Hogyan lehetne megmenteni a balatoni szőlőket?

inforadio.hu
2011. március 01., 10:42


A Balaton északi partján, Lovason a területrendezési terv kialakítása miatt veszélybe kerültek a szőlőbirtokok. Azóta több balatoni községből jelezték az InfoRádió hallgatói, hogy náluk is ugyanez a probléma. Jásdi István borász szerint a Balaton-törvény módosítása jelenthetne megoldást.
Hogyan lehetne megmenteni a balatoni szőlőket?
 
A 2000-ben elfogadott Balaton-törvény szigorítására van szükség Jásdi István szerint. A borász az InfoRádiónak elmondta: a jogszabály egy ideig gátat szabott a spekulációnak, de mára megtalálták a kiskapukat, így mindenképpen változtatni kell rajta.

Egy InfoRádió hallgató hívta fel a figyelmet arra, hogy egyes balatoni települések rendezési tervének kialakításakor átminősítenek földterületeket. Az Alsóörs felett fekvő Lovas déli részének közigazgatási határain belüli Köves-tető, valamint a Suhatag elnevezésű intenzív gazdálkodású kiváló minőségi jelzéssel ellátott terület több önálló tulajdonú és helyrajzi számú, szőlő művelési ágban nyilvántartott keskeny telkek együttese, melynek jelenlegi övezeti besorolása "Má" mezőgazdasági övezet. A terület jellemzően beépítetlen, az ott elhelyezkedő egybefüggő szőlőterületet a környéken élő tulajdonosok vagy bérmunkában a helyiek művelik.
 
Az ott élő hallgatónk információi szerint Lovas területrendezési tervének kialakításakor a fenti szőlőterület övezeti besorolását az önkormányzat megváltoztatná, így az "Mk-3" - kertes mezőgazdasági területté válna. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kérdéses területen az aktív szabadidő eltöltést biztosító szőlő és gyümölcsművelési tevékenység folytatására, illetőleg az e tevékenység folytatásához kapcsolódó építmények elhelyezésére nyílna lehetőség, vagyis az eddig beépítetlen szőlővidék érintetlensége megszűnne.

Az önkormányzatok és hegyközségek mozgástere behatárolt, mert az építési engedélyeket legtöbbször nem helyben adják ki - emelte ki Jásdi István. A borász hozzátette: kezdeményezték a jogszabályi környezet megváltoztatását Bóka Istvánnál, Balatonfüred polgármesterénél, országgyűlési képviselőnél, hogy megvédjék a még meglévő szőlőterületeket.

A borász szerint a rendszerváltás előtt már minden valamire való pincét nyaralóvá alakítottak át, ezzel együtt kiirtották a szőlőket, és helyükre úszómedence épült. Ez és a mostani fejlemények azt eredményezik, hogy leértékelődik a táj és lassan elfogy a szőlő is - tette hozzá.
Winelovers borok az olvasás mellé