Tényleg megváltozott a balatoni vendéglátás?

Borászportál
2014. július 22., 15:39


A Balatonnál a nyári szezon nagyon zsúfolt, a turisták elárasztják a magyar tengert és a vendéglátóhelyek megtelnek. Az utóbbi években sokat javult a vendéglátás színvonala és az emberek is keresik a minőségi ételeket, de nem árt óvatosnak lenni.
Tényleg megváltozott a balatoni vendéglátás?
 
Tényleg megváltozott a balatoni vendéglátás?
Honnan tudjuk, hogy valóban azaz étel van a tányérunkon, amit rendeltünk? Abból a húsból, abban a mennyiségben és vajon a megfelelő minőségben? Az italunk nincs-e felvizezve, vagy a bor helyesen volt e tárolva? Persze minderre választ kapunk, ha már előttünk van a tányéron, pohárban a rendelésünk. De jobb előre felkészülni.
Mára szerencsére jelentősen átalakultak a magyar tenger vendéglátóipari szokásai, egyre több a nemcsak helyi szinten, de országosan is ismert és elismert étterem, cukrászda, ennek ellenére még mindig akadnak helyek, ahol nem árt figyelni, mit rendel az ember. A trükközés ugyan visszaszorult a tóparti vendéglátásból, ám próbálkozók mindig lesznek. Főként a szakmában csak egynyári vendéglősnek nevezett, a gyors meggazdagodás reményében, a Balatonnál egységet csak egy szezonra kibérlő vállalkozók személyében. Számukra egyedül a bevétel a fontos, nem érdekli őket, hogy a vendég visszatér-e valaha.
Csapody Balázst, a Ksitücsök Étterem tulajdonosát kérdezte meg a sonline.hu, hogy mi a véleménye a mai balatoni vendéglátás helyzetéről.
 
Szerencsére az elmúlt egy-két esztendőben jelentősen javult a balatoni vendéglátás helyzete - mondta a hazai éttermek rangsorában hosszú évek óta a legjobbak között számon tartott, többek között a Legjobb konyha címet is elnyerő balatonszemesi Kistücsök tulajdonosa. - A budapesti pozitív gasztronómiai folyamatok legyűrűztek, s ez komoly változásokat jelentett.
Csapody szerint a csak vendégek átverését, lehúzását szem előtt tartó vállalkozások lassan kiszorulnak a piacról: az éttermekbe betérők manapság sokkal tudatosabbak ugyanis, mint akár fél évtizede.
A régi, klasszikus trükkök egyre kevésbé működnek – állította a tulajdonos. A vendégek, ha lehet így mondani, kiművelődtek, mind többen veszik észre, ha átverik vagy át akarják verni őket. Szerintem néhány év múlva teljesen kirostálódnak a nívótlan helyek - fogalmazott.
Jelenleg azonban még akadnak trükközők, s a gyanútlan betérő sokszor észre sem veszi, hogy valami nem stimmel a rendelésével. Az egyik legjellemzőbb csalást a konyhán követik el: nem abból az alapanyagból - ez általában a húsokra érvényes - készül el a fogás, mint azt az étlap ígéri, vagy éppen a étel indokolná. Karaj helyett comb, vad helyett marha érkezik, utóbbi esetében egy ügyes szakács megfelelő mennyiségű vörös borral, pácolással és fűszerekkel a laikus számára teljesen el tudja tüntetni a különbséget. Hallani olyanról is, hogy rántott fogas vagy harcsa helyett egyszerű és olcsó pangasius kerül a tányérra, bár ez utóbbit Csapody Balázs kizártnak tartotta. Szerinte annyira eltér a szerkezetük, ízük és színük, hogy ezt nem lehet megkockáztatni. Ha ez nem is működik, még mindig lehet játszani a hal súlyával: mivel az ár a legtöbbször dekában van megadva, a vendég nem tudhatja, valójában mekkora adagot is kapott, főleg, hogy a súlyvesztés akár 30 százalék is lehet sütés közben.
Hasonlóképpen érdemes figyelni, amikor többszemélyes tálat választ egy társaság. Adott esetben ugyanis a konyhán könnyen lespórolnak néhány szelet húst, vagy éppen valamennyi köretet, s az ár természetesen nem változik - ha a tálon felvágva érkezik a hús, legalábbis elgondolkodtató... Gyanút kelthetnek a túlságosan költői elnevezésű fogások is: a cifraság bizony takarhat egyszerűséget, viszont a végelszámolásnál vastagabban foghat a ceruza a talmi elnevezés miatt.
Még jobban oda kell figyelni az italválasztásnál. A helyre kancsóban, míves butéliában kihozott borok alapból gyanút kelthetnek: az eredetet igazoló papír híján akár kannás bor is megjelenhet díszes szervírozásban. Még komolyabb bizalom szükséges egyes helyeken a fröccsrendeléskor, hiszen az itallapon feltüntetett minőségi, gyakran sokezer forintos palackok tartalma helyett akár egy olcsóbb asztalit is felszikvizezhetnek.
Elkerülhető, hogy átverjék az embert, ha tudatosan választ éttermet a vendég - állította a Kistücsök tulajdonosa. Ne véletlenszerűen üljön be egy vendéglőbe, hanem informálódjon előtte, kérje ki ismerősök véleményét, keressen akár az interneten éttermi kalauzokat. Gasztronómiai szakemberek keresztül-kasul végigjárták a Balatont és környékét, megvizsgáltak és értékeltek mindent a lángossütőktől, a kis csárdákon, cukrászdákon, kávézókon át a legnagyobb éttermekig. De már az is segítséget nyújthat, hogyha nincsen konkrét cél, ha az ember figyeli, melyik vendéglőnél mennyi kocsi várakozik a parkolóban: a zsúfolt helyekre valamiért betérnek a vendégek.
Winelovers borok az olvasás mellé