A bubik vonzásában, avagy a vészetközép felé vezető út - 5. rész

Varga Andrea
2015. február 23., 15:09


Abszolút nem túlzás, ha azt mondom, hogy ez volt az egyik legjobban várt etap: pezsgő, habzó- és gyöngyöző borok- elöljáróban csak annyit, hogy ebből még, még, még...
A bubik vonzásában, avagy a vészetközép felé vezető út - 5. rész
Első körben mély lélegzetvétellel merültünk el a pezsgőkészítés metodikájában, megnéztük, hogy mit jelent pontosan a palackos erjesztés és mit a tank módszer. Rövid történeti áttekintés után barátkoztunk meg a folyamatok minden egyes lépésével: hogy mit tartalmaz az alapbor, a cukor és az élesztő együttese miért felelős, mi is az a másodlagos erjedés, kiveséztük a dosage fogalmát, én meg valahol Champagne magasságában elvesztem... És legszívesebben évekig is maradtam volna - talán örökre, amúgy is az egyik kedvenc országom ez a gallok lakta vidék -, ugyanis véleményem szerint talán ez a legveszélyesebb ital a világon: a jó Champagne. Hogy miért, igencsak egyszerű: végérvényes függőséget predesztinál már az első pohár után, az a sok-sok finom, apró buborék.
 
A bubik vonzásában, avagy a vészetközép felé vezető út - 5. rész
 
A Champagne-okkal való megismerkedés után a cava jött a sorban, mely alacsonyabb savával, kicsit nagyobb testével és kb. hasonló alkoholjával könnyebben szerethető, mint a Champagne- az ártényezőről nem is beszélve. Szerencsére itthon is viszonylag már könnyen beszerezhető, ne féljünk leemelni a polcról, ha egy kis pezsgésre vágyunk. 
 
A tartályos érlelés témakörében érkezett a sokak által kedvelt, számomra a nyári időszak nagy kedvence, a prosecco (igaz, napsütésidéző aperitifként szürke hétköznapok ebédjének kötelező kellékévé avanzsálta már magát). Ez a könnyű olasz csoda – már ha jó helyről származik - a glera szőlőből készül, közepes testével a csonthéjasok világát idézi, fehér húsú gyümölcsökkel fűszerezve. 
Cimkeismeret után végre kóstoltunk, összesen hat tételt: kettő magyart és négy külföldit. A külföldiek közül, melyek igencsak kellemesek voltak, Alfred Gratien brut Champagne-ja volt a pont az i-re, komplex, szép, nagyon apró buborékokkal, sok gyümölccsel, avarral, gombával. 
 
Szerzőnk a Borkollégium középfokú borismeret / WSET Level 2 tanfolyamának a résztvevője. A kurzuson az egyes bortermő régiókat legjellemzőbb szőlőfajtáikon keresztül ismerik meg a hallgatók, emellett szó esik a természetes édes borokról, az erősített borokról, és a pezsgők és párlatok világáról is. A kurzus elméleti előadásokra és gyakorlatra épül, több mint 70 bor szakszerű kóstolására ad lehetőséget.
 
A tanfolyamról szóló beszámoló első részét itt, a másodikat itt, a harmadikat itt, a negyediket pedig itt olvashatod.
Winelovers borok az olvasás mellé