Fröccs

Mélybúvár furmint a Somlóról

December 29. 15:01
Olyan mélyre ránt, hogy egy pillanatig azt sem tudjuk hol és miért szakadt meg a tér-idő kontinuum. Őserő a javából - írja a Somlói Apátsági Pince 2014-es furmintjáról a Metropol.
 
„Elképesztő erő és mélység árad a pohárból. Már a bor színén látszik, hogy komoly matéria került a pohárba: valahol a mély citrom és a halványarany közötti tartományban pompázik. Illata egyértelműen árulkodik az érett, némileg botritiszes szőlőről. Gombás, birsalmás, körtekompótos, szegfűszeges, fémes-ásványos illat. Ott van benne az őserő, amely felkap, megforgat, majd elrepít. Szájban telt, gazdag, csak úgy hömpölyög a nyelvünkön. Itt is jön a gombás, körtebefőttes vonal. Maradékcukor is van benne, de nem lusta, mert a savak élettel töltik meg. Íze egészen hosszan megmarad a szánkban, garatunkban, s a fűszeres gyümölcsösség mellett sós-ásványossággal búcsúzik.”

Egy snack, amitől nem leszel másnapos?

December 29. 12:41
A Hangover Cured Snackingham aminosavakban gazdag, kiváló minőségű fehérjét, gyömbért (a hányinger enyhítéséhez) és chilit (a jóllétért felelős endorfin szintjének emeléséhez és a vérkeringés javításához) tartalmaz.
 
A csemegét a londoni Serious Pig nevű csemegeüzlet üzemeltetői találták ki. A céljuk az volt, hogy egy húsalapú nassolnivalót alkossanak, amely megelőzi a másnaposságot - írja az Élelmiszer.hu.
 
Szilveszterkor bizonyára tesztelik páran, és akkor kiderül, hogy mennyire hatékony...

Jöhet egy régi stílusú, „nehéz” somlói?

December 29. 06:51
A Borföldrajz a Zsirai Furmint - Somló-hegy 2011-et így mutatja be:
 
„Régi stílusú, "nehéz" somlói bor. Minerális és sós. Eleinte picit fülledt, majd hosszabb szellőztetést követően csak úgy dőlnek belőle a furmint és bazalt adta minerális-gyümölcsös jegyek. 
Főleg körte és birs, amire a fa is rátelepszik. Vaskos savai szépen megférnek vastag borában. Inkább régi típusú somlai, hosszú sós keserű lecsengésben végződik. Érezhető, hogy fahordóban érlelték, ami kell is egy ilyen kaliberű bornak.”

Íme 4 tuti pezsgős koktélrecept szilveszterre

December 28. 19:42
Garamvári pezsgőkből készítettek koktélokat a Szilveszter.hu-nál.
 
A Tokaji Furmint Brut a gyümölcsös alapú koktélokhoz illik leginkább, hiszen furmint jegyekkel rendelkezik, markáns ízében trópusi karakterű. Az Evolution Rosé Extra-át szintén a gyümölcsös koktélokhoz ajánljuk, mivel zamata pikáns gyümölcsös, valamint az érettebb, testesebb pezsgők közé sorolható, alkoholérzete közepes, textúrája krémes. Míg az Optimum Brut egy sokkal lágyabb, visszafogottabb pezsgő, így az elegánsabb koktélok elkészítéséhez lehet tökéletes választás - írják.
 
Nézzük a recepteket!

Ez történt idén a magyar gasztrnómiában

December 28. 17:04
A magyar gasztronómia évéről közöl összeállítást az Index. Az összeállízás szerint az idei év első nagyobb gasztronómia eseménye a Bocuse d'Or lyoni világdöntője volt, ahol ezúttal Molnár Gábor, a müncheni Geisel's Vinothek szakácsa képviselte Magyarországot. Molnár a 13. helyen végzett.
 
Michelin-csillagot kapott a Tanti étterem, Pesti István séf vezetésével, - ezzel négyre nőtt az itthoni Michelin-csillagos éttermek száma.
A lap szerint a klasszik strandételek mellett egyre több nagyon jó étterem nyílik a Balatonnál, sőt a strandbüfé-kínálat is szélesedik. Az összeállítás a zánkai strandon működő Neked Főztemet és a KisHableányt említi.
 
De Budapesten is hódított a street food: év elején nyílt meg a Faszaládé, év közben pedig imindzsváltáson esett át a Hold utcai piac. 
 
Több gasztronómiával foglalkozó híresség is ellátogatott Magyarországra idén, először Anthony Bourdain, aki egy emberméretű rántott húst nyomott be a Pléh csárdában. Itt volt Andy Hayler étteremkritikus is, aki több magyar étterembe is elment, és megírta élményeit a blogján. Ő egyébként a világ össze három Michelin-csillagos éttermét végigette.
 
A cikk kitér arra is, hogy 2016-ban Budapesten rendezik a Bocuse d'Or európai döntőjét, és jövő tavasszal megnyitja Budapesten első éttermét Jamie Oliver.

Íme egy zseniális pinot noir az év végére

December 28. 14:19
A pinot noir az egész világban ismert szőlőfajta, amelyet hazánkban is sok borvidéken termesztenek. A Borrajongó.blog.hu az év végére összegyűjtötte a 2015-ben kóstolt pinot-okat. A sorban szereplő borok egyike nagy valószínűséggel a szerző év végi toplistáján is helyet kap.
 
Felton Road Wines Bannockburn Pinot Noir 2013
 
A termés a Bannockburn nevű falu mellett elhelyezkedő 3 dűlőből érkezik, tehát ez kvázi egy Villages-bor. 25%-a egész fürtösen került a cefrébe, saját élesztővel erjedt, 11 hónap francia hordós érlelést kapott válogatott burgundi hordókban, majd szűretlen és derítetlenül került palackba.

Hihetetlenül gazdag és vonzó illata egyszerre intenzív és elegáns, hűvös hangulatot áraszt.(...) Szájban is remek intenzitást és gazdagságot mutat. Friss, üde savak biztosítják lendületét, a közepes mennyiségű, kiváló minőségű és állagú tannin további tartást ad, az alkohol éppen csak melegít, a korty jól kitöltött és hosszú. Fantasztikusan buja és összetett, lehengerlően gazdag az íze, amelyet végig beleng egyfajta egzotikus hangulat. Zseniális fűszeresség.(...) 

A magyar milliárdosok között nagyon menő borásznak lenni

December 28. 13:45
Ipari bárók és bankárok, ingatlanmágnások, szemétcsászárok és élelmiszeripari nagymenők öntik a pénzt a feneketlen borászatokba - írja a Napi.hu.
 
A lap elsőként Csányi Sándor borászatát említi. A Csányi Pincészet Zrt. mára ugyanis évi kétmillió palack bort készítő vállalkozássá nőtte ki magát. A pincészet 2002 decembere óta működik Csányi neve alatt, elődjét Teleki Zsigmond alapította 1881-ben, az ő nevét viszi tovább a borászat egyik középkategóriás borcsaládja. A borászat ültetvényei − a Bor és Piac adatai szerint − a villányi borvidék legjobb dűlőin helyezkednek el (például Kopár, Csillagvölgy, Hársos); összesen 370 hektáron dolgoznak.
 
Demján Sándor húsz éve vette meg Bartha Ferenccel a Badacsonyi Pincegazdaság Rt.-t. A társaság mérlege évek óta veszteséget mutat. A Balaton-felvidéki borászattól két borcsaládot vett át és saját területen is gazdálkodik a zánkai Canter Borház Kft., amely szintén Demján Sándor érdekeltségébe tartozik. Ma már ez a balatoni borrégiót lefedő kft. forgalmazza a Demján Pince név alatt megjelenő borokat is. A Canter Borház saját kezelésű területei Tihanyban a Farkasverem dűlőben, Dörgicsén és a Somlón találhatók.
 
A Béres-család 2002-ben vásárolt Tokaj-Hegyalján, Erdőbényén birtokot. A 45 hektáros szőlőbirtokon kizárólag a borvidék hagyományos fajtáit (furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, kövérszőlő és zéta) termesztik. A legnépszerűbb termékeik az aszúk és a sárgamuskotály. Évente átlagosan százezer üveg bort palackoznak.
 
Az orvosi műszerek gyártásával foglalkozó Szűcs Róbert feleségével együtt Villányban fektetett be, elsőként a Wunderlich Pincészetbe. Jelenleg Jammertal Borbirtok néven két szomszédos, de funkcionálisan egységet alkotó borászat működik együtt (az egyik az említett, a borásza után elnevezett, 2004-ben elkészült Wunderlich, a másik a 2011-ben átadott W2P). A birtok 33 hektár saját és 30 hektár integrált ültetvénnyel rendelkezik, valamint további 100 hektárról vásárolnak szőlőt. Elsősorban a bordeaux-i fajtákra koncentrálnak. 
 
A gépiparban és az agráriumban érdekelt Tornai Tamás családi hagyományként viszi tovább a borászkodást a Somló hegyen. A Tornai család 1946 óta foglalkozik szőlőműveléssel és bortermeléssel, birtokuk ma 45 hektáros, ahol a borvidék jellemző fajtáit (juhfark, furmint, olaszrizling, tramini, hárslevelű, szürkebarát) termesztik.
 
A Kogart-alapító Kovács Gábor 2009-től Egerben visz borászatot. A Gróf Buttler Borászati Zrt. 36 hektáron gazdálkodik, két eltérő karakterű termőterületről (Szarkás-tető és Nagy-Eged-hegy) származó, főként vörös szőlőből készít borokat, évi 80-100 ezer palackkal. Csúcsborai a Nagy-Eged Bikavér, a Phantom, a Syrah Trilógia, illetve a Viognier és a Chardonnay.
 
A Betonútépítő Zrt. és az EuroAszfalt Kft. tulajdonosa, Dunai György 2013 januárjában beszállt a szekszárdi Bodri Pincészet Kft.-be. Az üzletember Tokajon, a bodrogkeresztúri Dereszla pincészetben is érdekelt, 2013-ban kiszállt a Dereszla Bortermelő Kft.-ből, de két tulajdonostársával együtt megalapította a Dereszla Sparkling Kft.-t, azonos székhellyel, szintén szőlőbor termelésére és értékesítésére. A Bodri család 1999-től kezdte kiépíteni borászatát a Szekszárd melletti Faluhelyi-völgyben, ahol ma már két pince áll.
 
A húsnagykereskedő, hoteltulajdonos és az agráriumban is érdekelt Ináncsy Miklós családjával együtt néhány évvel ezelőtt borászkodásba kezdett Tokaj-Hegyalján. A Rátka község határában található Angyal Borászatot és Szőlőbirtokot fia, Ináncsy Ernő vezeti. A közel 30 hektáros birtokon a térség három jellegzetes szőlőfajtáját, a furmintot, a hárslevelűt és a sárgamuskotályt termesztik. 
 
A Jász-Plasztik-cégcsoport tulajdonosa, Kasza Lajos 2011-ben vásárolt borászatot Egerben. A vállalkozás korábbi tulajdonosa a tragikus körülmények között elhunyt ismert borász, Gál Tibor volt, a céget ma fia, Gál Tibor Ádám vezeti. A pincészet 40 hektáron, hat dűlőn termel szőlőt, többek közt pinot noir, kékfrankos, kadarka, syrah, cabernet franc, cabernet sauvignon, egri leányka, királyleányka fajtákat.
 
A hulladékgyűjtéssel és -hasznosítással foglalkozó cégcsoportot kiépítő, győri Horváth Ferenc és családja szintén a Somló hegyen vásárolt szőlőt és borászatot, majd 2014-ben megalapította a Kancellár Birtok Kft.-t. Horváth Ferenc a Somló és Környéke Borút Egyesület tagja, a borlovagrend kancellárja 2012 óta. A Kancellár Birtok a Nagy-Somlói borvidék egyik új borászata, amely 11 hektáron kezdte el a gazdálkodást.
Zwack Péter leánya, Zwack Izabella − aki a Zwack Unicum Zrt. igazgatóságának is tagja − 1995-ben vásárolt borászatot Tokajban. A Dobogó Pincészet Kft. öt hektáron termel szőlőt, ahol furmintokat és aszúkat készít.

Az Alzheimer-kórral szemben hatékony étrendet állítottak össze

December 28. 11:09
A diétát a chicagói Rush University Medical Center szakemberei dolgozták ki, Martha Clare Morris vezetésével. A MIND-diéta névre keresztelt étrend alapját a mediterrán étrend és a magas vérnyomás csökkentésére alkalmazott DASH diéta alkotja - írja a Házipatika.com.
 
A MIND-diéta 15 összetevőből áll: 10 olyan ételcsoportból, melyek jót tesznek az agynak, és öt olyanból, melyeket jobb elkerülni. Az egészséges ételek között találjuk a zöld leveles zöldségeket, a zöldségféléket, az olajos magvakat, a bogyós gyümölcsöket, a hüvelyeseket, a teljes kiőrlésű gabonaféléket, a halakat, a szárnyasokat, az olívaolajat és a bort. A nem ajánlott ételek pedig a vörös húsok, a vaj és a margarin, a sajt, a péksütemények és édességek, valamint az olajban sült ételek.
 
A szakemberek szerint a diéta minimum 35 százalékkal csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának rizikóját.