Feloldják a grúz borimport orosz embargóját

Borászportál
2013. július 18., 15:01


Borkereskedelem - Hat év után visszaengedik az orosz hatóságok piacukra a grúz borokat, amelyek valaha a Szovjetunióban a legkedveltebbek voltak. Sokan most győzedelmes visszatérésükre számítanak, de többek szerint ez csak illúzió. Helyüket ugyanis betöltötték az olcsóbb spanyol, portugál és latin-amerikai borok, így a kitiltásuk előtti 10 százalékos piaci részesedés helyett legfeljebb 2 százalékra számíthatnak.
Feloldják a grúz borimport orosz embargóját
 
Feloldják a grúz borimport orosz embargóját
Félédes grúz borok (fotó: UkiDLucas)
Az orosz fogyasztóvédelmi szolgálat 2006-ban tiltotta be a grúz borok importját, arra hivatkozva, hogy 10 bevizsgált minta közül 6 nem felelt meg a minőségi előírásoknak. Az intézkedés bírálói szerint azonban a két ország között kitört háborút megelőző feszültség volt a tilalom valódi oka. Ugyanakkor az is kiderült, hogy számos, grúz címkéjű bor valóban nem felelt meg az előírásoknak, ezek azonban túlnyomó részt rossz minőségű oroszországi hamisítványok voltak.
 
Gennagyij Onyiscsenko orosz egészségügyi főfelügyelő most 65 grúz vállalatnak engedélyezte boraik behozatalát június végétől. Jelentős lépés ez a grúz export számára. Az embargó előtt Grúzia évi 60 millió üveg bort exportált, amiből 50 millió ment Oroszországba, könnyű elképzelni, milyen tragédiát jelentett a beviteli tilalom a grúz termelőkre. Ahogy a The Moscow Times írta, a végzetesnek tűnő csapást sikerült kivédeni - a grúzok korszerűsítették a termelésüket, javították boraik minőségét, és sikerült betörniük európai és ázsiai piacokra, s az első, nehéz évek után feltámadt az ágazat. Ennek azonban ára volt, amit most az orosz fogyasztóknak is meg kell fizetniük.
Az embargó előtt a grúz borok átlagos ára üvegenként 150-200 rubel (4,6-6 dollár) volt, most három kategóriában térnek vissza. A legolcsóbbak 250-350 rubeles áron, a jobb minőségűek 600-800 rubelért lesznek kaphatóak, majd az úgynevezett gyűjtői borok következnek - azok számára, akiknél az ár nem játszik szerepet. A vendéglősök szerint várhatóan a közepes árú borok lesznek a legkelendőbbek, bár meg kell majd küzdjenek a chilei, dél-afrikai és argentin konkurenciával. Azonban jóval olcsóbbak lesznek az azonos minőségű olasz boroknál, amelyek ára 1000 rubelnél kezdődik, a franciák pedig ennél is drágábbak.
Az orosz szakértőknél optimistább grúzok arra számítanak, hogy még idén 10 millió üveg bort szállíthatnak Oroszországba, jövőre pedig ennek a kétszeresét.
Szemlézett tartalom. Az eredeti cikk a Napi Gazdaságon olvasható.
Winelovers borok az olvasás mellé