Gyilkos kórokozóra bukkantak Magyarországon - Megismétlődhet a filoxéra-vész?

Borászportál
2013. szeptember 16., 17:26


Felhívás - A szőlő egyik legveszélyesebb kórokozóját fedezték fel Lenti határában. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumában kimutatott fertőzés csökkenti a szőlőtőkék terméshozamát, néhány év alatt pedig kipusztulást okoz. Egy kabócafaj tehet minderről.
 
Gyilkos kórokozóra bukkantak Magyarországon - Megismétlődhet a filoxéra-vész?
Grapevine flavescence dorée phytoplasma, azaz az aranyszínű sárgaság
Az aranyszínű sárgaság (grapevine flavescence dorée phytoplasma, phytoplasma vitis) a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely Európa számos országában már megtelepedett. A fertőzés miatt a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet – hívja fel a figyelmet a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).
A kór ellen jelenleg nincs megfelelő növényvédőszeres kezelés, csak az azt terjesztő amerikai szőlőkabóca gyérítésére van lehetőség. Ahol ez nem hoz megoldást, ott a szőlőtőkék 80-100 százaléka megfertőződhet a fitoplazmával, a fogékony fajták növényei pedig néhány év alatt ki is pusztulhatnak. Csak remélhetjük, hogy fog megismétlődni az 1800-as évek második felében pusztító vész, mely során egy gyökértetű, a filoxéra, kiírtotta egész Európa szőlőtermő-területeit.
 
A Magyarországon most felbukkant kórokozó az Európai Unió karantén károsítói között szerepel, észlelésekor azt a törvény szerint kötelező bejelenteni. A fertőzés kimutatásakor a továbbterjedés megakadályozása érdekében a hatóság haladéktalanul növény-egészségügyi zárlatot rendel el, és kezdeményezi a fertőzött növények megsemmisítését. Egyúttal a kórokozó terjedésének megakadályozása érdekében a növény-egészségügyi hatóság intézkedik.
A minisztérium azt kéri, hogy akinek gyanúja van az aranyszínű sárgaság jelenlétére, azonnal értesítse az illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatóságát.
Egy kabócafaj tehet mindenről?
A világon eddig összesen 26.000 kabóca fajt írtak le, Magyarországon ebből a mai napig 585 faj ismert. Repülni tudó, szúró-szívó szájszervű, szárazföldön élő rovarokról van szó, ami lárva és imágó alakban kizárólag növényi nedvekkel táplálkozik, ebből viszont rögtön következik, hogy vírus és fitoplazma vektorként is számon kell tartanunk őket.
Gyilkos kórokozóra bukkantak Magyarországon - Megismétlődhet a filoxéra-vész?
 
Scaphoideus titanus
A Scaphoideus titanus kabócafajról 1932-ben írtak először, akkoriban még csak Észak-Amerikában, azóta viszont már megjelent Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Szerbiában, Svájcban, Horvátországban, Szlovéniában és Ausztriában is. Ez a faj Európában kizárólag termesztett szőlőn él és táplálkozik (őshazájában a termesztett szőlő mellett vadszőlőn is előfordult). Egy nemzedékes faj, amely tojás alakban telel át. A kabóca a levélfonákon a levéllemez szállítószöveteiből (floem) táplálkozik, önmagában nem okoz sem látványos, sem jelentős kárt a szőlőültetvényekben. Megjelenése mégis komoly veszély, mert legjelentősebb terjesztője a szőlő rettegett betegségének, a szőlő aranyszínű sárgasága fitoplazmának.
A fertőzés gyorsan terjed, évente megtízszereződhet, ha a vektorkabóca ellen nem folytatnak megfelelő védekezést, vagyis egy adott ültetvény néhány év elteltével 100%-os fertőzést mutathat. A fertőzött területet karantén alá helyezik, az ültetvény azonnali felszámolása kötelező.
A kabóca már megtalálható hazánkban is, de egészen eddig aranyszínű sárgasággal fertőzött ültetvényeket nem találtak.
A Scaphoideus titanus felbukkanása idején egyébként a Pannon Egyetem Georgikon kara már végzett kutatásokat a kabócák egyedszámának változása kapcsán. A kísérlet jelenlegi eredményeit értékelve elmondható, hogy a rovarkártevő életfolyamatainak és életciklusának ismerete mellett a vegyszeres védekezés módját befolyásolja a kártevők szájszerv típusa is. Kontakt rovarölő szerrel való első, illetve második védekezést célszerűbb lenne szisztémikus, azaz felszívódó készítményekkel végezni.
Winelovers borok az olvasás mellé