Hogyan nyissuk ki a borosüveget dugóhúzó nélkül? Mentőötletek talpraesetteknek

Szabó Vanda Fruzsina
2025. július 09., 10:07


Mi történik akkor, ha nincs nálunk a jól bevált dugóhúzó? Ez a cikk mentőövként szolgál mindazoknak, akik semmiképp nem akarnak lemondani a borozás élményéről.
Hogyan nyissuk ki a borosüveget dugóhúzó nélkül? Mentőötletek talpraesetteknek
Semmi sem akadályozhat meg minket abban, hogy elérjük a jól megérdemelt pohár borunkat. Ehhez kitartásra, leleményességre, kreativitásra, nyitottságra és az éppen kéznél levő eszközökre lesz szükségünk.

Mielőtt belevágnánk, fontos tisztáznunk:
 
  • kezdés előtt mindig távolítsuk el a kapszulát a palack nyakáról;
  • legyen kéznél rongy, papírtörlő vagy zsebkendő;
  • tisztítsuk meg a terepet - az akció során semmi se korlátozzon bennünket;
  • amint azt érezzük, „ennek nem lesz jó vége”, azonnal álljunk le és változtassunk;
  • dugósérülés esetén az italt fogyasztás előtt mindenképp szűrjük le!
 
Egyik trükk sem 100%-os. Minden esetben fokozott óvatossággal, türelemmel járjunk el! A cél nemcsak a bor, hanem saját és mások testi épségének megőrzése is. Hatékonyság kontra védelem: a mérleg nyelve mindig a biztonság felé billenjen.
 
Mentőötlettár
 
1. A dugót nyomjuk bele az üvegbe – egyszerű, gyors, biztonságos!
Fogjunk egy stabil, vékony tárgyat, pl. fakanalat, és egyszerűen nyomjuk bele a dugót az üvegbe. Nem elegáns, de működik. Pohárba töltés előtt azért szűrjük le a bort!
 
2. A lakáskulcs jó esetben nemcsak az ajtót, hanem a palackot is nyitja
Szúrjuk bele a kulcs hegyét a parafa közepébe, majd óvatos, aprólékos mozdulattal forgassuk, húzzuk ki a dugót az üvegből. Ha inkább egy másik, ütősebb módszerhez folyamodnánk, akkor használjuk a cipőnket! Tekerjük be az üveget az éppen kéznél lévő ruhaféleségbe, majd a felöltöztetett üvegaljat állítsuk bele a cipőbe. A cipő talpával apró ütéseket mérjünk a padlóra vagy falra, közben figyelve a dugót, amely bármelyik pillanatban magától elindulhat kifelé. Mielőtt azonban még lefröcskölnénk magunkat, befejezésként a kezünkkel távolítsuk el a szinte majdnem kint lévő dugót az üvegből!
 
3. Játsszunk a hővel!
Ha van nálunk öngyújtó, akkor az üveg nyakát - a dugó alatti levegős területet - körözve hevítsük mindaddig, amíg az üvegben lévő levegő kitágul, és a növekvő nyomás hatására a dugó elindul kifelé. Ez az eljárás hajsütővassal is hasonlóképpen megoldható. Ebben az esetben, csupán elég a palack nyakát megfogni vasalóval és várni a csodát...
 
Figyelem! Kerüljük el az égési sérüléseket. Az üveget ne hevítsük túl hirtelen, magas hőfokon, mert elrepedhet és fogyasztás előtt mindenféleképpen hagyjuk kihűlni!
 
4. Kerékpárosok túlélőtechnikája - avagy borbontás biciklipumpával
A hagyományos biciklipumpa végét óvatosan nyomjuk bele a parafadugóba, majd kezdjünk el lassan, egyenletesen pumpálni. A keletkező légnyomás előbb-utóbb kilöki a dugót. Ha minden jól megy, szinte magától kipattan.
 
Figyelem! Hirtelen nyomás gyakorlásra az üveg is eltörhet!
 
5. Hatékony praktikák borivó ezermestereknek
Ha van kéznél szerszámosláda, fogjunk is hozzá! Kezdőknek: egy facsavart csavarozzunk a dugó hosszának közepéig, majd fogóval és némi erővel óvatosan húzzuk ki. A félig kihúzott dugót célszerű kézzel megfogni és kitekerni az üvegből.

Haladóknak: három szeget egyvonalban szúrjuk bele a dugóba, majd karmos kalapáccsal húzzuk ki az egészet egyszerre. A küldetés végén ne felejtsük el az izzadságot letörölni a homlokunkról!

 
Winelovers borok az olvasás mellé