Tavasszal nyit a budafoki Borváros

Heti Válasz
2011. szeptember 29., 20:20


Megkezdődött a Budafoki Borváros kialakítása a XXII. kerületi Záborszky Pince területén. Az önkormányzat tulajdonában lévő közalapítvány és a pincészet összefogásával megvalósított turisztikai látványosság 2012 tavaszán nyitja meg kapuit.
Tavasszal nyit a budafoki Borváros
 
Szeptember elején, a Budafoki Pezsgő és Borfesztivál keretében került sor a Budafoki Borváros alapkövének elhelyezésére. Az ünnepségen jelen volt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, beszédet mondott Szabolcs Attila polgármester és Csoma Zsigmond, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora, bortörténész. Békési Imre, a Záborszky Pince tulajdonosa helyezte el az általuk aláírt alapkő-nyilatkozatot egy üveglap mögött, a Borutca bejáratánál.
 
A Képző- és Iparművészeti Közalapítvány a XXII. kerület Kultúrájáért (a továbbiakban Kultúra XXII. Közalapítvány) június 28-án kötötte meg a kivitelezői szerződést a nyertes vállalkozóval. A szerződés értelmében a pinceágak átadása 2011. november 15-ig megvalósul. Fontos a határidő tartása, hiszen az eredeti tervek szerint 2011 augusztusában nyitotta volna kapuit a borváros. Azonban a kivitelezői közbeszerzési eljárások során kiderült, hogy a pince, a környezet sajátos kihívást jelent, az építési feladatok nem szokványosak, viszonylag kevés gyakorlati tapasztalat áll rendelkezésre. Nem az építendő terület nagysága jelent kihívást, hanem az a tény, hogy a Borutcát egy meglévő pincében alakítják ki. Mind a fűtés, mind a hűtés esetében speciális megoldásokat kell alkalmazni, és folyamatosan biztosítani kell a légcserét, valamint a látogatott tér párátlanítását — mondja el Áchim Hilda, a projekt vezetője.
A Kultúra XXII. Közalapítvány még 2009-ben karolta fel a Záborszky Pince néhány pinceágának látványossággá fejlesztését. A Budafok Borváros kulturális fejlesztése elnyerte az uniós forrásokat felügyelő hatóságok tetszését, és közel 300 millió forintos támogatással szerződést kötöttek a megvalósítására.

Az egykor a Hungarovin tulajdonában levő pinceágak a hazai bortermelés egyik fontos központjának számítottak, és bár már húsz éve nem folyik itt termelés, azért az acéltartályok, irodák, fali burkolatok még ma is megvannak. A borváros kialakításának egy fontos gondolata, hogy az ipari emlékeket megőrizzék az utókornak. A bontást követően megkezdődtek a szerkezet- építési munkák. Összesen 3500 négyzetméter pinceág megújítására kerül sor, az egyik ágban lesz a gyermekfoglalkoztató, mely egy járható hajóbelsőt fog formázni. Ezzel állítanak emléket annak, hogy 100-200 évvel ezelőtt hajón szállították a bort, és éppen ebbe a pincébe a Dunáról közvetlenül lehetett bejutni. A hajóbelső folytatásaként érkezik a látogató a hajóépítő mesterséget bemutató, építés közben látható hajókhoz. Ezután a kádármesterség egyes fázisaival ismerkedhetnek meg a látogatók, majd látható lesz az erre a vidékre jellemző faragott hordókat készítő fafaragó mester munka közben. A Borutcában elkészül november közepéig a tíz magyarországi borvidékre jellemző pincehomlokzat, összesen 320 négyzetméteren, a szemközti falon pedig pergolasor idézi a szőlőhegyek hangulatát. A Borutca bejáratánál novemberre 12 hordóba süllyesztett vitrinben láthatunk majd információkat egyes borvidékekről. A pinceágban az elejétől a végéig nagyjából háromméteres szintkülönbség van, így az utcát lezáró szőlőhegyi kápolna makettje is jól érvényesül. A főbejáratnál tizenegy parkoló- helyet alakítanak ki, és a bejárat feletti hegyoldalban novemberre megvalósul a pestiskápolna és a barlanglakás homlokzati rekonstrukciója is.

A fejlesztés gazdái elkötelezett hívei a borászati hagyományok ápolásának, a történelem a mai látogatók számára élvezhető bemutatásának. Ezt mutatja, hogy a Pezsgő- és Borfesztivál keretében a Magyar Mezőgazdasági Múzeum tulajdonában levő léptékhelyes, kicsinyített makett préseket mutattak be, amelyek az egykor a különböző borvidékeken használt borsajtók másai.
Winelovers borok az olvasás mellé