiőrlésű, a tönköly, és a kukoricás kenyér. A teljes kiőrlésű kenyérben a felhasznált liszt legalább 50 százaléka teljes kiőrlésű lesz, a graham kenyérnek pedig legalább 90 százalékban kell majd graham búzalisztet tartalmaznia – magyarázta a Helyi Híradóknak a Pékszövetség szakmai titkára. Werli József elárulta, hogy a szabályozás legfőbb célja, hogy a fogyasztók áttekinthető választékkal találkozzanak a boltokban.
 
A változás előírja a kenyerek sótartalmának csökkentését is.