A bor az utóbbi évek sztárbefektetése

Portfolio.hu
2011. június 22., 11:59


A minőségi - főként francia - borok vásárlásával az elmúlt években nagyobb hozamot lehetett elérni, mint a kötvényekkel, részvényekkel, vagy akár az elmúlt évtized egyik legsikeresebb termékével, az arannyal. A főként Bordeaux-i minőségi borokból összeállított borindexek az elmúlt 5 év során átlagosan évi 20 százalék feletti emelkedést mutattak.
A bor az utóbbi évek sztárbefektetése
 
Mivel a bor már egyre kevésbé csak egy luxus élvezeti cikk, és mindinkább befektetési eszközként is szolgál, Londonban már létrejött egy bortőzsde, a piacon pedig már számos bor befektetési alapot is találni. Noha a kilátások kedvezőek, részint az egyre növekvő ázsiai kereslet miatt, a bor, mint befektetési eszköz számos sajátos kockázattal rendelkezik.

Talán kevesen gondolták volna, de az elmúlt évek egyik legjobb befektetése a bor volt. A boroknál nagy értéket képviselnek a régi, híres és jó évjáratú borkülönlegességek, de mellettük a jó minőségű, neves borok ára is gyors tempóban emelkedett. A minőségi, jó borok értékét elsősorban az adja, hogy az idő előrehaladtával kínálatuk egyre csökken, a borok 90 százalékát például az előállításukat követő első évben elfogyasztják, miközben a luxuscikkek iránti kereslet egyre nő.

A borok kereskedésére egy ideális platformot biztosít a londoni online bortőzsde. A Liv-ex néven futó piac számos borindexet is létrehozott az elmúlt évtizedben. Köztük a legátfogóbb a Liv-ex Fine Wine 500 index, amely a Liv-ex piacán kereskedett 500 - főként Bordeaux-i - bor árát tükrözi, idén májusig tartó 12 hónap alatt 26 százalékot emelkedett, míg 2006 májusa óta 134 százalékkal került feljebb. A havonta kalkulált index kosarában olyan borok szerepelnek, amelyek erős másodlagos piaccal rendelkeznek. Bár az indexben szereplő borok többsége - 64 százaléka - Bordeaux-i vörösbor, mellette található még Burgundy, Champagne-i, olasz és egyéb térségekből származó bor is (magyar azonban nem).
 
A Liv-ex emellett számos egyéb bor indexet is elindított, köztük a legsikeresebb Liv-ex Fine Wine 50 indexet, amely 1 éves, 3 éves és 5 éves időtávon is jobban teljesít a többi mutatónál, ráadásul az 5 éves hozama 27,8 százalék, amivel még a legsikeresebb befektetési termék, az arany 18,8 százalékos éves hozamát is felülmúlta. A Liv-ex Fine Wine 100 indexet tartják a bor piac legfőbb benchmarkjának, míg a legöregebb, Liv-ex Investables index, a befektetési szempontból a legmegfelelőbb - nagyjából 200 - bor árfolyamának alakulását tükrözi.

Hosszú távú kilátások

A kedvező múltbeli teljesítmények mellett a kilátások is ígéretesnek tűnnek, hosszú távon ugyanis további keresletnövekedésre számítanak a szakértők. Sotheby’s aukciós ház például 2010-ben több mint 88 millió dollár értékben értékesített borokat aukciókon, ami a 2009-es értékesítés duplája, és a legmagasabb érték a cég történetében. A borok iránti keresletet növelheti, hogy az utóbbi években átalakult a termék iránt érdeklődők demográfiai képe, hiszen míg korábban a 60-65 éves korosztály jelentette az ügyfélkör átlagos életkorát, addig vásárlók átlagéletkora mára 40-45 évre süllyedt.

Még jelentősebb keresletnövelő hatást jelent, hogy a korábban jellemzően európai és észak-amerikai fogyasztók mellett 2009 óta megjelentek az ázsiai vásárlók is. Kínában és a távol-keleti régióban rendkívüli gyorsasággal nő a milliomosok száma, akik szívesen áldoznak luxuscikkekre, például minőségi borokra. Az ázsiai vevők ráadásul kevésbé ár-érzékenyek, aminek köszönhetően a Sotheby’s által értékesített borok 80 százaléka (értékben) ázsiai vásárlóknál talált gazdára - mondta az aukciós ház bor értékesítési részlegének vezérigazgatója. A Vinexpo vezérigazgatója, Robert Beynat szerint az ázsiai kereslet négyszer gyorsabban nő, mint a világátlag, 2013-ra pedig már a kínaiak lesznek a világ hetedik legnagyobb bor fogyasztói.

Befektetési eszközök a bor piacán

Bár rövid távon a bor ára együtt mozog a gazdasági ciklusokkal, mint egy luxuscikké, hosszú távon a régebbi borok fogyásával szűkül a kínálat, ami az árak gyorsuló emelkedéséhez vezethet. Aki nem gyűjtőként, hanem kizárólag befektetésként tekint a borokra, annak kedvező lehetőségeket nyújtanak a „változatos elnevezésű” bor befektetési alapok, mint például a Wine Investment Fund, az Elevation Wine Fund, vagy a Fine Wine Investment Fund. Befektetési alapokon keresztül a befektető ugyanis alacsonyabb tőkével, egy drágább elemekből álló, jól diverzifikált és szakszerűen kezelt portfólióból részesedhet. Persze az alapoknak is meg van a maguk hátránya. Egyrészt a minimum beszállási tőke igen változó, de rendszerint magas összeg, másrészt ezek az alapok - akárcsak például a műkincs alapok - nem igazán transzparensek, tehát nehéz a befektetési-politikájukról és egyéb feltételeikről információhoz jutni.

Egy másik befektetési lehetőséget jelent a bor határidős vásárlása, ami persze nem egyezik meg a szabályozott piacok határidős kereskedésével. A bornál a határidős vásárlás annyit jelent, hogy a befektető az adott évjárat milyensége, és egyéb tényezők alapján megállapodnak egy árban és egy időpontban, amikor a tranzakciót lebonyolítják. A fizikai leszállítás az egyik nagykereskedőnél, a Sherry-Lehmannál például csak 2012 után lehetséges jelenleg. Ezen a piacon főként Bordeaux-i borokkal kereskednek. A határidős vásárlásnál plusz kockázatot jelent a partnerkockázat, hiszen ha a nagykereskedő nem tud szállítani a megadott határidőben (ahogy az történt például a Cellarettel 2007-ben), a vásárló csak egy drága papírral lesz gazdagabb. Ebben a műfajban ezért igen fontos a nagykereskedővel szembeni bizalom - mondta Chris Adams, a Sherry-Lehmann vezérigazgatója.
Winelovers borok az olvasás mellé