Déli körút, avagy a vészetközép felé vezető út - befejező rész

Varga Andrea
2015. március 06., 13:30


A hatodik óra keretén belül Mészáros Gabriella Olaszországba kalauzolt minket, majd nagy körutat tettünk az Ibériai félszigeten, tanulmányozva a spanyol és a portugál borokat.
Déli körút, avagy a vészetközép felé vezető út - befejező rész
A komoly klímabeli különbségekkel rendelkező Olaszország több mint ezer szőlőfajtát tudhat magának, persze nem mindegyikből készül bor, vagy nincs mérvadó palackozott mennyiség. Sok kicsi termőterület jellemző az országra, ahol a mindennapok részét képezi a bor. Kevés fehérborral találkozhatunk itt, de amúgy is Itáliát a vörösborai miatt szeretjük annyira (meg persze a pasta, a grappa, a foci és a dzsigolók miatt).  Megtanultuk, hogy mely szőlő bora fekete fiatal korában, Piemont miért szerethető kicsivel jobban mint például Toszkána, és sok-sok dallamos nevű szőlőfajtát analizáltunk.
 
Déli körút, avagy a vészetközép felé vezető út - befejező rész
 
Az Ibériai félszigeten először Spanyolországot vettük górcső alá. Itt sem a fehér borokat fogjuk keresni, köszönhetően a klímának. Az ország komoly fejlődésen ment át az elmúlt tíz évben, számos új pincészet született, a borstílus is átalakult- ár-érték arányban igencsak rendben lévő tételekkel találkozhatunk itt. A világ legnagyobb összefüggő szőlőtermő terület is itt található (La Mancha). 
 
Kicsit elidőztünk Portugáliában, majd pedig kóstoltunk: a nyolc tételből álló sort két olasz fehérborral nyitottuk, ezt követte három vörösbor szintén Olaszországból, majd pedig három spanyol és egy portugál. A számomra legkedvesebb a sorban a spanyol La Vendimia Palacios, Remondo, Rioja, 2013 volt: rubin színével, cseresznyés, fűszeres (vanília, bazsalikom, édesgyökér, fahéj) illatával, mely ízében is visszaköszönt, jó savaival, szép egyensúlyával.
Szerzőnk a Borkollégium középfokú borismeret / WSET Level 2 tanfolyamának a résztvevője. A kurzuson az egyes bortermő régiókat legjellemzőbb szőlőfajtáikon keresztül ismerik meg a hallgatók, emellett szó esik a természetes édes borokról, az erősített borokról, és a pezsgők és párlatok világáról is. A kurzus elméleti előadásokra és gyakorlatra épül, több mint 70 bor szakszerű kóstolására ad lehetőséget.
 
A tanfolyamról szóló beszámoló első részét itt, a másodikat itt, a harmadikat itt, a negyediket itt, az ötödiket pedig ezen a linken olvashatod.
Winelovers borok az olvasás mellé