Belülről is megnéztük az új Garamvári palackokat

Bognár Attila
2015. december 21., 10:12


A karácsonyi előtti utolsó kóstolók egyike a második Winelovers Afterwork volt, az Andante Borpatikában. Az ünnepi tematikus kóstoló középpontjában ezúttal a magyar pezsgők és a tokaji aszúk álltak. Mi megújult külsejű a Garamvári tételekre koncentráltunk.
Belülről is megnéztük az új Garamvári palackokat
A kóstolón bemutatott új arculat jelentős váltás a pince életében, hiszen a pezsgőik eddig a Vincent márkanév alatt futottak, melyekről a borszakértő közönség tudta, hogy kihez kapcsolja, viszont a laikus borfogyasztók szélesebb rétege nem feltétlenül rakta össze a Garamvári névvel. Ezzel az újra pozícionálással azonban nagyot lépett előre a pince.
 
Garamvári Vencel a magyar tradícionális pezsgőkészítés úttörője, megkerülhetetlen tényezője. A családi pincészet idén ünnepelte 25-dik évfordulóját, és ezt az elmúlt 25 évet a folyamatos innováció és fejlesztés jellemezte. Jelenleg több, mint 75 hektáron gazdálkodnak a Balaton déli partján, és az ültetvények többsége már saját telepítés, a saját elképzeléseknek megfelelő fajtákkal, sortávolsággal, művelésmóddal. Idén pedig újabb négy és fél hektár friss telepítés történt, és immár Balatonlellén lesz furmint is, amit szintén pezsgőalapanyagnak szánnak.
A pezsgő kezdetektől fogva kiemelt szerepet kap a pince életében, mintegy iránytűként szolgálva a magyar tradícionális készítésű pezsgők világában. Sikereiket nemcsak az eladások, hanem díjak sora is bizonyítja. legutóbb például az idei Országos borversenyen három pezsgőjük is aranyérmet nyert (Vincent Prestige Brut 2008, Vincent Tokaji furmint brut 2011, és a Vincent Optimum brut 2011), melyek közül utóbbi a kategória győztesként a legjobb pezsgő díját is besöpörte. 
 
A pezsgők címkevilágának és megjelenésének megújításán komoly grafikus csapat dolgozott. Az új címkék sokkal letisztultabbak, egyszerűbbek, komolyabbak, mint a régiek. Központi elemük a Garamvári, mint brand név, amely így könnyen beazonosítható, már első pillantásra. Ezen kívül még mindegyik palackon megjelenik a „Methode Traditionelle”, ami arra utal, hogy a pezsgő palackos erjesztésű és érlelésű eljárással készült.
 
Belülről is megnéztük az új Garamvári palackokat
 
Az új szortiment is letisztultabb és áttekinthetőbb lett. Összesen tíz féle pezsgő készül a Garamvári márkanév alatt, melyek három csoportba sorolódnak. A classic három fajtát tartalmaz (Sentimental Sweet, Extra Dry és Classic Brut). Az ennél magasabbra pozícionált prémium kategóriában négy pezsgőt találunk (Blanc Fleur, Don Giovanni, Evolution rose és a Furmint Brut), míg csúcskategóriát a Vintage sorozat képviseli (Brut Nature, Optimum Brut, Prestige Brut).
 
Az új első címkéken természetesen megjelenik a három kategória és az egyes fajták neve is. Minden más információ a hátoldali címkére került. 
 
Az új köntösbe öltöztetett pezsgők 2015 decemberétől kaphatóak, de egyes tételek majd csak a jövő év elején lépnek a piacra. Mindemellett jelenleg megmarad a Vincent sorozat is, amíg ki nem fut, hogy helyét majd végérvényesen átvegye a Garamvári névvel megjelenő. De nemcsak a pezsgők kapnak új külsőt, hanem a Garamvári borok is. Itt kiemelt figyelmet szenteltek a grafikus csapattal történő közös munka során annak, hogy az új, modern címkevilág megőrizze a pince tradícióit is, és a jelképüknek számító fehér kócsag továbbra is a címke egyik meghatározó motívuma maradjon, hisz a fogyasztók erről azonosítják be a boraikat.
 
 
Az Afterwork rendezvényen a frissen debütáló pezsgők közül az alábbi kettőt kóstolhattuk:
 
Garamvári Blanc Fleur: A Prémium selection sorozat darabja, teljes mértékben a balatonlellei pinot blanc területek terméséből készül. Az alapbor készítéséhez csak a színlét használták, 24 hónapos palackos érlelést kapott. Friss üde, gyümölcsös vonalat képviselő pezsgő, szép savakkal, és némi virágos jegyekkel. Jól fogyasztható, könnyen csúszik. A pezsgők mélységeit nem ismerők számára is rendkívül jó választás. Extra dry kategória.

Garamvári Prestige Brut 2008: A Vintage sorozathoz tartozik, a pince csúcspezsgője. Az alapbor döntően pinot noir, mely levét gyorsan elválasztották a héjtól, így maradt „blanc”. A zamatok fokozásaként kevés chardonnay alapbort is adtak hozzá. Ezt több éves palackos érlelés követte finomseprőn tartással. Illatában a friss, citrusos jegyek mellett, már éretett vonások is megjelennek, csonthéjas gyümölcsök, barack, valamint enyhén az élesztős, kenyérhéjas, kekszes, vajas, vaníliás vonal. Sok, de apró és krémes buborék, komoly tartást biztosító savak, hosszú lecsengés. Komoly tétel, a közelgő ünnepekre erősen ajánlott.

Várjuk az új ruhába öltöztetett Garamvári pezsgők további tételeit, valamint a borokat is. A magyar társadalomban jelentős változás történt a minőségi pezsgőfogyasztás növekedésében, de még mindig az év végére koncentrálódik a forgalom nagy része. Javasolt az ünnepekre néhány Garamvári tétel beszerzése már csak a kedvező ár-érték arányuk miatt is, hisz a pezsgők nagyjából a 3200-4400 forintos sávba vannak pozícionálva. A buborék legyen velünk még sokáig!
Winelovers borok az olvasás mellé