Fröccs

A zsír íze még fontos lesz egyszer!

Július 23. 19:29
Amerikai szakembereknek sikerült azonosítaniuk a zsír ízét, ami kulcsszerepet játszhat az elhízás és a szívbetegségek elleni harcban, valamint a hatékony zsírpótlók előállításában.
 
A kutatók szerint a zsírnak egyedi és kellemetlen íze van (oleogustus), és immár hatodikként csatlakozott a keserű, az édes, a sós, a savanyú és az umami alapízek mellé - olvasható a The Independent című brit napilap online kiadásában. (Az umami az ötödik alapíz, mely a húséhoz áll közel.)
 
Az amerikai Purdue Egyetem táplálkozási kutatóközpontjának vezetőjeként dolgozó Richard Mattes szerint a zsír ízének azonosítása egy sor jelentős egészségi előnnyel jár. Mint fogalmazott, nagy mennyiségben taszítóvá, kis mennyiségben vonzóbbá tehet bizonyos ételeket, éppúgy, ahogy a keserű íz önmagában kellemetlen, ám megfelelő mennyiségben növelheti a bor és a csokoládé nyújtotta ízélményt.
 
A jelenlegi zsírpótlók nem igazán váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, mivel állagukban ugyan igen, de ízükben nem hasonlítanak a zsírra. Az ételválasztásunkat gyakran az olyan emlékeinkre alapozzuk, hogy miként éreztük magunkat egy-egy ennivaló elfogyasztása után és a zsír íze talán hozzájárul ezekhez a gondolattársításokhoz.
 
A Chemical Senses című folyóiratban közölt tanulmány készítői a zsír alapvető építőköveit jelentő nem-észterezett zsírsavak (NEFA), azaz szabad zsírsavak ízérzetét vizsgálták. Az önkéntesek bevonásával végzett teszteken orrcsipeszt adtak a résztvevőkre, majd azonos állagú - tehát csak ízében különböző - mintákat, köztük nem-észterezett zsírsavakat kóstoltattak velük.
 
Az eredmények alapján a résztvevő nők és férfiak teljesen egyedinek, a többi íztől eltérőnek érezték a zsír ízét. Mattes szerint sokan keserűként vagy irritálóként és egyértelműen kellemetlenként írták le. A szakember szerint a vizsgálatot nehezítette, hogy nem létezik pontos, tudományos leírása az érzéki benyomásnak. 
(MTI)

Jó szezonra számítanak a turizmusban, de kevés a szakember

Július 23. 17:12
Szakemberhiánnyal küzd a turisztikai és vendéglátó ágazat, a nyugat-európai munkaadók kedvezőbb feltételeket kínálnak, ezért külföldre mennek dolgozni a munkavállalók - mondta Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) elnöke szerdán az M1 aktuális csatornán.
 
Kifejtette: a munkaerő-elvándorlás már a válság előtt megkezdődött, az ágazat jövedelmezősége relatíve alacsony az adóterhek miatt, amelyek magasabbak a nyugat-európainál, ahol a vendéglátás és az idegenforgalom áfája kedvezményes adókulcs alá tartozik.
 
A szakember utalt arra, hogy másfél éve a kormány előtt van az ágazat fejlesztésének szakmai anyaga, várják a politikai döntést.
 
Gál Pál Zoltán elmondta, hogy az idén jó szezonra számít a turisztikai és vendéglátó ágazat. A magyar makroadatok javultak, a kapacitások jelentősen bővültek, ugyanakkor a magyar idegenforgalomnak az árazásban kellene fejlődnie, "azt mondják, Budapest túl olcsó desztináció lett nemzetközi összehasonlításban" - jelentette ki az elnök.
 
A munkaadói szövetség elnöke elmondta, hogy falusi turizmusban elsősorban családi vállalkozások dolgoznak, többnyire mellékfoglalkozásban, ezért jó döntés lenne mentesíteni őket az online-pénztárgépek használatára kötelezés alól.
(MTI)

Szekszárd vs. Hajós: döntetlen

Július 23. 13:29
A Wine Shack egy szekszárdi és egy hajsi kékfrankost hasonlított összel. Előbbi a Neiner Családi Pince 2012-es bora, utóbbi pedig a Huber Pince szintén 2012-es kékfrankosa. Nézzétek!

Ezek a legjobb ételtippek a nagy meleg idejére!

Július 23. 09:51
Könnyen emészthető, vitamindús, és friss. A Nosalty 21 olyan főzeléket ajánl, amelyeknek itt van a szezonja.
 
Lássuk csak, van itt salátafőzelék kaprosan, cukkinifőzelék lisztmentesen, tejfölös karalábéfőzelék, mustáros zöldbabfőzelék, és a kedvencünk, a lecsős tökfőzelék. Tehát még egyszer lecsős tökfőzelék!!!

2300 éves kérdés a „tyúk, vagy tojás?”

Július 23. 06:46
A Földközi-tenger térségének keleti részében 2300 éve kezdett el tojásáért és húsáért tyúkokat tartani az ember. Maresha izraeli történelmi városban talált leletekből következtettek erre kutatók, akik eredményeiket a Proceedings of the National Academy of Sciences kiadványban ismertették - írja a Múlt-kor.hu

Világbajnok az Isten Ostoráról elnevezett csiliszósz

Július 22. 20:18
Világbajnok lett a Spirit of Attila nevű magyar csiliszósz a Louisiana államában rendezett, a világ legerősebb önteteit felsorakoztató versenyen - olvasható az Origo oldalán.
 
A The World Hot Sauce Awards nevű versenyen tizennégy országból 109 gyártó indult 284 termékkel, 49 kategóriában. A Chili Hungaria manufaktúra Spirit of Attila terméke a Hot sauce/Hot csoportban szerezte meg a legjobbnak járó helyet – ezen a kategórián kívül csak kettő volt, amelyben erősebb termékek indultak.
 
„A kategória, amelyben mi indultunk, a legnépesebb volt, harminc körüli indulóval. A verseny történetében eddig mindig amerikaiak győztek. Idén három nem amerikai országból értek el helyezést, de kategóriát nyerni csak nekünk sikerült - mondta Diczkó László, a manufaktúra vezetője.

Bemutatta legújabb sörét a békésszentandrási főzde

Július 22. 16:40
A Szent András Sörfőzde bemutatta a hagyományos bajor típusú búzasörét, amelyet Napkincsnek kereszteltek el. A termék Pekár Mihály, a Szent András Sörfőzde sörfőzőmesterének és Kelemen Ottó, a Házisörfőzők Nemzetközi Versenye Grand Prix díjasának koprodukciójával készült.
 
A Napkincs a világ egyik legjobb búzaélesztője, a WLP300 mellett búzamaláta, pilseni maláta, melanoidin maláta, valamint hallertau perle és magnum komlók felhasználásával készült. A „Sol Invictus”, azaz „A legyőzhetetlen nap” jelmondattal bemutatott 4,9%-os alkoholfokú búzasört a Legfelsőbb Beeróságon kóstolhatta meg elsőként a sörbemutató közönsége - írja az Élelmiszeronline.hu.
 
„A koncepció az volt, hogy készítsünk egy olyan búzasört, ami újat mutat, ugyanakkor illeszkedik a békésszentandrási hagyományokhoz is. A receptúránkban az volt a csavar, hogy nincs benne csavar: így született meg ez a nagyon finom, egyszerű, de mégis tökéletes búzasör” – fogalmazott a bemutatón Kelemen Ottó. „A búzasör lelke az élesztő. Részben ennek is köszönhető, hogy a Napkincs olyan búzasör lett, amilyet a budapesti sörértő közönség korábban biztosan nem kóstolt”.

Hol vannak már az iható koktélok!

Július 22. 12:51
Londonban az új dili a belélegezhető piák körül forog. A londoni Borough Market Alcoholic Architecture nevű installációján belélegezhető koktélfelhőben sétálva szívhatja magába az alkoholt a bárba járó közönség. Az eseményt a pár éve már hasonló módon működő Bompas & Parr „élelmiszer-művészeti stúdió” harangozta be, hangsúlyozva a „magával ragadó ízélményt” - írja az Origo.
 
Az orvosok szerint amúgy szabályozott alkoholbevitelt tesz lehetővé a módszer, ha a résztvevők betartják az alkoholpárában biztonságosan tölthető időt.

Hoppá, egy Muscadet a Lidlből!

Július 22. 10:50
Muscadet (ejtsd: müszkádé) a Loire torkolatánál, Nantes-tól dél-keletre található. A szőlőfajta pedig a melon de bourgogne. A melon de bourgogne burgundiai eredetű, a pinot család leszármazottja, de őshazájából régen kitiltották, sőt, Muscadet gyakorlatilag az utolsó rezervátuma. Itt is azért tudott gyökeret verni, mert fagyálló: 1709 szörnyű tele a hollandok brandy alapellátáshoz művelt szőlőit a melon kivételével szinte teljesen kiirtotta. Marginalizálódása persze nem gonosz összeesküvés következménye; még a szimpatizánsok is elismerik, hogy alapból jellegtelen bort ad. Fennmaradását minden bizonnyal a seprőn érlelésnek köszönheti - így sikerül a vékonka, savas, semleges aromatikájú alapbort kábé reduktív olaszrizling vastagságúvá hízlalni.
 
Ezt a Művelt Alkoholista írja, sőt, nem is csak ezt, katt ide a többiért!