Nem biztos, hogy jót tesz a vörösbor a nőknek

Borászportál
2013. január 02., 12:39


Reszveratrol - A kedvező élettani és öregedésgátló hatásúnak tartott vörösbor-összetevő, a reszveratrol egészséges nők esetében nem feltétlenül hoz jótékony eredményeket. A 12 héten át zajló kutatáshoz 29 egészséges, 50-es évei végén járó nőnek adtak vagy reszveratrol-kiegészítőt, vagy placebot. Nem találtak köztük jelentős eltérést a 3 hónap elteltével a test zsírösszetétele, a nyugalmi anyagcsere, a vérzsírszint és a gyulladásos markerek tekintetében.
Nem biztos, hogy jót tesz a vörösbor a nőknek
 
„Adataink azt mutatják, hogy a reszveratrol-kiegészítés nem befolyásolja előnyösen a relatíve egészséges, középkorú nők anyagcseréjét” - mondta el Dr. Samuel Klein kutató, a Washington Egyetem Emberi Táplálkozástudományi Központjának igazgatója. Anyagcsere-problémákkal küzdők nem vettek részt a kutatásban, de lehet, hogy az ő állapotukon javít ez az anyag. Az eredmények a Cell Metabolism című folyóiratban jelentek meg.
 
Habár az Egyesült Államokban a reszveratrol forgalma 30 millió dollárra (kb. 6600 millió forint) ugrott, „kevesen értékelték ki eddig a hatását” - jegyezte meg Klein. A népszerűséget valószínűleg az állatokon és laboratóriumi edényekben tenyésztett sejteken megfigyelt eredményeknek köszönheti, melyekből az derült ki, hogy ez a hatóanyag javítja az anyagcserét, illetve megelőzheti a cukorbajhoz és szívbetegségekhez hasonló krónikus elváltozásokat.
Nem biztos, hogy jót tesz a vörösbor a nőknek
 
A kutatásban részt vevő, menopauzán már átesett nők közül 15 szedett 75 miligrammnyi reszveratrolt naponta, ami megfelel nyolc liter vörösbor hatóanyag-tartalmának. A fennmaradó 14 fő placebo tablettát kapott. Dr. Jay Chung, az Amerikai Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézet Elhízás- és Öregedéskutatási Laboratóriumának vezetőjét nem lepték meg a tapasztaltak. „Úgy vélem, a reszveratrol vajmi kevés hatással van azokra, akiknek rendben az anyagcseréjük.” Elmondta azt is, hogy a hatás eléréséhez más kutatások 150-2000 mg-ot használtak fel a reszveratrolból.
A cukorbetegség előszobájának tekintett glükóz-intoleranciában szenvedők esetleg profitálhatnak belőle. Esetükben a vércukorszint megemelkedett, de még nem annyira, hogy diagnosztizálni lehessen a 2-es típusú cukorbetegséget. A metformin azonban sokkal hatékonyabb és biztonságosabb megoldás, a reszveratrol hatásai hosszú távon és nagy adagban még ismeretlenek.
Winelovers borok az olvasás mellé