Fröccs

Ningxia az új Bordeaux?

Június 19. 08:46

Kína Ningxia nevű tartományában ma kb 40 helyi és külföldi befektető pénze válik borrá. Itt főként merlot, syrah, cabernet sauvignon, petit verdot és chardonnay terem a felperzselt földön, ahol korábban valóban semmi sem volt. Most viszont aranyláz van. A klímaváltozásnak köszönhetően megtizedelő bortermő vidékek száma miatt ez a kínai régió biztos alterneatívát tudna majd ajánli Kalifornia, Bordeaux vagy Dél-Afrika helyett.

 

Annak ellenére hogy majdnem 60 évvel ezelőtt még olyan éhínség pusztított Kínában, amibe 45 millió ember belehalt, mára Kína gazdasága jobban virágzik, mint bármikor. A vörösbortermelés mennyiségében Franciaországot is megelőzték - viszont igény is van rá, 2013-ban például majdnem két milliárd üveg vörösbor fogyott. Ugyanebben az évben pedig a Moet Henessy elindította a Domaine Chandont, ahol premium pezsgőket készítenek.

 

A Ningxia tartományon belül lévő Helan megyében az autóutak például jelzésekkel vannak ellátva annak érdekében, hogy odataláljunk a borászatokhoz: Chateau Lanyi, Chateau Xunniu, Chateau Yu Fang, Chateau Ge Liqi, Chateau Flower Red and Chateau Zhi Hui Yuan Shi. 

 

Annak ellenére, hogy a kritikusok a kínai bort koszos zoknitól elkezdve tisztítószerig többféle aromával is társították már, a ningxiai borok tavaly például a Decanter Asia Wine Awards-on 36 érmet nyertek. Az ottaniak tisztában vannak vele, hogy még gyerekcipőben járnak, de bíznak benne, hogy az idő és a tanulás segítségükre lesz abban, hogy hamarosan premium borokat készíthessenek - írja a The Guardian.

Kemény adót vet ki a cukros vizekre Philadelphia

Június 18. 17:47
 
Adót vet ki az üdítőitalokra Philadelphia az elhízás elleni harc jegyében, fittyet hányva az üdítőipar heves tiltakozására.
 
Philadelphia az első amerikai nagyváros, amely megszavazta az új adófajtát. Támogatói szerint az intézkedés 1,5 millió helyi lakos egészségére lesz pozitív hatással.
 
A város felnőtt lakosságának jelenleg több mint 68 százaléka, a gyerekek 41 százaléka túlsúlyos vagy elhízott - írta a BBC News.
 
Az intézkedés januárban lép érvénybe és a következő évben várhatóan 90 millió dollár (25 milliárd forint) bevételt fog generálni. A város demokrata polgármestere, Jim Kenney szerint a befolyó összeget óvodák, iskolák és szabadidőközpontok támogatására fordítják.
 
A változtatás értelmében a forgalmazóknak literenként nagyjából 35 pennyt kell majd fizetniük a cukros, vagy mesterséges édesítőszereket tartalmazó üdítőitalok után. Eldönthetik, hogy ezt a pénzt maguk állják, vagy ráterhelik a fogyasztókra.
 
Az üdítőitaladó bevezetésére tett javaslatok sorra elbuktak több mint 30 amerikai államban, Philadelphián kívül csupán a kaliforniai Berkeleyben szavaztak meg hasonló intézkedést.
 
Az üdítőitalipar több millió dollárt áldozott a javaslatot ellenző reklámkampányra, amelyet arra alapoztak, hogy az új adó a fogyasztókat fogja terhelni.
 
A multimilliomos Harold Honickman, akinek vagyona az alkoholmentes üdítők palackozásából származik, nagyjából 1,7 millió dollárt költött az adó bevezetése elleni harcra és állítása szerint perre viszi az ügyet.
(MTI)

Rekordnevezés érkezett idén a Magyar Bormustrára

Június 18. 15:53
Soha nem látott mértékben neveztek borokat Magyarország legnagyobb hagyománnyal rendelkező borversenyére, a Magyar Bormustra – Országos Borversenyre, amelyen nemzetközi szakemberek is zsűriztek - írják a szervezők közleményükben.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által szervezett országos megmérettetésre idén 147 pincészet 467 borát nevezték be, mintegy 19 borvidékről, köztük számtalan hazai fajtát, amelyek legjobbjait külön kategóriában is díjazták.
 
A fokozott érdeklődést kiváltó verseny mára „az egész ágazatot megmozgató esemény lett, amelyen a szervezők és a zsűri garancia a szakmaiságra. Úgy hiszem, hogy jelenleg ez az egyik legkomolyabb és legkorrektebb megmérettetés, amin ma egy magyar borász részt vehet” – mondta el Koch Csaba, a Szervező Bizottság elnöke. A versenyen idén többek között James Davis Master of Wine, az eseményt támogató Tesco áruházlánc borszakértője is a több mint 50 fős zsűrit erősítette.
Az elmúlt években egyébként nőtt a verseny ágazaton belüli elismertsége: a tavalyi és tavalyelőtti mustrákhoz képest 15-20 százalékkal több termelő és több bor mérettette meg magát.
 
A XXXVII. Országos Borversenyen: 149 díj talált gazdára: köztük 3 nagyarany (2 Tokaj, 1 Villány), 87 arany, 56 ezüst. A legjobb fehérbor a badacsonyi Csendes Dűlő Szőlőbirtok 2013-as kéknyelűje lett, a rozé kategória győztese a Kősziklás Borászat Kft. Neszmélyi pinot noir rozé 2015-ös tétele, a legjobb vörös pedig a Vinatus Kft. Villányi 2012-es cabernet sauvignon bora lett. A legjobb természetes édesbor a Hudácskó Pincészet – Hangavári Borászat 2007-es tokaji aszúesszenciája lett. A Gál Szőlőbirtok és Pincészet 2015-ös Gál cserszegi fűszerese kapta a Legjobb Hungaricum illatos fehér fajta kategória csúcsbora címet. A legjobb olaszrizling csúcsbor Kis Benedek György 2014-es Mátrai olaszrizlingje.
 
A 2016-os Magyar Bormustrán taroltak a villányi pincészetek: összesen 24 érmet szereztek, ebből 1 nagyarany, 19 arany és 4 ezüst. A borvidékek közül kiemelkedő helyet foglal el Szekszárd is: 18 arany 2 ezüst díjával a dobogó második fokára léphettek fel. Ami a nagy aranydíjakat illeti, a tolcsvai Sajgó pincészet, a Hudácskó Pincészet – Hangavári Borászat és a Bock Borászat egy-egy bora kapta meg ezt az elismerést.
 
A legeredményesebb pincészet a Törley Pezsgőpincészet Kft. lett 9 éremmel. Egyenként 5-5 érmet szerzett a Thummerer Pince, Günzer Tamás Pincészete és a Garamvári Szőlőbirtok, de a Koch Borászat is három szépen csillogó aranyérmet hozott el. Gazdára találtak a hazai fehér fajtát elismerő Figula Mihály- és a legjobb bikavérnek ítélt Gál Tibor-emlékdíjak is: a legjobb magyar eredetű száraz fehér bor díjat a Borbély Családi Pincészet 2013-as Bács-hegy Balatoni olaszrizlingjével nyerte el, míg a legjobb bikavér a Fritz Borház 2012-es tétele lett. A szekszárdi pincészet egyébként Kékfrankos Prémium 2012-es borával a legjobb kékfrankos díjat is bezsebelhette.
 
A borverseny előestéjén a HNT csatlakozási szerződést írt alá a Wine in Moderation nevű, brüsszeli székhelyű nemzetközi szervezettel, melynek célja, hogy itthon is felhívják a figyelmet a kulturált borfogyasztásra, egészséges életmódra. A kezdeményezéshez számos hazai szakmai szervezet csatlakozott: a Magyar Borakadémia, a Pannon Bormíves Céh, a Pannónia Női Borrend és a Vindependent is.
(MTI)

Hungarikum lett a Törley pezsgő

Június 18. 11:51
Bekerült a hungarikumok sorába a Törley pezsgő. Az 1882-ben Törley József által alapított „pezsgőborgyár” ma is eredeti helyén, Budafokon található.  A pincészet 134 éves történetében mindig meghatározó volt a magas szakmai minőségre való törekvés és az újító szemlélet - írja a társaság közleménye.
 
A Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által vezetett Hungarikum Bizottság 2016. június 17-én, Kisvárdán tartotta legutóbbi ülését. Egyik napirendi pontként a Törley pezsgő hungarikummá nyilvánítását vitatták meg. A bizottsági tagok megismerve a Törley pezsgők múltját és jelenét bemutató pályázati anyagot úgy döntöttek: hungarikummá nyilvánítják a Törley pezsgőt.
 
A Vinoport Révész Edittel és Csomay Andrással, a Törley Pezsgőpincészet menedzsereivel készült interjúját itt olvashatod.
A Pezsgő Június Nagykóstoló Pezsgő összekóstoló, avagy a buborék-buborék közötti különbségek nyomában című Törley mesterkurzus beszámolójáért pedig ide kattints!

A Balaton idén lenyomhatja a horvát tengerpartot

Június 18. 08:17
Az év első négy hónapjának forgalmi adatai és az előrejelzések szerint az idei nyári szezonban a Balaton lesz a magyarok legnépszerűbb úti célja - mondta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke az M1 aktuális csatornán csütörtökön.
 
Niklai Ákos elmondta: a szolgáltatók jelentős erőfeszítéseket tettek azért, hogy a tóhoz ne csak nyáron, hanem egész évben érkezzenek vendégek. Ezek között az egész évben üzemelő szállodákat, kulturális attrakciókat említette. A korábbi augusztus helyett már áprilistól-októberig tart a szezon a Balatonon - tette hozzá. Azt szeretnék elérni, hogy a tó elérje a Genfi-tó népszerűségét.
 
A szövetségi elnök kiemelte: a Balatonon a fő vendégkör a magyar. Ahhoz, hogy több külföldi érkezzen, sok a tennivaló. Így fejleszteni kell az infrastruktúrát és a marketinget - mondta.
 
Niklai Ákos szerint fontos, hogy a kormányzat és a szakma figyelme vidékre is kiterjedjen, ne csak Budapest vonzza a külföldi turistákat.
(MTI)

Íme három tökéletes bor-étel pár, Gere módra!

Június 17. 09:59
Tavasszal és nyáron szeretünk főzni a színpompás friss zöldségekből és gyümölcsökből, a receptjeinkhez pedig szívesen párosítjuk a borainkat - írja Gere Andrea a borászat honlapján. Nézzük, mit ajánl az olaszrizlinghez, a rozéhoz és a portugieserhez!
 
1. Sült kecskesajtos saláta Gere-féle dresszinggel – Olaszrizling 2015
 
A kedvenc zöldségeinket összevágjuk (paradicsom, retek, uborka, újhagyma és friss fejes saláta), készítünk egy gyors dresszinget szőlőmagolajból és verjus-ből, kis sóval és borssal. A kecskesajtot meglocsoljuk a szőlőmagolajjal, és egy serpenyőben mindkét oldalát megpirítjuk, amíg egy kis színt kap, és a saláta mellé tesszük. Jól illik hozzá az olaszrizling a gyümölcsös, zöldfűszeres jegyeivel.
 
2. Tagliatelle koktélparadicsommal és sült rákkal – Rosé Cuvée 2015
 
Serpenyőben olívaolajon megpirítjuk egy kissé az apróra vágott fokhagymát, majd arra jöhetnek a friss rákok. Sózzuk, borsozzuk, és pár percig sütjük őket, majd félbevágott koktélparadicsomot teszünk hozzá épp csak annyi időre, hogy kicsit megpuhuljanak, de azért ne legyen belőlük szósz. Összekeverjük a megfőtt tagliatellét a paradicsomos-rákos szósszal, és – ha eddig még nem tettük volna – már bonthatjuk is hozzá a jéghideg rozét.
 
3. Kacsamell cukkiniropogóssal – Portugieser 2015
 
Egy serpenyőt szárazon felhevítünk, és a megsózott, megborsozott kacsamellet a bőrös oldalával lefelé 4-6 percig sütjük, majd megfordítjuk, és a másik oldalát is 2-3 percig pirítjuk. Ezután áttesszük egy tepsibe, dobunk mellé néhány gerezd egész fokhagymát, pár ág friss kakukkfüvet, meglocsoljuk a saját zsírjával, és egy deci portugieser is mehet rá. Amíg a kacsa a sütőben sül, addig elkészítjük a cukkiniropogóst. Lereszeljük a cukkinit, besózzuk, majd 10 percig állni hagyjuk, és utána kicsavarjuk belőle a levét. Hozzáteszünk egy egész, kissé felvert tojást, pár evőkanál lisztet, hogy összetartsa, egy gerezd zúzott fokhagymát, apróra vágott petrezselymet és mentát, majd sózzuk, borsozzuk. A serpenyőben, a kacsamell zsírján mindkét oldalán ropogósra sütjük. Mellé természetesen egy pohár portugieser jár.

10 dolog, amit nem tudtál a mustárról

Június 16. 20:50
Van angol, dijoni, fehér és olasz gyümölcsös, színt is neveztek el róla, és hotdoggal a legfinomabb - ezeket valószínűleg már tudtad a mustárról, de vajon azt is, hogy ez nem egy fűszer, hanem egy zöldség, mely a brokkoli, káposzta és karfiol rokona?
 
És ezeket?
  • Az egyiptomi fáraókat mustármagokkal temették el, hogy az továbbkísérje őket a túlvilágra (több ezer éve!)
  • A Római Birdoalomban keverték először a porrá zúzott magokat borral vagy ecettel. 
  • Hippokratész is felismerte a nyugtató és fájdalomcsillapító és étvágyjavító hatásait.
  • Amikor pedig Iulius Caesar meghódította a gallokat, természetesen voltak náluk mustármagok, amik Burgundia termékeny talaján gyökeret is vertek. Itt már musttal vagy szőlőlével keverve létrejött a mostani mustár recept (mustum ardens=csípős must).
  • XIV. Lajos korára annyira népszerű lett, hogy a király már nem is utazott sehova nélküle.
  • Ma már Kanada és Nepál teszik ki a globális mustár termelés több, mint felét. 
  • Miközben színt is neveztek el róla, tudnunk kell, hogy a mustár önmagában inkább szürke vagy barna, és a hozzáadott kurkumától kapja élénk színét.
  • Wisconsin államban van a Nemzeti Mustár Múzeum, melyben több mint 5500 üveg mustár található mind az 50 államból, és még további 70 országból.
  • Mindenképp tartsd hűtőben, hogy könnyen megtartsa frissítő csípősségét!