Fröccs

Karcagon derül ki, mi lesz a pet palackokkal

Július 03. 18:09
Több mint 2,8 4milliárd forintból épült, PET-palackok teljes újrahasznosítását szolgáló innovációs kutatóközpontot adtak át a Karcagi Ipari Parkban a közelmúltban.
 
A beruházáshoz mintegy 1,99 milliárd forint európai uniós támogatást nyert el a cég a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretén belül. A projekt során 26 ezer 500 négyzetméteres telken épült fel a 4638 négyzetméteres nettó alapterületű, kétszintes Food-Grade Élelmiszeripari PET Műanyaghulladék Újrahasznosító Innovációs Központ.
 
A projekt célja a PET-palackba csomagolt ásványvíz és üdítőitalok iránti folyamatos keresletnövekedéssel járó környezeti terhelés minimálisra csökkentése, illetve hogy hosszú távon akár száz százalékban is lehetséges legyen az  élelmiszeripar csomagolásakor keletkező PET műanyaghulladék, mint másodnyersanyag újrahasznosítása.
 
A szelektíven  összegyűjtött műanyaghulladékot a karcagi Recy-Pet üzemben bezúzzák,  megtisztítják, és fröccsöntéssel regranulátumot készítenek belőle. A regranulátum a palackgyártás jelenlegi alapanyagát, a szűz granulátumot hivatott kiváltani, amelyet nagyrészt külföldről importálnak Magyarországra, jelentős mértékben kiszolgáltatva ezzel a termelést a nemzetközi piacnak, a gazdasági viszonyoknak - olvasható a közleményben.
 
A tájékoztatás szerint az üzem óránként 1000 kilogramm PET-palackot képes bedarálni, és éves szinten körülbelül 7-8000 tonna regranulátumot gyártani.
 
Az előállított regranulátumot elsősorban az ásványvíz, üdítő- és energiaital- valamint ecetgyártó Aquarius-BUSZESZ csoport vásárolja, illetve használja majd fel termékeik csomagolásához.
(MTI)

Pisivel trágyázzák majd a árpát a dánok

Július 03. 15:51
És mi lesz az árpából? Természetesen sör. A történet nem mindennapi. A Roskilde fesztiválon összegyűjtik a látogatók vizeletét, és azzal trágyázzák majd a növényt.
 
A rendezvényen fémteknőkbe gyűjtik a vizeletet, becslések szerint 25 ezer liternyit. Ezt egy speciális tartályba öntik, majd a közeli árpaföldek trágyázására fogják használni.
 
A Cinken még szavazni is lehet, hogy Vajon a magyar fesztiválok csináltak már húgyból sört! :)

Így vigyázz magadra a kánikulában!

Július 03. 12:40
A nagy hőség hatására a szervezetünkben különböző rendellenességek léphetnek fel. Vészjelzések: fejfájás, rosszullét, szédülés, szapora szívverés, eszméletvesztés. Igyál sok folyadékot - most ne alkoholosat, és fogyassz könnyű ételeket!
 
Így vigyázz magadra a kánikulában!
(MTI)

Bajban vannak a francia marhatenyésztők

Július 03. 10:40
A francia marhatenyésztők az alacsony felvásárlási árak ellen tiltakoznak, amelyek immár 16 hónapja folyamatosan esnek.
 
A marhahús exportlehetőségi az orosz embargó miatt beszűkültek, de nem csak ez a baj, hanem az is, hogy a fogyasztás is rohamosan csökken, két évtized alatt húsz százalékkal esett vissza Franciaországban, miközben a csirkehús népszerűsége folyamatosan növekszik.
 
A francia kormányzat különféle marketingeszközökkel és az exportot koordináló szervezet felállításával próbálja segíteni a francia hús külpiaci terjesztését - számol be az Agrárhírek.hu.

Egyszerűen MINDEN itt van, amit a dinnyéről tudni lehet

Július 03. 07:08
Igen, már az egyiptomiak is. Igen, valájában tök. Persze, otthon is lehet nevelni, csak nem érdemes. Természetesen a magyar dinnyét kell megvenni, és a Kertész blog azt is leírja, hogyan. Mármint, hogyan kell kiválasztani a legfinomabbat a zöldségesnél.

Próbáltad már a sajtot őrölt kávéval?

Július 02. 20:07
Szinte minden puhább, lágyabb sajthoz zseniálisan passzol, ha pár csepp mézet és egy csipetnyi őrölt kávét szórunk. Briliáns! Mennyei! Csodás! Tessék kipróbálni, már több barátom jelezte, hogy egy új dimenzió nyílt meg a sajtfogyasztási szokásaikban ezzel a variációval. Szóval nyissunk az új dolgok, új ízek, harmóniák felé. Megéri - olvasható a Heni Süt Neked blogon. Katt a receptért!

2015 forró évjárat lehet

Július 02. 17:42
Leglábbis, ami a júliusi időjárást illeti. Európa felett ugyanis magasnyomású blokk alakult ki. Ezt úgy hívják, hogy omega-blokk, ami a nevét arról kapta, hogy a különböző nyomású területek a görög omega betűt formálják - írja az Index, amely képet is közöl a jelenségről.
 
A betű belsejében alakul ki az úgynevezett gerinc, egy elnyújtott, magas nyomású terület, a külső részén pedig az alacsony nyomású, ahol a hőmérséklet is alacsonyabb. A magas nyomású rész általában akkora területet fed le, hogy az alacsony nyomású frontok nem tudnak áthatolni rajta, ez szárazságot, magas hőmérsékletet okoz. A forróság és a szél hiánya pedig még magasabb hőmérséklethez vezet.