Villány 2008 tavasz - ...előjegyzésre fel!

Mészáros Gabriella
2008. június 20., 17:13


A népszerűségnek néha lehetnek hátulütői is. Például Villány esetében, ahol mintha a gazdák kissé ráültek volna eredményeikre, miközben a világ szalad tovább. Hiába, a kihívás nagy. Eger az utóbbi egy-két évben jócskán megszorongatta Villányt, ideje volt hát, hogy a gazdák itt is észbe kapjanak.
Villány 2008 tavasz - ...előjegyzésre fel!
 
Az is tény ugyan, hogy a vörösborok táján az elmúlt két évben nemigen volt mit mutogatni. A villányi gazdák csak most kezdik el kóstoltatni nemesebb nedűiket 2006-ból.

Van mit. Kivétel nélkül elmondhatjuk mindegyik borvidékünkre, hogy az 1999 előtti tételek többnyire csak afféle ujjgyakorlatnak voltak jók. Ez az év viszont (1999) már adott olyan borokat, melyeket ma is szívesen vállalnak. Érettség tekintetében még mindig van tartalék ezen tételek némelyikében. A 2000-es évjárat nagy kaliberű borai mostanra kezdik elérni csúcsukat, ezeket már érdemes elővenni a pincéből. 2001- szinte egyáltalán nem szerepel a kínálatban, nagy vörösbor ebben az évben nem készült. A 2002-es borok megosztják a fogyasztókat.
Saját véleményem szerint ezek között a tételek között sok olyan van, amelyik kiegyensúlyozottság tekintetében többet ad, mint a korábban nagyra tartott 2003. Saját feljegyzéseim szerint ez az az évjárat, ami leginkább hasonlatossá teszi Villány borait Bordeauxhoz. A leheletnyi vegetális karakter itt nem zavaró. Lehet, hogy fiatalabb korban ezek a borok nem mutattak annyit, mint a 2003-asok, lenyűgöző gyümölcsös fázisuk idején, de az érlelés ezeknek a boroknak kifejezetten jót tett. Kétségtelenül nem ezek azok a tételek, melyeket húsz évre be kell zárni a pince mélyére. Viszont ha az átlagos, jónak mondható villányi évjárat borát szeretnénk megfogalmazni, nos számomra a 2002, egy mérték (és érték) adó évjárat. Semmiben nem kirívó, viszont a borok cserzőanyag tartalma hosszabb hordós- és palackos érlelést követően kellően besimult az ízképbe. Ez a hosszabb érlelést igénylő fajtáknak (cabernet, merlot) tett igazán jót. Ezzel szemben a 2003-as boroknál gyakori a kiszáradás jelensége, vagyis a forszírozott, nem kellően elnyújtott érési periódus hatására magas cukortartalmú, sokszor lekváros ízű, mára viszont érdessé váló tanninokat felvonultató borokkal találkozhatunk.
Félő, hogy ezek a tételek nem fognak valami csoda folytán feltámadni, hiszen a nagy vörösborok elengedhetetlen kelléke az érett (nem túlérett!) alapanyag. 2004 a maga gyümölcsösségével szép példáját adja a gyengébb évjárat őszinte borainak.  Ezeket a tételeket, akárcsak 2005 borait nem érdemes sokáig tartogatni. Mindkét évjárat – bár stílusban eltérő – de mégiscsak középszerű borokat adott. Ami jó, az csak nagyon kis hozammal és kíméletes tanninkinyeréssel készülhetett csak.

Ami viszont valóban érdemes lesz a hosszabb érlelésre, az 2006 és 2007. Savaiban mindkét évjárat kellően megalapozott ahhoz, hogy érett cserzőanyag és elegendő cukorfokok mellett szüretelt szőlőből nagytestű, de az eleganciát sem nélkülöző borok szülessenek. A termelők szinte egybehangzó véleménye az, hogy 2007 jobb 2006-nál. 2008. februárjában kóstolva ezeket a borokat úgy éreztük, valóban így áll a dolog. Meglepően érett, szinte kész borokat lehetett némelyik pincében kóstolni. A fiatalsága okán gazdag cserzőanyagot felmutató 2007-es tételek íz mélységben valóban többet mutattak, mint sok –amúgy kitűnő – 2006-os bor.

Úgy tűnik, az egyes termelők kezdik végre megtalálni saját arcukat, ami valljuk be, nem könnyű. Több évtized hátránnyal indulva lassan helyére került a cabernet, több termelő ráérzett a merlot és a fa harmóniájának fontosságára. Feltűnnek kiváló kadarkák és pinot noir tételek, általánosan tisztul a portugieser kép. Biztos, hogy Villány jövője nem kizárólag a bordeauxi fajtákban rejtezik Az alapot a minden pincében kóstolható, tiszta ízű, gyümölcsös, rövid idő alatt elfogyasztandó portugisereknek kell megadnia. Ugyanígy szépül a rozé kínálat is, remélhetőleg a fajélesztő használat is finomodik majd idővel… (Bár a fogyasztók egy jelentős része döglik az eper ízű rozéért.) Ha ebből a két kategóriából megbízhatóan lehet jó áron eladni, akkor a presztízsborokra is megvan a fedezet. Ahová egy elegáns, fűszeres kadarka (Bock, Günzer Zoltán) éppúgy be kell férjen, mint egy-egy jó pinot vagy syrah tétel – a bordeauxi fajták mellett.

A 2006-os borok nagyobb része nyáron vagy az ősszel fog megjelenni, de ne siessünk ezeket elfogyasztani. Egyes termelők (pl. Malatinszky Kúria, Kiss Gábor) borai elképesztő koncentrációt mutatnak és az átlaghoz képest némi időbeli „fejletlenséget”. Ez ne tévesszen meg senkit, a lassabban érő bor legalább olyan jó lehet (sőt), mint a fiatalabban kedvesebb képet mutató. Ez termőhelytől, hordótól, pincehőmérséklettől egyaránt függhet. Apropos, termőhely. Sokak véleményét és kóstolási tapasztalatát egybevetve látszik kirajzolódni a kép, hogy a Kopár borai bár nagyon szépek és testesek lehetnek, eleganciában és finesszben veri őket a Konkoly és a Fekete hegy.

Új belépő is van, borral-pincével egyaránt: a Sauska Pincészet. Igényességüket már Tokajban, Árvay János társaként is megismerhettük, Sauska Krisztián vélhetően nem a középszerre törekszik. Korábbi kis tételben palackozott boraik mellett Gere Attila bábáskodott, az új csapat oroszlánkörmeit vélhetően majd a 2007-es évjárat borai fogják bemutatni. A tulajdonos személyes ízlését ismerve boraik valahol félúton lesznek Bordeaux és Kalifornia között. Ha sikerül mindezt villányi ruhába bújtatni, akkor állunk elébe.
Szinte kivétel nélkül elmondható, hogy minden termelőnél kitűnő borok érnek a pincében. Gere Attila választéka kezd nagyon szépen letisztulni, ő már tudja, merre akar menni. Vélhetően azt is tudja, hogy a kevesebb néha több.
 
Bock József borai megint ugrottak egy nagyot. Ami számomra a legörvendetesebb: nem a cserzőanyag uralja ezeket a borokat, sokkal nagyobb esélye van a savaknak, és az eleganciának.

Bock Pince
Bock József nagy ívű terveinek még nem ért a végére. Tárolótere bővítést kíván, nagyjából 1000 m2-nyi pincében érnek majd a pincészet borai. Az erjesztő- és tároló tér egy szintre kerül, logisztikailag optimális kialakítást terveznek, bár már így is kb. 130 ha termését dolgozza fel a pincészet. Tiszta, korrekt és nagyvonalú, ami itt látható. A gazda bevallása szerint alacsonyabb árkategóriájú borai eltartják a „nagyágyúkat”, így kedvére játszhat egy-két tételével. Mi már megtanultuk, amit a gazda szeret, vélhetően az a legszebb a pincében… És valóban rá is nyomja a pince boraira bélyegét a termelő ízlése. Ezen a vonalon elindulva könnyűszerrel megállapíthatjuk, hogy Bock József kedveli a tanninhangsúlyos borokat. Sőt, feltételezésünk az, hogy szíve szerint csak ilyen borokat készítene. Pedig a hordóból kóstolt kadarkái, pinot noirjai legalább olyan nagy fantáziát mutatnak, mint a Bock cuvée, Magnifico vagy éppen a Capella leendő alapanyaga. Egy biztos: a bordeauxi fajtákból készült borai időt kérnek. Vagy olyan kiváló kísérőket, mint amit a helyben kialakított étteremben szolgálnak fel. Ételválasztékuk szerencsésen visszafogott, nem nyomasztja a vendéget a végeláthatatlan (mirelitből készült) fogások sora. Jó fantáziával megáldott, de az ízekre fókuszáló szakács, érthetően a ház boraira koncentráló borválaszték, gyors és szakszerű kiszolgálás, szolíd árak. Kell ennél több?
Hárslevelű 2007 **** 84 pont
Részben saját (Göntér), részben vásárolt tételből készült. A túlérett szőlő jelenléte a borban a kétszeri szüret eredménye. Illatában kedves és behízelgő, a fajta melegségével. Savai szelídek de a bor nem erőtlen. Kis cserzőanyag is érezhető, ami jót tesz viszonylag alacsony savtartalmának. (Egy éjszakát héjon ázott.) Jól iható bor.

Chardonnay 2007 **** 82 pont
Máriagyüd, Kisharsány és … termése. Héjon áztatott tétel, amely vélhetően csak acéltartályban érett. Illatában szépen hozza a fajta zöldalmás karakterét. Egyensúlya jó, közepes testű, élénk savérzetet ad. 

Chardonay barrique 2006 **** 85 pont
Kitűnő egyensúlyú bor, elegáns fahasználattal. A teljes tétel hordóban erjedt, de valószínűleg a kitűnő alapanyag ezt meg is engedte. Magas alkoholtartalma sem lóg ki, mindene a helyén. Délies, mégis élénk bor.

Chardonnay barrique 2007 ****

Hordóminta
Illatában érthető módon még a füstös-vaniliás karakter uralkodik. Savaiban visszafogott ugyan, de ezen a cserzőanyag fog még lendíteni valamennyit. Telt, nagytestű, klasszikusnak mondható újhordós chardonnay alapanyag.

Kadarka 2007 ****
Hordóminta
A Fekete hegyen mindössze 1500 tőke kadarka terem, nagyjából 2 fürtöt hagytak meg tőkénként, a Tarkának nevezett változatából. Illatában csupa eper és málna, több, mint behízelgő. Csupa báj ez a bor, kitűnő savaival együtt. Ízeinek pszeudo-édessége még kedvesebbé teszi.

Fekete hegyi Kékfrankos selection 2007 ****-*****

Hordóminta
Igen érett alapanyagból (22,5 mustfok) készült bor. Jellegzetes málnás-fűszeres jegyei illatában intenzívek. Szájban elegáns, hosszú, karakterét nem a fa uralja.

Pinot noir 2007 Ördögárok ****-*****
Hordóminta
Illatában nem érezni túlérett alapanyag nyomát annak ellenére, hogy a szőlőt 24-25 mustfokkal szüretelték. Diós-narancshéjas jegyei jól érvényesülnek, a harmadtöltésű hordó nem uralkodik sem illatában, sem ízében. Nagyon szép.
Ugyanennek a fajtának másik (Marienfeldi klón) változata talán jobban hordozza a fajta jellegzetes gyümölcseit (cseresznye, meggy), testében is könnyedebb, könnyebben érthető. Az elsőt elegánsabbnak tartom.

Syrah 2007 ****-*****
Hordóminta
A Kisharsány fölötti, D-i kitettségű Bocor dűlőből származó alapanyag 300 l-es, első töltésű hordóban érik. Gazdag illatában kávé, kakaó és az elmaradhatatlan bors. Cserzőanyag tartalma jelentős, de nem fedi el a bor savait. Íz-orgia csokoládéra hangolva.

Cabernet sauvignon 2007 Jammertal ****-*****
Hordóminta
Nagyjából 6 ha cabernet sauvignon szőlőt birtokol Bock József a Jammertalban, D-DK-i fekvésben. A Kádár Szövetkezet 220 l-es MT+-os, elsőtöltésű és a Trust hordókban érik ez a tétel. Illatában most még nem hoz különösebb izgalmakat, de cserzőanyaga nagyon szép sima. Édeskés-csokoládés karaktere is közrejátszik abban, hogy ennyire krémesnek és selymesnek tűnik a bor. Nagy alapanyag.

Cabernet franc 2007 Ördögárok ****-*****
Hordóminta
220 l-es Kádár szövetkezeti hordókban érik. Hatalmas test, holott ez csak a második szürete ennek a területnek. Itt is meglep a szépen integrálódott fa és tannin.

Cabernet franc 2007 Fekete hegy ****-*****
Hordóminta
A 2 ha nagyságú területről származó bor illata buja és elegáns egyszerre. Ízében az ásványosság koncentráltan jelentkezik. Kitűnő terület lehet (erdő felől védett nyitott katlan).

Merlot 2007 Magnifico alapanyag Ördögárok ****-*****
Hordóminta
Illatából dől a merlot karakter. Tiszta ibolya, rózsa, pikáns málna lekvár. Finoman alkoholos simaság, hatalmas test.
A fajta egy másik változata, amely a Fekete hegyen termett, 500 l-es hordóban pihen. Illatban- és ízben egyaránt csokoládé, kakaó és málna. Robosztus, de nem veszítette el eleganciáját.

Syrah 2006 ****-*****
Hordóminta
A 2,5 ha nagyságú Bocor dűlőben lévő syrah ültetvény termése. Illatában érett, kávés és fűszeres, szájban kellemesen sima. Minden ízében meleg bor.

Cabernet sauvignon 2006 Jammertal ****-*****
Hordóminta
Mintha kissé vegetális karakterrel indulna a bor, nedves bőrre emlékeztető jegyekkel. Levegővel ennek helyét mokka veszi át. Érdemes hosszasan dekantálni. Hatalmas test, de eleganciája is megmarad.

Cabernet franc selection 2006 ****-*****
Hordóminta
Mély szín, szinte fekete. Füstös, kávés, földes illatjegyek mellett hatalmas test, élénk savakkal és jó cserzőanyaggal. Nagy jövő vár rá. A tétel 80%-a a Fekete hegyről származik. Pomeroli ízeket idéz.

Bock cuvée 2006 ****-*****
Hordóminta
Már kész az összeállítás. 65% cabernet sauvignon, 30% franc és a maradék merlot. A gazda bevallása szerint ez az eddigi legjobb Bock cuvéeje. Mi sem érzünk másként. Krémesen tölti be a szánkat, hatalmas teste ellenére gyümölcsössége is élvezhető.

Capella cuvée 2006 ****-*****
Hordóminta
Az Ördögárok, Jammertal és Fekete hegy dűlők termése, 60%-ban cabernet franc, 35% sauvignon, a maradék merlot. Valószínűleg ebből a házasításból az eddigi legszebb tételt élvezhetjük majd.  Ebben is több ásványosságot érzünk, hihetetlen módon élettel teli savakkal. Hosszú és elegáns.

Magnifico 2006 ****-*****
Hordóminta
A szőlő jelentős része az Ördögárok dűlőben lévő merlot, csak 8-10%-nyi rész teremett a Fekete hegyen. Gyümölcsös fázisa mintha már elkezdődött volna, végtelenül gazdag málnás karakter jellemzi. Ízében telt és meleg, a szeretetre méltó merlot-k közé tartozik. És nagy is.

Lehet, hogy túlzónak tűnik ez az értékelés. Az viszont tény, hogy a pincében soha nem volt még ennyi jó bor egyszerre. Tudjuk jól, a palackozás után nem feltétlenül ugyanazt az ízvilágot kóstolhatjuk, mint a pincében. Ezek a tételek azonban nagy valószínűséggel hozzák majd a most mutatott formájukat.
Winelovers borok az olvasás mellé