Szívritmuszavarhoz vezethet az alkoholfogyasztás

Futaki Balázs
2012. október 17., 13:01


Egészség - Egyelőre nem tisztázott, miért okozhat a szeszivás olyan állapotot, hogy a szív összevissza ver, de veszélyei miatt ez a kórkép fokozott figyelmet érdemel. Az igazi veszély az, amikor a pitvarremegés következtében a felső szívüregben véralvadék keletkezik, amely leszakadva valamelyik fontos ütőérbe kerül, és azt elzárva bénulást, sőt halált is okozhat.
Szívritmuszavarhoz vezethet az alkoholfogyasztás
 
A legtöbb szakember a súlygyarapodás veszélyére, továbbá a vese- és májkárosító hatásra hívja fel a figyelmet. Utóbbi fokozottan veszélyezteti azokat, akik koleszterincsökkentőt vagy paracetamoltartalmú fájdalomcsillapítót szednek. Újabb kutatási eredmények fényében az is kijelenthető, hogy az alkohol növeli bizonyos rákfajták, az asztma és az allergia előfordulásának esélyét, továbbá cukorbetegeknél hirtelen, nagymértékű vércukorszint-csökkenést idézhet elő.
A legújabb felfedezés viszont pontosan olyan területre hívja fel a figyelmet, amelyet általában az alkoholfogyasztás pozitív hatásaival összefüggésben szoktunk emlegetni: a szív-érrendszer állapotára.
 
 
Alkohol és szív
Nem régóta tudjuk, hogy a fokozott alkoholfogyasztás emeli a vérben található káros koleszterin, a triglicerid szintjét, ami a magas vérnyomás egyik fő kiváltó oka. Néhányan úgynevezett „ünnepi szív” szindrómában szenvednek – ez azt jelenti, hogy akár minimális, egyetlen koccintás után elkortyolt szesz hatására is szívritmuszavar állhat be náluk.
Egyelőre nem tisztázott, miért okozhat a szeszivás olyan állapotot, hogy a szív összevissza ver, de veszélyei miatt ez a kórkép fokozott figyelmet érdemel.
Szívritmuszavarok
Sokféle ritmuszavar létezik, de legsűrűbben az fordul elő, hogy a szív felső része, a pitvar szabályos összehúzódások helyett remegni, fibrillálni kezd. Ennek folytatásaként a szívkamra teljesen szabálytalanul ver, és ez néha gyors, nem ritmusos pulzusként érezhető is.
Az igazi veszély az, amikor a pitvarremegés következtében a felső szívüregben véralvadék keletkezik, amely leszakadva valamelyik fontos ütőérbe kerül, és azt elzárva bénulást, sőt halált is okozhat.
A Kaliforniai Egyetemen Gregory Marcust és munkatársait évek óta foglalkoztatja az, hogy a váratlanul, hirtelen elkezdődő pitvarfibrilláció megfigyelések szerint alkoholfogyasztás után kezdődik. A jelenség magyarázata egyelőre nem ismert.
A kísérlet
A munkacsoport 223 ritmuszavar miatt kezelt beteg adatait dolgozta fel. Többségüknél az EKG-felvétel pitvarremegést igazolt, a többieknél csak felgyorsuló szívműködési rohamot állapítottak meg. A gondos adatfelvétel igazolta, hogy a pitvarremegés esélyét a szeszfogyasztás négyszeresére növelte, kiváltképp akkor, ha a páciens sokat ivott.
A kutatók azt is megnézték, volt-e különbség a különböző alkoholfélék kedvezőtlen hatása között. A szívritmuszavart legtöbbször sörivás előzte meg. Ennek a ténynek részletes elemzése azt is kimutatta, hogy a bort vagy töményet kedvelőkhöz képest a sörivók fogyasztották a legtöbb szeszt.
Marcus professzor előadása az Európai Szívgyógyászok Társaságának idei kongresszusán hangzott el. A vitában többen kérdezték a jelenség okát, mivel a rendszeres, mértékletes alkoholfogyasztással kapcsolatban bizonyítottnak vehető, hogy egy-egy deciliter bor – leggyakrabban vörös –, amely a mediterrán étrendben a főétkezésekhez tartozik, a koszorúér-betegség megelőzését szolgálja.
Az előadó ezt nem vitatta, de mint mondta: ha valamelyik betegénél alkohol hatására ilyen ritmuszavar alakul ki, annak a továbbiakban teljes alkoholmentességet javasol.
A másik oldal
A káros hatások mellett nem szabad elfeledkeznünk a visszafogott alkoholfogyasztás pozitív hozadékairól sem. Az alkoholra valóban igaz a mondás: kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben méreg – ez a szív-érrendszeri állapotunkban is megmutatkozhat. Tanulmányok bizonyítják, hogy az alkohol – főleg a bor – segíthet a szív- és érrendszeri betegségek, az agyvérzés, az epekő, a kettes típusú diabétesz és a demencia megelőzésében, valamint enyhén serkenti az anyagcserét.
– A vörösbor különösen gazdag rezevatrolban, antioxidánsokban, biflavonoidokban és polifenolokban. Ezek az anyagok értágító és gyulladáscsökkentő hatásúak – mondta dr. Suzanne Steinbaum, az Amerikai Szívtársaság szóvivője. – Az alkohol kimondottan az egészséges étrend része lehet, amennyiben körültekintően fogyasztják – tette hozzá.
A mértékletes szeszesital-bevitel nőknél legfeljebb egy adag, férfiaknál kettő. Ez egy pohár bort, egy korsó sört vagy fél deciliter röviditalt jelent.
Forrás: Ötvenentúl.hu
Winelovers borok az olvasás mellé